Słowo na 10 marca 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika
10 marca 2022, Czwartek
Czwartek I tygodnia Wielkiego Postu, rok C, II (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)
● Msza i różaniec
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Est 4, 17k. l-m. r-u)
Modlitwa Estery w niebezpieczeństwie
Czytanie z Księgi Estery
Królowa Estera zwróciła się do Pana, przejęta niebezpieczeństwem śmierci. I błagała Pana, Boga Izraela, mówiąc: «Panie mój, Królu nasz, Ty jesteś jedyny, wspomóż mnie samotną, niemającą poza Tobą wspomożyciela, bo niebezpieczeństwo jest niejako w mojej ręce. Słyszałam od młodości mojej w pokoleniu moim ojczystym, że Ty, Panie, wybrałeś Izraela spośród wszystkich narodów i ojców naszych ze wszystkich ich przodków na wieczyste dziedzictwo i uczyniłeś im wszystko, co zapowiedziałeś.
Wspomnij, Panie, daj się rozpoznać w chwili naszego udręczenia i dodaj mi odwagi, Królu bogów i Władco nad wszystkimi władcami. Włóż stosowną mowę w moje usta przed obliczem lwa i zwróć jego serce ku nienawiści do wroga naszego, aby zginął on sam i ci, którzy są z nim jednej myśli.
Wybaw nas ręką Twoją i wspomóż mnie opuszczoną i niemającą nikogo poza Tobą, Panie, który wiesz wszystko».
Psalm (Ps 138 (137), 1b-2a. 2b-3. 7e-8 (R.: por. 3a))
Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem
Będę Cię sławił, Panie, z całego serca, *
bo usłyszałeś słowa ust moich.
Będę śpiewał Ci psalm wobec aniołów, *
pokłon Ci oddam w Twoim świętym przybytku.
Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem
I będę sławił Twe imię za łaskę i wierność Twoją, *
bo ponad wszystko wywyższyłeś Twe imię i obietnicę.
Wysłuchałeś mnie, kiedy Cię wzywałem, *
pomnożyłeś moc mojej duszy.
Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem
Wybawia mnie Twoja prawica. *
Pan za mnie wszystkiego dokona.
Panie, Twa łaska trwa na wieki, *
nie porzucaj dzieła rąk swoich.
Pan mnie wysłuchał, kiedy Go wzywałem
Aklamacja (Ps 51 (50), 12a. 14a)
Chwała Tobie, Słowo Boże
Stwórz, Boże, we mnie serce czyste
i przywróć mi radość Twojego zbawienia.
Chwała Tobie, Słowo Boże
↑ Ewangelia (Mt 7, 7-12)
Kto prosi, otrzymuje
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą.
Gdy któregoś z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą.
Wszystko więc, co chcielibyście, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem to jest istota Prawa i Proroków ».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Odnaleźć bezcenny skarb
Prowadzimy rozmowy na różne tematy. Podejmujemy sprawy mało ważne i prawdziwie istotne dla naszego życia. O tym, co najważniejsze, rozmawiamy raczej tylko z najbliższymi, którym prawdziwie możemy zaufać. Ale nawet z nimi nie mówimy o wszystkim. Istnieje pewien najgłębszy strumień naszego życia, który pozostaje w całkowitym ukryciu. Ewentualnie odsłaniamy tę największą tajemnicę przed kimś szczególnie dla nas wyjątkowym. A także wtedy, gdy mamy gwarancję absolutnego sekretu, jak w przypadku tajemnicy spowiedzi. Wielkim darem jest dzielić się z drugim człowiekiem słowem, które przenika głębię naszego serca. Ale to nie jest jeszcze największy skarb.
Ten najbardziej niezwykły skarb jest teoretycznie dla każdego dostępny. Paradoks i zarazem dramat polega na tym, że praktycznie niewielu chce go wziąć. Cóż więc marnujemy? Na właściwy ślad naprowadza nas Jezus Chrystus: „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam” (Mt 7, 7). Tak! Tym wielkim bogactwem jest to, że Bogu możemy absolutnie do końca powiedzieć o tym, co stanowi nasze najgłębsze pragnienia. Nie ma potrzeby, a nawet nie można stosować jakiejkolwiek formy autocenzury. Po prostu warto na zasadzie głębokiego oddechu wypowiadać, co we mnie głęboko siedzi. Te sprawy zaś z reguły najpełniej mogą ujawnić się poprzez słowa prośby. A także słowa, które odzwierciedlają nasze poszukiwania i wielorakie kołatania do przeróżnych drzwi. To szczere do bólu wołanie do Boga daje poczucie wewnętrznego wyzwolenia. Bez cienia przesady, stan ten można przyrównać do głębokiego oddechu rześkim powietrzem na wysokim górskim szczycie.
Niestety, tak oczywisty skarb często pozostaje totalnie zakopany. Jak to możliwe? Pokutuje bowiem często obraz Boga, przed którym trzeba stawać na baczność. Pewne rzeczy trzeba mówić, a pewnych nie wolno czy wręcz nie wypada lub nie warto. W konsekwencji prowadzi to do swoistej schizofrenii, która polega na istnieniu w człowieku dwóch strumieni. Jeden z nich to strumień odmawianych do Boga modlitw. Nieraz ludzie wypowiadają tu wielką ilość różnych modlitw. Jedna się kończy, druga zaczyna. Ale to wszystko dotyka jedynie pewnej zewnętrznej warstwy życia. Bóg wypowiadany jest wargami, a nie sercem. Drugi strumień z kolei odzwierciedla życiową szamotaninę. Ale tu już człowiek pozostaje sam ze sobą. Tym razem to słowa odzwierciedlające wprawdzie autentyczne życie, ale Boga tu już nie ma.
Taka schizofrenia powoduje, że bezpośrednio po długich modlitwach może nastąpić wiązanka bardzo przykrych słów, a nawet obmowy i przekleństwa. Zdarza się także, że „owocem” niedzielnej Mszy świętej jest domowa kłótnia, nawet bezpośrednio po powrocie z kościoła. I najczęściej głównym powodem nie jest wcale jakaś szczególnie zła wola. To skutek braku wewnętrznego połączenia modlitwy i życia. Skarb, o którym mówimy, pozostaje schowany pod wieloma warstwami ziemi. Nie ma połączenia pomiędzy Bogiem i przeżywanym życiem. Pragnienia pozostają na głodzie. Ten brak zaspokojenia powoduje narastającą złość. Wypowiadane modlitwy nie pomagają, gdyż przesuwają się wysoko ponad obszarami, gdzie autentycznie wrze życie. To swoisty pobyt na szczycie wymarłej góry wulkanicznej, podczas gdy życie kotłuje się głęboko w środku.
Dlatego warto podjąć ten bezcenny skarb. Najbardziej sensowna postawa polega na szczerym opowiadaniu Bogu o wszystkim, co wypełnia wnętrze góry wulkanicznej naszego życia. Wtedy zaczyna następować integracja wspomnianych dwóch strumieni: modlitwy do Boga i ludzkiego życia. Coraz bardziej nasza egzystencja staje się jednym strumieniem życia przenikniętego Bożą obecnością. Wcześniejsza złość, chaos i rozbicie zastępowane są pokojem wewnętrznej harmonii i jedności.
Jednocześnie rzecz wielkiej wagi! Całe to otwarcie wnętrza nie ma na celu zmuszania Boga do czegokolwiek. Chodzi o ufne wypowiadanie tworzywa swego życia. Dalej zaś niech Bóg to otrzymane tworzywo sam jak najlepiej formuje. Wtedy coraz pełniej będziemy mogli doświadczać radości spełnionych pragnień, udanych poszukiwań i otwartych drzwi.
21 lutego 2013 (Mt 7, 7-12)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Msza z Różańcem
Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.
Od 1 marca do 24 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.
Czwartek, 10 marca 2022, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Nowenna Pompejańska 10
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Msza z Różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl