Słowo na 1 grudnia 2020. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.


1 grudnia 2020, Wtorek


Wtorek I tygodnia Adwentu, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:

 • Ewangelia z dzisiejszej liturgii
 • Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
 • Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
  • Roraty w Sanktuarium –  7:00
  • Msza z Abp Rysiem –  7:30
  • Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30

  • Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


      Ewangelia (Łk 10, 21-24)


   Jezus rozradował się w Duchu Świętym

   Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


   Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

   Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».

   Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

   Oto Słowo Pańskie.


      Zielone Pastwisko

   Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

   Zielone Pastwisko  1.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Zoom

   Od poniedziałku do piątku o 5:00 rano pojawia się króciutki komentarz do dzisiejszej Ewangelii o. Remigiusza Recława SJ (wcześniej widoczny jest najbardziej aktualny odcinek):

   o. Recław – Zoom do Ewangelii
   1 grudnia 2020
   Źródło: Mocni w Duchu

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


      Homilia Arcybiskupa Rysia


   Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
   Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj

   Abp Ryś – homilia  1.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Komentarz z Pustelni


   Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂   Ewangeliczny prostaczek


   Współcześnie duży akcent pada na zdobywanie wiedzy.  Posiadanie coraz większej ilości informacji, umiejętności i sprawności wysuwa się zdecydowanie na pierwszy plan.  Jednocześnie istnieje przekonanie niektórych wierzących, że wiedza nie jest ważna i szkoda tracić siły na jej solidne zdobywanie. Wystarczy, aby mieć serce wypełnione wiarą. W perspektywie zdrowego życia duchowego, żaden z tych nurtów myślenia nie jest optymalny.               

                  W pierwszym przypadku wielkim zagrożeniem jest pycha. „Ja wiem” wyzwala często poczucie wyższości wobec tych, „którzy nie wiedzą” (oczywiście „człowiek pyszny” najczęściej nie dostrzega swej duchowej słabości). Wiedza innych staje się „gorsza”, bo przecież „ja wiem najlepiej”. Nawet studiowanie Pisma Świętego może prowadzić do duchowego upadku. Spektakularnym tego przykładem są w Ewangelii faryzeusze i uczeni w Piśmie. Całe swe życie poświęcali na studiowanie świętych Ksiąg. Z tego powodu uważali, że poznali tajemnice Boga. Często podchodzili z lekceważeniem, a nawet  z pogardą do prostych ludzi. Szatan „lubi” pomagać w zdobywaniu wiedzy, aby potem z jej pomocą wzbudzić w sercu pychę. Chodzi zarówno o zdobywanie wiedzy świeckiej, jak i religijnej, włącznie z poznawaniem Pisma Świętego. Trzeba mieć się na baczności, aby nie ulec pokusie bycia „pysznym mędrcem i władcą”.

                   Nie znaczy to, że łatwym sposobem uniknięcia pokusy byłby brak formacji intelektualnej. Nieraz zdarza się, że ktoś deklaruje: „Nauk nie potrzebuję. Prosta wiara i miłość mi wystarczy”.  Powiedzmy szczerze, najczęściej rzeczywistym powodem takiej deklaracji jest po prostu lenistwo. Jest to grzech, który od Boga oddala. Ponadto dochodzi iluzja „czystej wiary” bez wiedzy. Nie można jednak zapomnieć: „Gdzie rozum śpi, tam budzą się demony”. Wówczas „prostactwo” i wszelkie manipulacje świętują tryumf. Przykładem tego jest zmanipulowany tłum, który szaleńczo krzyczał odnośnie Jezusa: „Na krzyż z Nim”.  Trzeba uważać, aby nie stać się „leniwym prostakiem”.  

                   Tak więc wiedza jest wielkim wyzwaniem. Aby nie ulec pokusie pychy lub lenistwa, warto mocno zainspirować się słowami Jezusa, który radując się w Duchu Świętym rzekł: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” (por Łk 10, 21-24). Otrzymujemy duchowy drogowskaz, aby bezpiecznie poruszać się „w krainie wiedzy”. Otóż trzeba mieć serce „ewangelicznego prostaczka”. Prostaczek jest jak małe dziecko (takie określenie jest użyte  w oryginale greckim). To ktoś, kto z pasją otwiera się na zdobywanie nowej wiedzy o rzeczywistości. Występuje czyste pragnienie poznania. Cechą charakterystyczną prostaczka jest  pracowitość, pokora i prostota. Konsekwencją takiego przeżywania jest nieustanny wzrost uniżenia przed Bogiem oraz traktowanie innych ludzi z coraz większym szacunkiem. Prostaczek nie uważa się za „twórcę wiedzy”, ale jest wdzięcznym odbiorcą daru Boga Ojca.

   Boża Mądrość jest dostępna tylko jako owoc relacji z Jezusem. Jezus jest bowiem tym, który jako jedyny pośredniczy pomiędzy Bogiem Ojcem i człowiekiem. Sens studiowania Pisma Świętego polega na tym, aby pokornie z Jezusem przyjmować Bożą Mądrość. Ta Boża Mądrość staje się żywa i przemawia w głębi serca dzięki Duchowi Świętemu. Duch Święty sprawia, że człowiek nie ulega pokusie lenistwa i zarazem nie nadyma się posiadaną wiedzą.  Dzięki Duchowi Świętemu nawet bez erudycji, ale przy solidnej pracy, można posiąść wielką znajomość Bożych prawd. Prostaczkiem może być każdy człowiek; nie ma żadnego ograniczenia. Ostrze pokusy tkwi w sercu. Dlatego niezależnie od zewnętrznego statusu, lepiej w sercu nie uważać się za „mędrca” i „władcę”. Taka postawa powoduje utratę szczęścia, jakie daje kontemplacja Bożych prawd.   

   Niech czas Adwentu pomaga nam coraz bardziej przeobrażać się w ewangelicznych prostaczków. Wtedy nasze serca będą coraz pełniej doświadczać radosnego sensu istnienia w promieniach Bożej Mądrości.

   2 grudnia 2014 (Łk 10, 21-24)


   Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

   Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


      Transmisje mszy świętych


      Roraty w Sanktuarium online


   Poniżej poranne Roraty transmitowane na żywo o godzinie 7:00 z Sanktuarium Jezuitów w Łodzi.

   Wtorek, 1 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:00.


   Mocne Roraty   1.12.2020
   Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem


   Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
   (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

   Wtorek, 1 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:30.

   Abp Ryś – msza święta
   1 grudnia 2020 godz. 7:30
   Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

   Modlitwa o pokój – kliknij!


      Msza święta i różaniec w Sanktuarium


   Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
   Mszę poprzedza różaniec o 17:30.
   Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

   Wtorek, 1 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.


   Msza z różańcem   1.12.2020
   o. R. Recław SJ
   Źródło: Mocni w Duchu Live

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.

   Modlitwa o pokój – kliknij!


   Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl