Słowo na 4 czerwca 2020. Ewangelia i komentarz.
Od 30 maja 2020 msze z arcybiskupem Rysiem są transmitowane w mniejszym wymiarze. Natomiast treści, które są dostępne zamieszczamy TUTAJ. Dziś popołudniu została udostępniona wspaniała homilia Księdza Arcybiskupa dla młodych Kapłanów.
4 czerwca 2020, Czwartek, Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Czwartek IX tygodnia zwykłego, Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Rok A, II
Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 4 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w dwóch wersjach do wyboru:
- Zoom ojca Remigiusza Recława SJ – dla zabieganych (krótko i na temat)
- Homilia Arcybiskupa Grzegorza Rysia – dla każdego (prosto i głęboko)
- komentarz do Ewangelii Ojca Pustelnika z Eremu Maryi – wersja magis (życiowo i głęboko)
- Ponadto (z reguły o 18:00) transmisja Mszy Świętej z parafii Jezuitów.
- Oraz transmisję na żywo z Adoracji Najświętszego Sakramentu 24h.
- W czerwcu o 17:30 Nabożeństwo Czerwcowe.
- Czasem transmisję okoliczościową
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.
Zoom
Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii.
- Zoom – o. Remigiusz Recław SJ 04.06.2020
Ewangelia (Mt 26, 36-42)
Smutna jest dusza moja aż do śmierci
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus z uczniami przyszedł do posiadłości zwanej Getsemani i rzekł do nich: «Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę i tam się pomodlę». Wziąwszy z sobą Piotra i dwóch synów Zebedeusza, począł się smucić i odczuwać trwogę. Wtedy rzekł do nich: «Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną».
I odszedłszy nieco do przodu, padł na twarz i modlił się tymi słowami: «Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty niech się stanie!»
Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: «Tak oto nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe».
Powtórnie odszedł i tak się modlił: «Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!»
Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.
200113
Komentarz z Pustelni
Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂
Jak dobrze modlić się?
Modlitwa jest świętą drogą do Boga. Bóg zawsze daje nam to, czego najbardziej potrzebujemy. Cały problem polega jednak na tym, że nie potrafimy tych Bożych darów przyjąć. Niestety, w naszej modlitwie, niejednokrotnie pomijamy niezbędne elementy, psychiczne i duchowe. Dlatego warto uświadomić sobie trzy częste błędy, które uniemożliwiają pełne wchłonięcie Bożej Miłości.
Pierwszy błąd polega na tym, że człowiek ogranicza się jedynie do mechanicznego recytowania pewnych formuł i „zestawów modlitewnych” (modlitewne teksty świętych, różańce, koronki itd.). Występuje „magiczne przekonanie”, że jeśli odmówię „a”, to na pewno uzyskam oczekiwany efekt w postaci „b”. Niestety, nie ma tutaj żywej świadomości Boga i brakuje szczerego wypowiedzenia radości i cierpień swego wnętrza.
W drugim przypadku, występuje pozorna ufność i dyspozycyjność wobec Boga. Bardzo mocnym punktem jest tutaj świadomość Bożej obecności i pragnienie wypełnienia Woli Bożej. Ale, niestety, brakuje w tym wszystkim ludzkiego autentyzmu. Jeśli człowiek nie opowiada konkretnie Bogu o bólach swego życia, to Boże Miłosierdzie nie może dotrzeć do tych „cierpiących obszarów”. W konsekwencji deklaracja o Woli Bożej jest tak naprawdę „pustą teorią”, a nie „pełnią serca”.
Wreszcie przy trzecim błędzie człowiek koncentruje się jedynie na swoich przeżyciach. Świetnie, że wszystkie cierpienia są wypowiadane, ale potężnym problemem jest tym razem brak brania pod uwagę Woli Bożej. Nawet jeśli na ustach pojawia się słowo „Bóg”, to w rzeczywistości liczą się tylko własne oczekiwania i cierpienia. Jest to wprawdzie gorące wołanie, ale niestety skierowane tylko do samego siebie.
Szukając modlitewnego wzorca, warto zwrócić uwagę na ewangeliczną scenę w Getsemani. Chrystus, jako Najwyższy i Wieczny Kapłan, wypowiada znamienne słowa, doskonale zespolone z reakcją Jego ciała i duszy: „Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale Ty niech się stanie!” (Mt 26, 39).
W tym Jezusowym wołaniu, bez trudu możemy dostrzec trzy perły modlitewnej sztuki. Trzy elementy, które gwarantują owocność naszej modlitwy. Przede wszystkim, Jezus zwraca się do Boga Ojca z pokorną miłością w sercu; wypowiada słowo „Ojcze” po tym, jak uprzednio „padł na twarz”. Jest to akt najwyższej adoracji, dokonany w postawie głębokiej świadomości obecności Boga. Dla nas Jezus jest jedynym pośrednikiem do Ojca. Dlatego na początku modlitwy zawsze trzeba wyraźnie uświadomić sobie, że stajemy przed Jezusem. Konkretną pomocą jest jakiś widzialny znak, np. obraz lub krzyż.
Następnie, Jezus szczerze ujmuje w słowa najgłębsze przeżycia i pragnienia swego serca. Nie ma tu „pobożnej sztuczności”, ale ludzka naturalność i spontaniczność środków wyrazu. Otrzymujemy w ten sposób konkretne wskazanie, że w autentycznej modlitwie trzeba odważnie o wszystkim Jezusowi opowiadać. Nie ma absolutnie żadnych kwestii tabu. Wzorcem nie jest „stanie na baczność”, ale spontaniczne rzucenie się z płaczem lub radością w miłujące objęcia. Bardzo ważne jest, aby dokładne odzwierciedlić w słowie doświadczane pragnienia. Ten cel może być realizowany także poprzez „recytację” z miłością w sercu znanych modlitw (np. różaniec, psalmy). Wszystko w klimacie „ciszy wsłuchania”.
Wreszcie ukoronowaniem całej modlitwy jest u Jezusa radykalna gotowość do wypełniania Woli Ojca. Najgłębszy duchowy akt wyraża się tutaj w postawie serca, które mówi Bogu: „nie moja, ale Twoja Wola niech się dzieje!”. Oto „uniwersalna korona” każdej naszej modlitwy, jeśli chcemy być uczniami Jezusa. Jest to radykalna dyspozycyjność, aby zrezygnować ze swojej woli na rzecz Woli Bożej.
Kontemplując modlitewne trwanie Jezusa, otrzymujemy wzorzec chrześcijańskiej modlitwy. Jest to pokorne wołanie człowieka, który z miłością staje przed Bogiem, szczerze o wszystkim mówi, świadomie „recytuje” i ostatecznie ufnie godzi się na Wolę Bożą. Oto prawdziwa modlitwa, która pięknie owocuje w życiu doczesnym i na pewno prowadzi do Życia Wiecznego.
12 czerwca 2014 (Mt 26, 36-42)
Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
Homilia arcybiskupa Rysia
Homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia wygłoszona dziś, 4 czerwca 2020, w Rogowie z okazji Święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
- Abp Grzegorz Ryś – homilia Rogowo, 04.06.2020
Msza święta na żywo z Jezuitami
Transmisja online Mszy Świętej ze świętym Szarbelem z łódzkiej parafii ojców Jezuitów.
Przewodniczy ojciec Zygmunt Kwiatkowski SJ.
4 czerwca 2020, godzina 18:00.
- o. Zygmunt Kwiatkowski SJ – msza święta 04.06.2020
Inne transmisje mszy na żywo na dziś znajdziecie TUTAJ.
Adoracja online
Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.
- Adoracja online 24h – klasztor Sióstr Klarysek w Słupsku
Video nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną Adorację na żywo z rozwiniętego wykazu transmisji lub spróbuj przejść do Youtube.
Nabożeństwo Czerwcowe
Poniżej o godzinie 17:30 transmisja na żywo Nabożeństwa Czerwcowego z kościoła Jezuitów w Łodzi:
- Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi może bywać nieaktywna
Video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Co jeszcze…
Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00
● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.
● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30
● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00
● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:
Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30
Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:
Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl