Słowo na 12 czerwca

Słowo na 12 czerwca 2020. Msza święta, Ewangelia i komentarz. 24-godzinne Święto Eucharystii



12 czerwca 2020, Piątek, rozpoczęcie Święta Eucharystii


Piątek X tygodnia zwykłego, Rok A, II, w Kościele Łódzkim rozpoczęcie 24-godzinnych obchodów Święta Eucharystii


Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 12 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂

Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.


Zoom

Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii.

    Zoom – o. Remigiusz Recław SJ    12.06.2020


Ewangelia (Mt 5, 27-32)


Wymagania nowego Prawa w dziedzinie czystości

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus powiedział do swoich uczniów:


„Słyszeliście, że powiedziano: «Nie cudzołóż». A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.


Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.


Powiedziano też: «Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy». A Ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę, poza wypadkiem nierządu, naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa”.

Oto słowo Pańskie.


Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.

200113

Komentarz z Pustelni


Komentarz Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii:


Spojrzenie czyste czy cudzołożne?

Spojrzenie czyste czy grzeszne?… Oczy pozwalają nam dostrzegać materialne przedmioty i ludzkie ciało. Ale zmysł wzroku nie ogranicza się jedynie do zewnętrznego świata. W powiązaniu z tym, co widzimy, do istnienia zostaje powoływany cały wewnętrzny świat. Zwłaszcza dostrzeżenie drugiego człowieka może wyzwolić różnego rodzaju stany duchowe, emocjonalne i fizjologiczne. W ten sposób dochodzimy do stwierdzenia, że patrzenie ma nie tylko wymiar fizyczny, ale także duchowy. Nie jest rzeczą obojętną, w jaki sposób patrzymy. Wiele do myślenia daje wypowiedź Jezusa: „A Ja wam powiadam: Każdy kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli wiec prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie” (por. 5, 28n.). 

Jezus wskazuje na  ścisły związek pomiędzy fizycznym wzrokiem i duchowym doświadczeniem serca. Trzeba wyróżnić przynajmniej trzy podstawowe rodzaje spojrzeń.  Bez tego, nieuchronnie popadniemy w dwie skrajności. Każde patrzenie na kobietę lub mężczyznę będzie zyskiwało podtekst negatywny, jako niedopuszczalne pożądanie i cudzołóstwo. Drugim ekstremum będzie ignorowanie Jezusowego ostrzeżenia i zasadniczo wątek moralny zostanie zlekceważony. Pierwsze patrzenie możemy nazwać neutralnym. Widok mężczyzny lub kobiety nie powoduje jakiś szczególnych stanów emocjonalnych lub uczuciowych .  Po prostu mamy kogoś przed sobą i przykładowo koncentrujemy się na treści prowadzonej rozmowy.   

Drugi rodzaj patrzenia stanowi przypadek, o którym mówi Jezus. Co tutaj ciekawego się dzieje? Otóż mężczyzna patrzy na kobietę (ewentualnie kobieta na mężczyznę, mężczyzna na mężczyznę  lub kobieta na kobietę) w sposób pożądliwy. Pożądanie oznacza sytuację, w której osoba ludzka zostaje zredukowana do przedmiotu, rzeczy. Następnie przedmiot ten staje się obiektem pragnienia, aby go posiąść dla siebie. Tak więc pożądliwe patrzenie na kobietę na miejsce wtedy, gdy kobieta zostaje potraktowana jedynie jako rzecz do zaspokojenia swych potrzeb. Nie liczy się jej wnętrze, ale tylko zestaw atrakcyjnych zewnętrznie cech. Następnie pojawia się kwestia posiadania. „Jesteś mój, jesteś moja” może powiedzieć tylko mąż do swej żony (żona do męża) na mocy sakramentu małżeństwa.  Gdy mężczyzna patrzy na nie swoją żonę i mówi do niej słowami lub w myślach „będziesz moja”, to takie zachowanie jest pożądaniem. Konsekwencją  patrzenia z pożądaniem jest cudzołóstwo popełnione w sercu. Nie ma potrzeby, aby doszło do fizycznego aktu. Dusza jest wtedy w stanie grzechu, gdyż nie jest skierowana na Boga. Utrwalenie się takiego stanu na wieki oznaczałoby piekło. Dlatego Jezus mówi, że lepiej nawet bardzo boleśnie stracić coś docześnie, ale być w niebie, niż mieć wszystko, ale całą wieczność cierpieć. 

Jest jeszcze trzeci rodzaj patrzenia, który łączy się z głębokim przeżyciem, ale nie jest pożądaniem. Tym razem, mężczyzna patrzy na kobietę jako na osobę ludzką. Szanuje cały jej wewnętrzny świat. Zarazem w żaden sposób nie chce jej posiadać dla siebie. Nie ma więc typowych objawów pożądania. Ale nie jest to chłodna neutralność. Widok kobiety wyzwala bowiem  doświadczenie zachwytu nad jej pięknem. Serce woła: „Ależ ona jest piękna!”. Pojawia się głębokie poruszenie duszy i ciała  Ale nie na tym koniec. Piękno dostrzeganej kobiety zostaje odkryte jako dar samego Boga. W rezultacie fascynacja pięknem kobiety przeobraża się w akt uwielbienia samego Boga jak Stwórcy. Takie spojrzenie odzwierciedla czystość serca. Wszak najgłębsza definicja czystości oznacza skierowanie na Boga. Oczywiście takie cielesno-duchowe poruszenie czystego serca nie jest cudzołóstwem. Sens ascetycznej pracy nie powinien sprowadzać się do negatywnego „kultywowania lęku”, aby nie popełnić przypadkiem cudzołóstwa. Ewangelicznym sercem duchowego wysiłku jest uczenie się sztuki czystego patrzenia na drugiego człowieka jako na osobę, która jest piękna Pięknem otrzymanym od Boga.

13 czerwca 2014 (Mt 5, 27-32)


Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.

Homilia arcybiskupa Rysia


Znajdziecie tu dzisiejszą homilię Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia z Mszy Świętej Inaugurującej Święto Eucharystii..

              Abp Grzegorz Ryś – homilia    12.06.2020


Nagrania homilii Księdza Arcybiskupa Rysia zamieszczone są w Słowie na dziś (zgodnie z czytaniami liturgii danego dnia).
Wszystkie artykuły związane z osobą arcybiskupa Grzegorza Rysia znajdziecie TUTAJ.


Msza święta na żywo z Jezuitami


Transmisja online Mszy Świętej z łódzkiej parafii ojców Jezuitów.
Przewodniczy ojciec Jacek Olczyk SJ.

12 czerwca 2020, godzina 18:00.

              o. Jacek Olczyk SJ – msza święta    12.06.2020

Inne transmisje mszy na żywo na dzisiaj znajdziecie TUTAJ.


Adoracja online


Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.

        Adoracja online 24h klasztor Sióstr Klarysek w Słupsku


Video nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną transmisję z listy, która się rozwinie lub spróbuj przejść do Youtube.


Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa


Aby przejść do śpiewanej Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa kliknij obrazek poniżej.


Transmisja online ze Święta Eucharystii Kościoła Łódzkiego


Święto Eucharystii wprowadzone zostało w 1989 roku w Kościele Łódzkim na pamiątkę wizyty duszpasterskiej świętego Jana Pawła II w Łodzi w czerwcu 1987 roku. Wówczas Ojciec Święty powiedział i prze-powiedział do Kościoła Łódzkiego: „Pozdrawiam Was w imię Eucharystii, z której buduje się Kościół jako Ciało Chrystusa”.

W tym roku Święto Eucharystii przypada na 12 i 13 czerwca 2020 roku i ma formę 24-godzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu we wszystkich parafiach całej diecezji.

Obchody Łódzkiego Święta Eucharystii rozpoczną się w piątek, 12 czerwca o godzinie 21.00 i będą poprzedzone uroczystą mszą inauguracyjną o godzinie 18.00, na której przedstawiciele wszystkich parafii odbiorą pamiątkową lampę oliwną z herbami: Jana Pawła II oraz Archidiecezji Łódzkiej. Święto będzie trwało do soboty, 13 czerwca, kończąc się o godzinie 21.37.

Poniżej transmisja na żywo z modlitwy adoracyjnej z parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.
Adoracja będzie miała przez 24 godziny różną formę i prowadzona będzie przez różne wspólnoty działające w parafii Jezuitów w Łodzi.
Piątek, 12 czerwca 2020:

● 20:30 Różaniec Osób Konsekrowanych o ustanie pandemii
● od 21:00 Transmisja Adoracji Najświętszego Sakramentu

              Różaniec o ustanie pandemii – 12.06.2020
          Święto Eucharystii – Adoracja online z kościoła Jezuitów w Łodzi – 12.06.2020


Możecie też kontynuować transmisje Święta Eucharystii na sobotę 13.06.2020 przechodząc do Słowa na 13 czerwca.



Co jeszcze…


Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00

● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.

● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30

● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00

● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:

Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi może bywać nieaktywna


Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30


Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:

o. R. Recław – Czy transmisja mszy jest ważna?


Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl