Niedziela, 13 grudnia 2020. Ewangelia i komentarz oraz Msza Święta na żywo o 9:30, 10:00 (dla dzieci), 17:30 i 20:30.


13 grudnia 2020, Niedziela,
3 Niedziela Adwentu


III Niedziela Adwentu, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:

 • Ewangelia z dzisiejszej liturgii
 • Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
 • Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:

 • Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


     Ewangelia (J 1, 6-8. 19-28)


  Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie

  Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


  Pojawił się człowiek posłany przez Boga – Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości. Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem».


  Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?». Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?». Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?». Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz». A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?».


  Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała».
  Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.

  Oto Słowo Pańskie.


     Zielone Pastwisko


  Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. i jego kapłańskie błogosławieństwo online. Publikowany wieczorem dnia poprzedniego (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek).

  Zielone Pastwisko  13.12.2020
  Żródło: Archidiecezja Łódzka

  Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


     Zoom – Słowo ze Świętymi


  W ramach Zoomu w weekendy krótki komentarz Ingi Pozorskiej do dzisiejszego Słowa Bożego. Zoom pojawia się o 5:00 rano danego dnia (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):

  Zoom    13 grudnia 2020
  Źródło: Mocni w Duchu

  Video nie działa? Sprawdź tutaj.


     Homilia Arcybiskupa Rysia


  Poniżej pojawi się (prawdopodobnie koło południa) aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa. (Tymczasowo może być widoczna homilia wczorajsza).
  Homilii można wysłuchać wcześniej (od 9:30) w ramach transmisji mszy świętej – kliknij tutaj

  abp Ryś – homilia  13.12.2020
  Żródło: Archidiecezja Łódzka

  Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


     Komentarz z Pustelni


  Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂


  Pustynia i radość


  Na zawsze byłaby przekleństwem. Ale na pewien czas jest błogosławieństwem. Gdy ogarnia swą obecnością, sprawy najważniejsze zaczynają być widzialne i słyszalne. Wiele wymaga, ale tym więcej daje. Jest bezwzględna, ale dzięki temu pomaga nam przezwyciężyć względność i usłyszeć zagłuszany głos. Bez retuszu odsłania wszystkie życiowe krzywizny, wskazując zarazem na proste drogi. Jest bezcennym skarbcem duchowym. Dlatego zły duch nie chce dopuścić do jej zaistnienia, a gdy zaistnieje, na różne sposoby dyskredytuje jej sens… 

  Nazywa się… pustynia duchowa… To nie jest jakieś egzotyczne pojęcie dla spirytualistów. Chodzi o duchowy stan wewnętrznego ogołocenia, który jest niezbędny dla zdrowia duszy i ciała każdego człowieka. Głęboki sens pustyni polega na tym, aby po prostu pewien czas spędzić w jej uzdrawiających objęciach. Nie trzeba „samemu tworzyć”. Istotne znaczenie ma cierpliwe trwanie w obecności Stwórcy. Jest to odwaga prostego bycia, które nie szczyci się litanią poważnych odpowiedzialności. Kto wyjdzie na pustynię i wytrwa na niej przez pewien czas, ten zyska nowe spojrzenie na życie. W pustynnych warunkach możemy z nową mocą doświadczyć Bożej obecności i sensu życia. Warto przejąć się świadectwem św. Jana Chrzciciela, który z głębi pustyni nieustannie woła: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” (por. J 1, 19-28). Realna i trwała przemiana życia nie dokonuje się poprzez nasze ambitne decyzje lub postanowienia w wirze świata.  Cudu przemiany może dokonać tylko Bóg, usłyszany i na nowo przyjęty w warunkach pustynnych.

  Pustynia może być rozumiana na dwa sposoby.  W pierwszym przypadku oznacza ciężkie życiowe doświadczenia. To może być choroba, która uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Ogałacającym bólem jest odejście ukochanej osoby, w sensie śmierci, zdrady lub opuszczenia. W sercu rodzi się wtedy okrutne poczucie, że już nikogo nie ma. Pustynią jest zawalenie się życiowych marzeń i planów. Gdy takie sytuacje mają miejsce, wtedy najwyraźniej Bóg sam zaprasza na pustynię, aby przemawiać do serca. W takim doświadczeniu najważniejsze jest heroiczne powiedzenie: „Tak, zgadzam się”. Dzięki temu otrzymamy wielkie błogosławieństwo, spotkamy Boga żywego. Szatan będzie piekielnie wmawiał, że zostaliśmy ukarani boskim przekleństwem. Nie dajmy się oszukać. Całą energię wnętrza zaangażujmy w kontemplację Bożego głosu: „Kocham cię, bardzo…”.  

  W drugim przypadku człowiek sam inicjuje pewien czas pustyni. To mogą być rekolekcje adwentowe. Najważniejsze jest zwyczajne zatrzymanie się i trwanie w określonej przestrzeni, „sam na sam” z Bogiem. Taka cisza pozwala ograniczyć „wieczne gadanie”, które dla ducha jest zabójcze. Nasza duchowa energia ulega wtedy rozproszeniu; słowa tracą moc. Gdy człowiek ciągle mówi, wtedy przestaje słyszeć siebie samego i drugiego człowieka. Tym bardziej przestaje  docierać głos Boga. Stajemy się niewolnikami złego ducha, który zaczyna nas torturować swymi piekielnymi myślami i pomysłami. Dzięki pustynnej ciszy nasze wnętrze może nawiązać i pogłębić kontakt z Bogiem, z samym sobą i z drugim człowiekiem.

  Jeśli podejmiemy dar pustyni, doświadczymy wielorakich darów. Nawet w największych ciemnościach, dostrzeżemy jasne promienie Bożej Światłości. Pustynia rewelacyjnie leczy z „pysznego poczucia bycia kimś”, zarazem uzdrawia z wielorakich kompleksów.  Stajemy się ludźmi zdrowo pokornymi. Jak to możliwe? Odpowiedź daje nam św. Jan Chrzciciel, który ubogacony łaskami pustyni wołał odnośnie Jezusa: „nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Na „targowisku zapędzenia” jesteśmy skazani na „syndrom pyszałka lub samobójcy”. Na „pustyni ogołocenia” odkrywamy najgłębszy sens życia, który wyraża się w pokornym kierowaniu swego wzroku na Jezusa. Takie spojrzenie chroni przed „pychą sukcesu” i ratuje przed zdołowaniem w chwilach porażki.

  Korzystajmy z łaski Adwentowej pustyni. Prostujmy nasze drogi! Gaudete! Radujcie się! Zbawiciel nachodzi…

  14 grudnia 2014 (J 1, 6-8. 19-28)


  Powyższy tekst oraz fotografia w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

  Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


     Transmisje mszy świętych


     Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem


  Poniżej transmisja na żywo mszy świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem na II Niedzielę Adwentu (pojawi się w niedzielę rano – do tego czasu widoczna jest najbardziej aktualna transmisja).
  Niedziela, 13 grudnia 2020 o godzinie 9:30.

  abp Grzegorz Ryś – msza święta  13.12.2020
  Transmisja z kanału Archidiecezji Łódzkiej

  Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

  Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


     Msza święta dla dzieci


  Radosna Msza Święta dla Dzieci z posługą muzyczną zespołu Mocni w Duchu. Transmisja na żywo z parafii ojców Jezuitów w Łodzi w niedziele o godzinie 10:00.
  Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

  Niedziela, 13 grudnia 2020 o godzinie 10:00:


  Mocni w Duchu Dzieciom – Msza Święta online
  13 grudnia 2020  godz. 10:00
  Transmisja z kanału Mocni w Duchu Live

  Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


     Msza święta i Różaniec w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus


  Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
  Msza jest poprzedzona różańcem o 17:30.
  Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

  Niedziela, 13 grudnia 2020, godzina 17:30.


  Msza z różańcem   13.12.2020
  o. R. Recław SJ
  Źródło: Mocni w Duchu Live

  Video nie działa? Sprawdź tutaj.


     Msza święta ostatniej szansy 😉


  Eucharystia cicha – transmisja online z ostatniej niedzielnej mszy świętej o godzinie 20:30 z łódzkiej parafii Najświętszego Imienia Jezus.
  Przewodniczy ojciec Zygmunt Kwiatkowski SJ.

  Niedziela, 13 grudnia 2020, na żywo o godzinie 20:30.


  Msza ostatniej szansy
  o. Zygmunt Kwiatkowski SJ
  6.12.2020   godz. 20:30
  Źródło: Jezuici

  Brak video na dzisiaj?
  Sprawdź TU
  lub TUTAJ,
  albo przejdź do transmisji stałej poniżej:


  Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi
  Źródło

  Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl