Zaginiona dzielnica
Dziś przedstawiam kolejny – warty obejrzenia – krótkometrażowy film dokumentalny Stefana Brajtera, zrealizowany przez Muzeum Miasta Łodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku.
Tajemniczo brzmiący tytuł filmu, nawiązuje do projektu W poszukiwaniu zaginionego kwartału, realizowanego wówczas przez Muzeum Miasta Łodzi. Obszar miasta Łodzi w miejscu obecnego Parku Staromiejskiego wyglądał kiedyś zupełnie inaczej, o czym wie lub pamięta niewielu dzisiejszych mieszkańców.
Wyjątkowa 15-minutowa pozycja dla miłośników historii i animacji wideo zestawiających w mistrzowski sposób to, co dzisiejsze i to, co minione…
Zaginiony kwartał Łodzi
Video nie działa? Sprawdź na YouTube.
Film ma możliwość włączenia napisów w języku angielskim – po uruchomieniu filmu – trzeba kliknąć białą ikonkę w prawym dolnym rogu ekranu video (trzecią od prawej).
Bliższe informacje dostępne pod filmem na kanale YouTube Muzeum Miasta Łodzi.
W posiadanym przez nas, w miarę nowym Planie Miasta Łodzi – całe łódzkie Stare Miasto, czyli serce dawnej Łodzi, łącznie z „zaginionym kwartałem” – nie zostało umieszczone w rejonie oznaczonym jako centrum, w przeciwieństwie do planów z lat 80-tych czy 90-tych, które uznawały za północną granicę miejskiego centrum spory odcinek ulicy Wojska Polskiego z przyległościami, łącznie z Parkiem Szarych Szeregów, w którym znajduje się Pomnik Pękniętego Serca Matki.
Makieta zaginionego kwartału, widoczna w ostatnich kadrach filmu, weszła do stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi, obecnie nieczynnego dla zwiedzających z powodu pandemii.
„Jak cię pocieszyć? Z czym porównać, Córo Jeruzalem? Z czym cię porównać, by cię pocieszyć, Dziewico, Córo Syjonu? Gdyż zagłada twoja wielka jak morze. Któż cię uleczy?”
Księga Lamentacji Barucha 2, 13
„Wówczas światło księżyca będzie jak światło słoneczne, a światło słońca stanie się siedmiokrotne, jakby światło siedmiu dni – w dniu, gdy Pan opatrzy rany swego ludu i uleczy jego sińce po razach”.
Księga Izajasza 30,26
Przez – a właściwie p o d Parkiem Śledzia – przepływa najbardziej znana spośród przenajmniej dziewiętnastu łodzkich rzek – Łódka. Jej nurt możecie obserwować nie tylko w parku Ocalałych i Helenowskim, ale również przepływającą pod ziemią poprzez „Oko Śledzia”.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl
Cudowne ocalenie w Hiroszimie – artykuł na stronie Naszego Dziennika.