Zaginiona dzielnicaDziś przedstawiam kolejny – warty obejrzenia – krótkometrażowy film dokumentalny Stefana Brajtera, zrealizowany przez Muzeum Miasta Łodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku.

Tajemniczo brzmiący tytuł filmu, nawiązuje do projektu W poszukiwaniu zaginionego kwartału, realizowanego wówczas przez Muzeum Miasta Łodzi. Obszar miasta Łodzi w miejscu obecnego Parku Staromiejskiego wyglądał kiedyś zupełnie inaczej, o czym wie lub pamięta niewielu dzisiejszych mieszkańców.

Wyjątkowa 15-minutowa pozycja dla miłośników historii i animacji wideo zestawiających w mistrzowski sposób to, co dzisiejsze i to, co minione…


Zaginiony kwartał Łodzi


Video nie działa? Sprawdź na YouTube.

Film ma możliwość włączenia napisów w języku angielskim – po uruchomieniu filmu – trzeba kliknąć białą ikonkę w prawym dolnym rogu ekranu video (trzecią od prawej).


Bliższe informacje dostępne pod filmem na kanale YouTube Muzeum Miasta Łodzi.

W posiadanym przez nas, w miarę nowym Planie Miasta Łodzi – całe łódzkie Stare Miasto, czyli serce dawnej Łodzi, łącznie z „zaginionym kwartałem” – nie zostało umieszczone w rejonie oznaczonym jako centrum, w przeciwieństwie do planów z lat 80-tych czy 90-tych, które uznawały za północną granicę miejskiego centrum spory odcinek ulicy Wojska Polskiego z przyległościami, łącznie z Parkiem Szarych Szeregów, w którym znajduje się Pomnik Pękniętego Serca Matki.

Makieta zaginionego kwartału, widoczna w ostatnich kadrach filmu, weszła do stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi, obecnie nieczynnego dla zwiedzających z powodu pandemii.

Zaginiony Kwartał Łodzi
Makieta „Zaginionego Kwartału Łodzi” | fot. Stefan Brajter Muzeum Miasta Łodzi

Jak cię pocieszyć? Z czym porównać, Córo Jeruzalem? Z czym cię porównać, by cię pocieszyć, Dziewico, Córo Syjonu? Gdyż zagłada twoja wielka jak morze. Któż cię uleczy?

Księga Lamentacji Barucha 2, 13

Wówczas światło księżyca będzie jak światło słoneczne, a światło słońca stanie się siedmiokrotne, jakby światło siedmiu dni – w dniu, gdy Pan opatrzy rany swego ludu i uleczy jego sińce po razach”.

Księga Izajasza 30,26


Przez – a właściwie   p o d   Parkiem Śledzia – przepływa najbardziej znana spośród przenajmniej dziewiętnastu łodzkich rzekŁódka. Jej nurt możecie obserwować nie tylko w parku Ocalałych i Helenowskim, ale również przepływającą pod ziemią poprzez „Oko Śledzia”.

Kliknij obrazek aby przejść do Ewangelii i rozważania

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl

Cudowne ocalenie w Hiroszimie – artykuł na stronie Naszego Dziennika.