Słowo na 15 lutego 2021. Poniedziałek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.



Rok Świętej Rodziny

Rok Świętego Józefa

Odpusty na Rok Świętego Józefa


15 lutego 2021, poniedziałek

Poniedziałek 6 tygodnia zwykłego, Rok B, I

Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


   Ewangelia (Mk 8, 11-13)


Jezus nie chce dać znaku

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął w głębi duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę, powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu».

A zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarze do Ewangelii


Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.


   Zielone Pastwisko

Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

Zielone Pastwisko  15.02.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu o 5:00 rano danego dnia pojawia się krótki komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego ojca Remigiusza Recława SJ (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):

o. R. Recław SJ – Zoom do Ewangelii
15 lutego 2021
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.


   Homilia Arcybiskupa Rysia


Poniżej dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Dzisiejszą – o ile jest dostępna – można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej – kliknij tutaj.

Abp Ryś – homilia  15.02.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Komentarz z Pustelni


Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.

Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.



Pseudo-dowód miłości


            
Otrzymała ultimatum… Albo usunie ciążę, albo „wszystko skończone”. Aborcja miała być „dowodem miłości”. Wybrała pierwsze rozwiązanie. Lęk przed samotnością okazał się silniejszy. Była przekonana, że w ten sposób zatrzyma przy sobie „ukochanego”. Jakże bardzo się myliła. W niedługim czasie po usunięciu ciąży usłyszała: „Pomiędzy nami koniec”. Została jak samotny rozbitek, z wyrzutami sumienia, które zaczęły nabierać na sile. Dotarło do niej, że dokonała zabójstwa dziecka i została oszukana.

Teraz nie miała nikogo…Ten konkretny dramat jest odzwierciedleniem szerszego zjawiska, które można określić jako „żądanie dowodu miłości”. Mechanizm ten występuje np. w sytuacjach, gdy jedna osoba usilnie nakłania drugą do relacji seksualnej. Zgoda ukazywana jest jako konkretny znak autentyzmu miłości. Z tym łączy się retoryka groźby: „Jak odmówisz, to cię zostawię lub zniszczę”. Przejawem logiki „dowodu miłości” jest także materialistyczne myślenie i oczekiwanie: „Jeśli mnie kochasz, to powinieneś potwierdzić to drogim prezentem”. Oczywiście, jeśli ktoś sam dobrowolnie ofiaruje „znak dobroci serca”, to wpisuje się to pięknie w perspektywę miłości. Ale żądanie samemu „materialnych dowodów” od drugiego prowadzi do bolesnego rozstania lub powstaje jakaś chora relacja bez prawdziwej miłości. Dlaczego tak się dzieje?

Jest to prosta konsekwencja mechanizmu zła w dwóch wersjach. Nieraz człowiek od samego początku planuje opuszczenie drugiej osoby, a żądanie aborcji, seksualnej relacji lub pieniędzy, jest tylko wymogiem, który  pozwoli usunąć doraźny problem lub maksymalnie skorzystać z nadarzającej się okazji. Częściej jednak człowiek na skutek nieprzestrzegania Dekalogu wpada nieświadomie w macki złego ducha. Potem zły duch robi z człowieka owładniętego przez zło „samochodzik”, którym zdalnie steruje poprzez sukcesywnie podsuwane „ciemne myśli”. Jak działa „dowodowy mechanizm”?

Otóż gdy ktoś żąda dowodu miłości, tym samym okazuje brak zaufania i ślepotę na już otrzymywaną dobroć. Oczekiwanie dowodów wzmacnia egoizm, który coraz bardziej uniemożliwia lub wręcz niszczy wzajemną miłość. W przypadku głębszej przewrotności, człowiek chce znaku miłości tyko po to, aby swą ofiarę wykorzystać i potem z satysfakcją porzucić. W ten sposób przewrotna osoba poprzez porzucenie demonstruje swą władzę, siłę, wyższość i pogardę. Jest to ulubiona forma poniżenia drugiego i dowartościowania siebie.     

W kontekście tych mechanizmów staje się w pełni jasne,  dlaczego Jezus do faryzeuszy, domagających się od Niego znaku, odrzekł krótko: „żaden znak nie będzie dany temu plemieniu” (chodzi o „plemię faryzejskie”). Następnie „zostawiwszy ich”, „odpłynął na drugą stronę” (por. Mk 8, 11-13). W sensie zewnętrznej formy faryzeusze żądali od Jezusa „dowodu boskiej miłości”. W sercach jednak tak naprawdę byli żądni usłyszeć słowa, które posłużą jako pretekst do szyderczego odrzucenia Jezusa jako Boga. Dlatego Mistrz tym razem żadnych znaków nie uczynił, aby nie być nawiną ofiarą „igraszek diabła”. Znaki miały miejsce tylko wtedy, gdy odbiorcy prezentowali szczerą postawę dobrej woli i ufnej wiary. 

Postawa Jezusa w tym epizodzie jest świetnym przykładem, jak reagować wobec ludzi o nieczystych intencjach, którzy żądają od nas znaków miłości. Nie można dawać żadnych „dowodów miłości”, bo i tak nic z tego dobrego nie będzie. Gdy nie jest to sakramentalna relacja małżeńska, wzorem Jezusa, lepiej „współpracownika złego ducha” zostawić i „odpłynąć na drugą stronę”. Nic nie tracimy, a tak naprawdę wiele zyskujemy, nie padając ofiarą zła. Lepiej od razu wejść w samotność niż przez pewien okres żyć iluzją bycia z kimś i ostatecznie skończyć jako roztrzaskany samotny rozbitek. 

Uczmy się od Jezusa. Nigdy nie spełniajmy żądań, które są formułowane na zasadzie „daj mi dowód miłości”. Do tego niezbędna jest odwaga samotności. Wtedy zniewalający szantaż, „bo cię zostawię” traci moc. Dlatego szatan tak bardzo „złości się” na pustelników… Pamiętajmy! Im większa ludzka samotność, tym większa szansa na Bożą Obecność… 

16 lutego 2015 (Mk 8, 11-13)


Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika TUTAJ.


   Transmisje mszy świętych


Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:


   Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Rysiem


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna, dostępna retransmisja Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.

Wg materiałów Archidiecezji Łódzkiej eucharystia na żywo jest zaplanowana na:
Poniedziałek, 15 lutego 2021, o godzinie 7:30.

Abp Ryś – msza święta
15 lutego 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


   Msza święta i różaniec w Sanktuarium


Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Jacek Olczyk SJ.

Poniedziałek, 15 lutego 2021, godzina 17: 30 i 18:00.


Msza z Różańcem   15.02.2021
o. J. Olczyk SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl