Słowo na 15 marca 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika
15 marca 2022, Wtorek
Wtorek II tygodnia Wielkiego Postu; rok C, II (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)
● Msza i różaniec
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Iz 1, 10. 16-20)
Przestańcie czynić zło, zaprawiajcie się w dobru
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Słuchajcie słowa Pańskiego, wodzowie sodomscy, daj posłuch prawu naszego Boga, ludu Gomory!
«Obmyjcie się i oczyśćcie! Usuńcie zło uczynków waszych sprzed moich oczu! Przestańcie czynić zło! Zaprawiajcie się w dobru! Troszczcie się o sprawiedliwość, wspomagajcie uciśnionego, oddajcie słuszność sierocie, w obronie wdowy stawajcie!
Chodźcie i spór ze Mną wiedźcie! – mówi Pan. Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby były czerwone jak purpura, staną się białe jak wełna.
Jeżeli będziecie ulegli i posłuszni, dóbr ziemskich będziecie zażywać. Ale jeśli się zatniecie w oporze, miecz was wytępi». Albowiem usta Pańskie to wyrzekły.
Psalm (Ps 50 (49), 8-9. 16b-17. 21 i 23 (R.: por. 23b))
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
«Nie oskarżam cię za twoje ofiary, *
bo twe całopalenia zawsze są przede Mną.
Nie przyjmę cielca z twego domu *
ani kozłów ze stad twoich».
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
«Czemu wymieniasz moje przykazania *
i na ustach masz moje przymierze?
Ty, co nienawidzisz karności, *
a słowa moje odrzuciłeś za siebie?»
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
«Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć? †
Czy myślisz, że jestem podobny do ciebie? *
Skarcę ciebie i postawię ci to przed oczy.
Kto składa dziękczynną ofiarę, ten cześć Mi oddaje, *
a tym, którzy postępują uczciwie, ukażę Boże zbawienie».
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
Aklamacja (Ez 18, 31ac)
Chwała Tobie, Królu wieków
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.
Chwała Tobie, Królu wieków
↑ Ewangelia (Mt 23, 1-12)
Strzeżcie się pychy i obłudy
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Pociąg prawdy i obłudy
Prawda jest bezcennym źródłem pokoju i harmonii. Gdy w człowieku jest zakłamanie, wtedy powstaje wewnętrzne rozbicie i rodzą się negatywne uczucia. Najgorsze zaś, że w ten sposób dokonuje się rozminięcie z Bogiem. Bóg jest Prawdą. Kto zaczyna żyć w nieprawdzie, traci Boga. I nie chodzi tu o deklaracje, ale o rzeczywisty stan rzeczy. Obłudnik to smutna ofiara bożka iluzji. To tak, jakby człowiek wsiadł do pociągu, który jedzie w dokładnie odwrotnym kierunku od zamierzonego. Nawet jeśli pasażer w trakcie jazdy będzie wmawiał sobie tysiące razy, że jedzie dobrą trasą, to nie zmieni to stanu rzeczy, że jest na złej drodze. Wcześniej czy później będzie musiał uznać fakt, że jednak nie dojechał do planowanej stacji.
Dlatego, jeśli chcemy dojechać do końcowej stacji życia o nazwie Niebo, warto stać się pokornym przyjacielem prawdy. Pokora to właśnie otwartość na prawdę. Na tej trudnej, ale fascynującej drodze jest pewna cenna metoda. To takie pozytywne wątpienie odnośnie motywacji swych działań. Nie jest bowiem najważniejsze, co robimy, ale z jaką intencją coś robimy. Dlatego Jezus Chrystus ostro podsumował faryzeuszy: „Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać” (Mt 23, 5).
Obłudnik od razu jest przekonany o jak najbardziej szczytnych celach swego działania. Przyjaciel prawdy uznaje, że po grzechu pierworodnym występują najpierw dwie niezbyt chlubne motywacje. Otóż, jeśli coś robimy, to powodem tego jest raczej pycha. Egoizm i chęć zyskania uznania są w stanie wyzwolić wiele sił. Z kolei brak działania powodowany jest po prostu lenistwem. Nie chce mi się czegoś zrobić. Nie potrafię wykrzesać z siebie potrzebnych sił. Obłudnik już od samego początku popada w śmieszną iluzję. Otóż, jeśli coś robi, od razu sądzi, że pracuje dla chwały Bożej i dobra ludzi. Jego pycha nie dopuszcza do świadomości, że motywowany jest przez niskie egoistyczne pobudki. Nawet najbardziej prymitywna troska o własny interes i chwałę nazywane są przez tego zaślepieńca miłością Boga i człowieka. W przypadku braku działania, obłudnik zakłada fasadę pokornej rezygnacji. Banalne lenistwo ubiera w szatę królewskiej pokory. Niepodjęcie konkretnej pracy lub odpowiedzialności tłumaczy brakiem zdolności lub potrzebnych sił.
Pomimo tego zaklinania rzeczywistości obłuda stawia od początku człowieka w pozycji przegranej. Na nieprawdzie niczego się bowiem nie zbuduje. To znaczy, precyzując, można coś zbudować, ale kwestia czasu, kiedy to się rozsypie. Dlatego warto stosować tę metodę pozytywnego wątpienia. Uczciwe jej aplikowanie pomaga oczyszczać motywacje. Na tym wszak polega w dużej mierze praca duchowa. Oczyszczenie pozwala odsiewać nieprawdę, aby pozostawała tylko prawda.
Dzięki pozytywnemu wątpieniu zapewne dojdziemy do dwóch zasadniczych wniosków. Najpierw uznamy, że rzeczywiście coś robimy dla zaspokojenia swego ego i czegoś nie robimy, bo nam się najbanalniej w świecie nie chce. Stwierdzamy taki stan rzeczy bez owijania w bawełnę, bez czarowania tekstami o górnolotnych ideach. Jednocześnie odkryjemy, że coś jednak udaje się szczerze zrobić dla Boga i drugiego człowieka lub nie zrobić z racji trzeźwego postrzegania swych ograniczeń.
Mając taką diagnozę, możemy iść dalej. Taka wytrwała droga oczyszczania motywacji prowadzi do tego, że podejmowane działania są coraz bardziej autentycznie motywowane miłością Boga i człowieka. Modlę się, prowadzę działalność, podejmuje nową inicjatywę, bo kocham Boga i człowieka. Naprawdę chcę coś dobrego zrobić. Pokora pomaga jednocześnie zachować trzeźwe widzenie granic swych możliwości. Dlatego czegoś nie podejmuję lub z czegoś rezygnuje, bo tak obiektywnie biorąc, będzie najlepiej. Świetnym przykładem pokory jest Benedykt XVI, u którego zarówno sprawowanie urzędu papieskiego jak i rezygnacja z niego, były motywowane pokorną miłością Kościoła.
Przed nami dalsza droga życia. Naprawdę warto nie pomylić pociągów. Wysiądziemy na stacji, do której rzeczywiście jechaliśmy.
26 lutego 2013 (Mt 23, 1-12)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Msza z Różańcem
Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.
Od 1 marca do 24 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.
Wtorek, 15 marca 2022, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Nowenna Pompejańska 15
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Msza z Różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl