Słowo na 16 grudnia 2020. Roraty i msza na żywo, Ewangelia i komentarz.


16 grudnia 2020, Środa


Środa III tygodnia Adwentu, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:

 • Ewangelia z dzisiejszej liturgii
 • Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
 • Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
  • Roraty w Sanktuarium –  7:00
  • Msza z Abp Rysiem –  7:30
  • Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30

  • Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


      Ewangelia (Łk 7, 18b-23)


   Na Chrystusie spełniają się proroctwa

   Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


   Jan przywołał do siebie dwóch spośród swoich uczniów i posłał ich do Jezusa z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?»

   Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: «Jan Chrzciciel przysyła nas do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?»

   W tym właśnie czasie Jezus wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i uwolnił od złych duchów; także wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. Odpowiedział im więc: «Idźcie i donieście Janowi to, co widzieliście i słyszeliście: Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci zostają oczyszczeni i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto nie zwątpi we Mnie».

   Oto Słowo Pańskie.


      Zielone Pastwisko

   Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

   Zielone Pastwisko  16.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


      Zoom

   Od poniedziałku do piątku o 5:00 rano pojawia się króciutki komentarz do dzisiejszej Ewangelii o. Remigiusza Recława SJ (wcześniej widoczny jest najbardziej aktualny odcinek):

   o. Recław – Zoom do Ewangelii
   16 grudnia 2020
   Źródło: Mocni w Duchu

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


      Homilia Arcybiskupa Rysia


   Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
   Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj

   Abp Ryś – homilia  16.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


      Komentarz z Pustelni


   Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂   Boża cierpliwość


   Skaliste wzniesienie na pustynnym płaskowyżu… Miało charakterystyczny wygląd. Zasadniczo wszystkie ściany były strome, około kilkudziesięciu metrów wysokości. Ale od jednej strony wiatr nawiał ogromne ilości piasku, który przybrał  kształt równi pochyłej, o ponad dwukilometrowej długości.

   Kto był był u dołu wzniesienia i chciał wejść na szczyt miał dwa rozwiązania. Przy pierwszym wystarczyło sforsować krótki odcinek, kilkadziesiąt metrów, aby dotrzeć na blisko znajdujący się wierzchołek. Ale tak naprawdę była to wielka pokusa. Wejście na stromą ścianę było bowiem niebezpieczne i bardzo łatwo można było spaść. Drugie rozwiązanie na pierwszy rzut oka nie budziło entuzjazmu. Najpierw trzeba było dotrzeć do początku równi z nawianym piaskiem. Następnie pozostawała do przebycia długa trasa polegająca bardzo powolnym wchodzeniu pod górę. Pomimo zniechęcającego początku i konieczności długiego wchodzenia, tak naprawdę ta wersja była właściwa. Cierpliwe wznoszenie się, centymetr po centymetrze, dawało gwarancję, że ostatecznie wierzchołek  na pewno zostanie zdobyty. Dodatkowo takie podejście było w pełni bezpieczne. 

   Ten pustynny widok jest bardzo dobrą ilustracją dylematu, przed jakim często w życiu stajemy, zwłaszcza w odniesieniu do bardzo poważnych praw.   Z jednej strony istnieje możliwość uzyskania „czegoś” szybko, ale w rzeczywistości jest to pokusa. Jeśli jej ulegniemy, wtedy z dużym prawdopodobieństwem nie dotrzemy do upragnionego celu. Powstają bowiem trzy zasadnicze „opory”. Oddziałuje zwyczajne prawo bezwładności, w wymiarze przyrody i relacji międzyludzkich. Uaktywnia się zły duch, który bardzo łatwo „wślizguje się” we wszelkie pochopne działania. Łaska Boża nie może działać, gdyż pędzący człowiek nie jest przygotowany, aby pokornie ją przyjmować.

                   Z drugiej strony rysuje się perspektywa długofalowych działań, które mogą nawet sprawiać wrażenie, że upragniony cel nigdy nie zostanie osiągnięty. W tej wersji potrzebna jest wielka cierpliwość i gotowość do tego, aby bardzo długo czekać na upragnione dobro, którym chcielibyśmy się cieszyć już teraz. Warto jednak podejmować tę mądrą drogę, gdyż z dużym prawdopodobieństwem ostatecznie uzyskamy cel naszych marzeń. Służą temu trzy mechanizmy, które tym razem mają charakter pozytywny. Na poziomie natury, bez większego bólu, pokonujemy spokojnie wszelkie opory dzięki powolnemu przyzwyczajeniu się  naszego organizmu i otoczenia. Zły duch zostaje przyblokowany, gdyż nie znosi „przestrzeni pokornej cierpliwości”. Z kolei z cierpliwością ściśle łączy się gotowość do wytrwałego oczekiwania. Taka postawa sprawia, że człowiek jest jak gąbka, która wchłania nadprzyrodzoną „wodę” Ducha Świętego.  W rezultacie, krok po kroku, docieramy ostatecznie do celu i możemy cieszyć się upragnionym dobrem.

                   W kontekście opisanego tu procesu, łatwiej możemy zrozumieć pewne wątpliwości, jakie pojawiły się u Jana Chrzciciela odnośnie Jezusa. Będąc w więzieniu, prorok wysłał do Niego swych uczniów z zapytaniem: „Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?” (Łk 7, 18-23). Jan Chrzciciel był świętym człowiekiem, ale miał jeszcze mentalność Starego Testamentu. W jego rozumowaniu, co można było zaobserwować w trakcie nauczania nad Jordanem, występowało przekonanie, że nadejście Mesjasza będzie wiązać się z natychmiastowym sądem i wylaniem gniewu na grzeszników. Dlatego, pełen zatroskania, z taką determinacją nawoływał do nawrócenia. Okazało się jednak, że Jezus w niczym nie przypominał Sędziego, który rzuca karzące gromy na grzeszników. Wręcz przeciwnie, promieniował miłosierdziem, przebaczeniem i dobrocią. To wzbudziło poważne wątpliwości.

                  Jan miał w pełni rację odnośnie Sądu, ale nie uwzględnił wielkiego znaczenia czasu i cierpliwości w Bożej strategii działania. Otóż Jezus był  tym, który miał przyjść jako Mesjasz, ale najpierw pragnął obdarzyć grzeszników łagodnością i miłosierdziem. Cierpliwość Boga nie jest słabością, ale przejawem potęgi miłości, aby dać człowiekowi możliwość stopniowego nawrócenia się i wypełnienia Jego woli. Kto jednak odrzuci Jezusowe miłosierdzie, ten na Sądzie ostatecznym doświadczy grozy Bożej Sprawiedliwości.   

   16 grudnia 2015 (Łk 7, 18-23)


   Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

   Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


      Transmisje mszy świętych


      Roraty w Sanktuarium online


   Poniżej poranne Roraty transmitowane na żywo o godzinie 7:00 z Sanktuarium Jezuitów w Łodzi.

   Środa, 16 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:00.


   Mocne Roraty   16.12.2020
   Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


      Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem


   Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
   (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

   Środa, 16 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:30.

   Abp Ryś – msza święta
   16 grudnia 2020 godz. 7:30
   Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

   Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


      Msza święta i różaniec w Sanktuarium


   Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
   Mszę poprzedza różaniec o 17:30.
   Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

   Środa, 16 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.


   Msza z różańcem   16.12.2020
   o. R. Recław SJ
   Źródło: Mocni w Duchu Live

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl