Słowo na 13 czerwca 2020. Msza święta, Ewangelia i komentarz. 24-godzinne Święto Eucharystii
13 czerwca 2020, Sobota, św. Antoniego, zakończenie Święta Eucharystii
Sobota X tygodnia zwykłego, Wspomnienie św. Antoniego z Padwy, Rok A, II, w Kościele Łódzkim zakończenie 24-godzinnych obchodów Święta Eucharystii
Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 13 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w różnych wersjach do wyboru:
- Zoom z cyklu Serce Jezusa Ingi Pozorskiej – krótko i celnie temat)
- komentarz do Ewangelii Ojca Pustelnika z Eremu Maryi – wersja magis (życiowo i głęboko)
- homilia Arcybiskupa Grzegorza Rysia – dla każdego (prosto i głęboko)
- Ponadto transmisja Mszy Świętej z parafii Jezuitów.
- Transmisję na żywo Adoracji Najświętszego Sakramentu 24h.
- W czerwcu o 17:30 Litania do Serca Pana Jezusa.
- Transmisja online Święta Eucharystii w Kościele Łódzkim.
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.
Zoom
Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii. W soboty i niedziele czerwca cykl Serce Jezusa z Ingą Pozorską.
- Zoom – Inga Pozorska 13.06.2020
Ewangelia (Mt 5, 33-37)
Zakaz przysięgania
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
„Słyszeliście, że powiedziano przodkom: «Nie będziesz fałszywie przysięgał», «lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi». A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym.
Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.
Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.
200113
Komentarz z Pustelni
Komentarz Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii:
Możesz naprawdę wybrać!
Pragniemy oddychać wolnością. Wspaniale! Za sprawą Ewangelii, wolność zawitała do naszej kultury europejskiej. Jest to wartość rdzennie chrześcijańska. Wcześniej filozofia pogańska kultywowała bogate rozważania w obszarze prawdy i racjonalnego postrzegania świata. Różne koncepcje człowieka mocno naznaczone były jednak determinizmem. Człowiek skazany był na takie lub inne przeznaczenie.
Poprzez prawdę o możliwości bycia zbawionym lub potępionym, Ewangelia przyniosła dar wolności, rozumianej jako realna możliwość życiowego wyboru. Jezus wzywa do jednoznacznych decyzji i deklaracji: „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5, 37). Chrystus poprzez swą śmierć i Zmartwychwstanie ofiarował zbawienie każdemu człowiekowi, bez wyjątku. Ale poprzez zdolność wolnego wyboru, człowiek może Chrystusowy dar przyjąć lub odrzucić; może wybrać dobro lub zło. Nie ma żadnego przymusu.
Tak oto ujawnia się wielka Miłość Boga i zarazem głęboki sens pobytu na ziemi. Doczesna rzeczywistość jest niejako czasowo-przestrzennym obszarem, gdzie człowiek otrzymuje prawo do podjęcia życiowej decyzji, która zostanie utrwalona na wieczność. Najlepszą decyzją jest wybór Boga i tego wszystkiego, co od Niego pochodzi i ku Niemu prowadzi. Taka interpretacja, szczególnie opracowana przez św. Augustyna i św. Tomasza, królowała przez cały średniowieczny okres. Potem dokonał się stopniowo przełom, który otworzył podwoje do kultury nowożytnej. Zrodziła się nowożytna idea wolności, którą podjęła współczesność. Na czym polegała istota przemiany?
Otóż dokonał się powrót do mentalności pogańskiej. To znaczy wolność jako wolny wybór przestała odgrywać dominującą rolę. Na nowo zapanował klimat determinacji. Ale to nie znaczy, że zniknęła idea wolności. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej dała o sobie znać, ale w zupełnie nowym znaczeniu. Tę nową koncepcję można określić mianem wolności działania. Jak to rozumieć? Otóż człowiek staje się tym bardziej wolny, im więcej barier jest w stanie usunąć i potrafi bardziej zapanować nad otaczającym światem. Rozwój nauk przyrodniczych stał się wielkim sprzymierzeńcem, gdyż pozwolił zdobyć na niespotykaną dotąd skalę władzę nad światem materialnym. Człowiek przybrał wręcz miano kreatora rzeczywistości. Wolność zaczęła ściśle łączyć się z władzą, zarówno w świecie przyrody jak w życiu społecznym. Usuwanie kolejnych ograniczeń, aby spontaniczność mogła rozkwitnąć, stało się nadrzędnym celem życiowym. W takim ujęciu, ideał człowieka utożsamia się z potęgą wolnej mocy twórczej. Słaby i chory przestaje się liczyć; świadectwem „świętości” staje się ilość powołanych do istnienia dzieł. Wiele z tej mentalności przeniknęło także do Kościoła, czego wyrazem są przypadki powierzchownego zatrzymywania się jedynie na widzialnych dziełach.
Warto na nowo odkryć „zakopane” zdrowe chrześcijańskie rozumienie wolności, której istota polega na wewnętrznym wolnym wyborze w sercu. Zewnętrzne dzieło jest czymś drugorzędnym. Pierwszoplanowe znaczenie odgrywa dokonany w sercu wolny wybór Miłości. Pięknie pisze o tym święty Jan od Krzyża, który podkreśla, że dla Boga większą wartość ma drobny zewnętrzny akt dokonany z wewnętrzną czystą miłością, aniżeli wielkie zewnętrzne dzieło pozbawione miłości w sercu. Przecież Bóg jest Wszechmocny i jest w stanie sam tworzyć różnorakie dzieła. Po co miałby przymuszać człowieka do podejmowania wielkiego wysiłku jedynie w celu tworzenia gigantycznych konstrukcji, które rodzą dodatkowo wielką pokusę pychy?
W tej perspektywie, powołanie chrześcijańskie jawi się jako męczeństwo nieustannego dokonywania wyboru Boga w sercu. Jest wiele pokus, które chcą odciągnąć od Boga i zanurzyć w doczesności. Ale mocą Ducha Świętego trzeba walczyć. Pustelnik, pod osłoną zewnętrznej niewidzialności, pragnie coraz bardziej wybierać Boga i być z Bogiem. Chodzi o Boga, którego choć nie widać, to zawsze JEST. Niech doczesność będzie dla nas przestrzenią, gdzie dobrowolnie wybieramy Wieczne Zjednoczenie z Jezusem, Dobrocią Wcieloną.
14 czerwca 2014 (Mt 5, 33-37)
Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
Homilia arcybiskupa Rysia
Znajdziecie tu słowo Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia z wczorajszej liturgii inaugurującej Święto Eucharystii, kończące się dziś wieczorem w Kościele Łódzkim. .
- Abp Grzegorz Ryś – homilia 12.06.2020
- Powyższa homilia pochodzi z kanału YouTube Archidiecezji Łódzkiej
Nagrania homilii Księdza Arcybiskupa Rysia zamieszczone są w Słowie na dziś (zgodnie z czytaniami liturgii danego dnia).
Wszystkie artykuły związane z osobą arcybiskupa Grzegorza Rysia znajdziecie TUTAJ.
Transmisja online ze Święta Eucharystii Kościoła Łódzkiego
Poniżej dalszy ciąg transmisji na żywo z obchodów Święta Eucharystii Kościoła Łódzkiego w parafii ojców Jezuitów od dzisiejszego rana do 21:37 wieczorem. Możecie też przejść do transmisji z pierwszej części Święta, która trwa od piątku 12 czerwca od 21:00 do dzisiejszego ranka 13 czerwca.
Sobota, 13 czerwca 2020, od północy do wieczora do godziny 21:37.
Transmisja w 4 blokach z numerami 2, 3, 4, 5:
1) transmisja wczorajsza
2) od 21:00 w piątek do porannej mszy świętej w sobotę – Adoracja Najświętszego Sakramentu
3) od 9:00 – transmisja Adoracji Najświętszego Sakramentu
4) o 15:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i kontynuacja Adoracji
5) o 18:00 – Msza dziękczynna za Jana Pawła II
Msza święta dziękczynna za Jana Pawła II
Transmisja online Mszy Świętej dziękczynnej za Jana Pawła II z łódzkiej parafii ojców Jezuitów w ramach obchodów Święta Eucharystii w Archidiecezji Łódzkiej.
13 czerwca 2020, godzina 18:00.
Inne transmisje mszy na żywo na dzisiaj znajdziecie TUTAJ.
Możecie też obejrzeć transmisję z pierwszej części Święta, w piątek 12 czerwca 2020.
Adoracja online
Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.
- Adoracja online 24h – klasztor Sióstr Klarysek w Słupsku
Video nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną transmisję z listy, która się rozwinie lub spróbuj przejść do Youtube.
Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa
Aby przejść do śpiewanej Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa kliknij obrazek poniżej.
Co jeszcze…
Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00
● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.
● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30
● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00
● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:
Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30
Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:
Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl