Słowo na 16 czerwca

Słowo na 16 czerwca 2020. Msza święta, Ewangelia i komentarz.



16 czerwca 2020, Wtorek


Wtorek XI tygodnia zwykłego, Rok A, II


Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 16 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂

Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.


Zoom

Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii.

    Zoom – o. Remigiusz Recław SJ    16.06.2020


Ewangelia (Mt 5, 43-48)


Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus powiedział do swoich uczniów:


„Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak, będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

Oto słowo Pańskie.


Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.

200113

Komentarz z Pustelni


Komentarz Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii:


Cisza miłości


„Przestrzenią ducha, gdzie może on rozwinąć skrzydła, jest cisza”. Świetne spostrzeżenie, autorstwa  Antoine de Saint-Exupery. Prawda tego zdania jest drogowskazem dla wszystkich, którzy pragną zdążać ku duchowym szczytom miłości. Cisza jest nosicielką prawdziwego życia. Jest jak krew, która krąży w organizmie. Krew pełni niesamowicie ważną rolę. Dostarcza między innymi tlen do całego organizmu. Niedotlenienie, w przypadku mózgu nawet bardzo krótkie, powoduje poważne zaburzenie, trwałe kalectwo, a nawet śmierć.

Cisza pełni taką samą rolę w życiu człowieka. Jest jak tlen, który pozwala autentycznie żyć miłością, a nie tylko wegetować. To niezbędny fundament, na którym można  dopiero wznosić dalsze życiowe piętra. Bez ciszy życie staje się materialną klatką. Nieustanne gadanie, własne lub innych, pełni rolę zniewalających krat, a nawet izolujących betonowych płyt. W miarę upływu czasu daje o sobie znać nieznośna duchota wielorakiego pożądania. W krzyku i zapędzeniu materia nieubłaganie „ciągnie ku dołowi”, przytłacza swym ciężarem i powoduje obezwładniający paraliż. Dusza przypomina wtedy pięknego orła, którego skrzydła zostały bestialsko skrępowane i powiązane. Powolne umieranie. Nuda, szarość, banalna trywialność. Na szczęście nie jest to bezwzględne prawo konieczności. Wszystko może wyglądać inaczej. W jaki sposób?

Lekiem jest cisza. Gdy cisza zaczyna dotleniać organizm, życie zaczyna pulsować. Poszczególne obszary egzystencjalne powstają niczym mityczny feniks z popiołów. Orzeł ducha nie ma już związanych skrzydeł. Może szybować. Wyżej, coraz wyżej, bez żadnych ograniczeń. Duch budzi się w człowieku. Miłość złożona w sercu przez Stwórcę przechodzi ze stanu uśpienia w stan twórczej aktywności. Nie jest to aktywizm, ale duchowa kreatywność, która odzwierciedla Boga i zbliża do Boga. W miejsce beznadziejnej szarości pojawia się kolorowa pasja istnienia. Swoiste wewnętrzne doświadczenie lekkości własnego bytu. Chodzi tu o głęboko pozytywną lekkość, która przypomina chwile uniesienia na szczycie górskim, gdy oddychamy świeżym powietrzem. Nasza materialność bierze w tym oczywiście udział. Materia jest wspaniała. Sama z siebie pozostaje jednak tylko ciężką masą. Potrzebuje ducha, który nasyci ją miłosną energią życia. Bezkształtna masa oczekuje formy, która pięknie ją ukształtuje. Ta życiodajna energia wypełnia całego człowieka właśnie poprzez ciszę. Bez ciszy człowiek zamiera. Dzięki ciszy, człowiek jest w stanie owocnie podejmować Jezusowe przykazanie miłości, nawet nieprzyjaciół.

A może cisza jest tylko dla wybranych? Oczywiście, że nie! Żadną miarą! Czy można powiedzieć, że tlen jest potrzebny do życia tylko dla wybranej garstki? Toż to byłby rasizm w jakiejś przerażająco-ekstremalnej formie. Cisza jest propozycją dla wszystkich, którzy chcą zdążać do doskonałości i żyć coraz większą miłością. Tak! Nie chcę być człowiekiem, którego duch jest spętany. Dlatego pragnę coraz pełniej oddychać ciszą. Cisza jest dla każdego człowieka. Różnica dotyczy jedynie stopnia obecności tej ciszy. Niektórzy są powołani, aby szczególnie być świadkiem życiodajnej mocy ciszy (powołanie pustelnicze lub monastyczne). Na przykład, sens życia pustelnika polega na modlitwie w ciszy i samotności. Człowiek poświęca wtedy całe życie, aby ukazać niezwykłą wartość ciszy, dzięki której dojrzewa najczystsza miłość. Oczywiście takie powołanie otrzymują tylko niektórzy. Nie zmienia to jednak faktu, że życie każdego człowieka będzie stawać się coraz bardziej święte tylko wtedy, gdy będzie budowane z pomocą ciszy. Wtedy moce duchowe mogą być uwolnione. Człowiek zyskuje wewnętrzną zdolność do podjęcia nawet najbardziej niezwykłych zaproszeń: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują” (Mt 5, 44).

Tak! Bóg najpełniej przychodzi w ciszy. Wówczas człowiek coraz bardziej wznosi się i szybuje w świętej przestrzeni miłości. Dokonuje się łagodno-radosne przejście z ciszy doczesnej do Wiecznej Ciszy Miłości Doskonale Spełnionej. 

17 czerwca 2014 (Mt 5, 43-48)


Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.


Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.

Homilia arcybiskupa Rysia


Poniżej dzisiejsza homilia księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia.

              Abp Grzegorz Ryś – homilia    16.06.2020


Nagrania homilii Księdza Arcybiskupa Rysia zamieszczone są w artykułach z cyklu Słowo na dziś (zgodnie z czytaniami liturgicznymi danego dnia).
Wszystkie artykuły związane z osobą arcybiskupa Grzegorza Rysia znajdziecie TUTAJ.


Msza święta na żywo z Jezuitami


Transmisja online Mszy Świętej sprawowanej przez ojca Józefa Łągwę SJ w łódzkiej parafii ojców Jezuitów.

Msza święta u Jezuitów – ojciec Józef Łągwa SJ.
16 czerwca 2020, godzina 18:00.

              o. Józef Łągwa SJ – msza święta    16.06.2020

    Video nie działa? Skorzystaj z transmisji stałej.

            Szukasz innej transmisji? Przejdź tu.


Adoracja online


Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.

        Adoracja online 24h klasztor Sióstr Klarysek w Słupsku



Video nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną transmisję z listy, która się rozwinie lub spróbuj przejść do Youtube.


Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa


Aby przejść do śpiewanej Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa kliknij obrazek poniżej.



Co jeszcze…


Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00

● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.

● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30

● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00

● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:

Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi może bywać nieaktywna


Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30


Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:

o. R. Recław – Czy transmisja mszy jest ważna?


Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl