Słowo na 11 kwietnia 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika. Różaniec online i Msza Rekolekcyjna z Abp Rysiem
11 kwietnia 2022, Poniedziałek
Wielki Poniedziałek Wielkiego Postu (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)
● Msza i różaniec
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Iz 42, 1-7)
Sługa Boży ofiarowany za zbawienie świata
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Tak mówi Pan:
«Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na Nim spoczął; On przyniesie narodom Prawo. Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego na dworze. Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi ledwo tlejącego się knotka. On rzeczywiście przyniesie Prawo. Nie zniechęci się ani nie załamie, aż utrwali Prawo na ziemi, a Jego pouczenia wyczekują wyspy».
Tak mówi Pan Bóg, który stworzył i rozpiął niebo, rozpostarł ziemię wraz z jej plonami, dał ludziom na niej dech ożywczy i tchnienie tym, co po niej chodzą.
«Ja, Pan, powołałem Cię słusznie, ująłem Cię za rękę i ukształtowałem, ustanowiłem Cię przymierzem dla ludzi, światłością dla narodów, abyś otworzył oczy niewidomym, ażebyś z zamknięcia wypuścił jeńców, z więzienia tych, co mieszkają w ciemności».
Psalm (Ps 27 (26), 1bcde. 2. 3. 13-14 (R.: 1b))
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Pan moim światłem i zbawieniem moim, *
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Gdy mnie osaczają złoczyńcy, *
którzy chcą mnie pożreć,
oni sami, moi wrogowie i nieprzyjaciele, *
chwieją się i padają.
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Nawet gdy wrogowie staną przeciw mnie obozem, *
moje serce nie poczuje strachu.
Choćby napadnięto mnie zbrojnie, *
nawet wtedy ufność swą zachowam.
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana *
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny, *
nabierz odwagi i oczekuj Pana.
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Aklamacja
Chwała Tobie, Królu wieków
Witaj, nasz Królu i Zbawicielu,
Ty sam zlitowałeś się nad grzesznymi.
Chwała Tobie, Królu wieków
↑ Ewangelia (J 12, 1-11)
Namaszczenie w Betanii
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku.
Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano.
Na to rzekł Jezus: «Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie».
Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Szalona miłość
„Jesteś szalona!”. Tak! Prawdziwa miłość ma w sobie przeogromne pokłady szaleństwa. Jest pełna ognistej energii życia i zawsze potrafi odnaleźć oryginalne i zaskakujące formy wyrazu. Serce prawdziwie kochające jest kreatywne i ma odwagę przezwyciężać pęta konwenansów i sztucznych ugrzecznień. Zarazem miłosna ekspresja nie oznacza wcale wejścia na jakąś bezbożną drogę. Wręcz przeciwnie, tylko Duch Święty może dać fascynujące inspiracje, o których ludzie niemoralni lub „zamrożeni” nawet nie są w stanie pomarzyć. Chrześcijanin to gorący płomień bezinteresowności, a nie zimny „kalkulator” strat i zysków. Jakże smutne, gdy takie „zimne kalkulujące serce” przybiera pozę dobroczynności.
Postawa Marii i Judasza wobec Jezusa, w trakcie spotkania w Betanii, wyraziście obrazuje dwa całkowicie odmienne stany duchowe (Por. J 12, 1-11). Maria, przepełniona szczerymi uczuciami do Jezusa, dała wspaniałe świadectwo „miłości wyzwolonej”. Ewangelista notuje: „Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła”. Szalony czyn. Rozlany olejek stanowił równowartość zapłaty za cały rok pracy! Nard symbolizował to, co najszlachetniejsze i najwyższej jakości.
Najbardziej ujmujący jest jednak gest namaszczenia nóg i otarcie ich włosami. Zwykle używano jedynie kilku kropel drogocennego olejku do pokropienia głowy. Maria radykalnie pada do nóg. Spontanicznie realizuje głębokie pragnienie w sercu, które polega na wykonaniu aktu jak najgłębszego uniżenia i całkowitej uległości. Miłość, wyrażająca się poprzez pokorną uległość i całkowite poddanie się, otwiera serce na doświadczenie Boskiego szczęścia. I nie na tym koniec! Maria posunęła się jeszcze dalej w swej pasji miłowania: swymi włosami otarła nogi Jezusa. Ten sam olejek znalazł się na jej włosach i na nogach Jezusa. Miłująca jedność. Zarazem rozpuszczone włosy są znakiem uwodzenia i zażyłości. Stanowią symboliczne zaproszenie do wejścia w pełną obietnic Przestrzeń Szczęścia.
Osoba, która pysznie trwa w swej dumie i nie potrafi „namaścić nóg”, bardzo siebie krzywdzi. Nigdy nie dozna niepowtarzalnych emocji, uczuć i duchowych stanów, które doświadczyła pokornie uniżona Maria. Ale w tym wszystkim jest pewien fundamentalny warunek! Pokorny akt uległości jednego człowieka domaga się takiego samego zachowania z drugiej strony. Maria namaściła nogi Jezusowi. Jezus wkrótce obmył nogi swoim uczniom, dając przykład pokornej służby. Pomiędzy Marią i Jezusem zaistniała postawa głębokiego wzajemnego szacunku i pokory. Miłość to zdolność obmywania nóg i umiejętność namaszczania drogocennym olejkiem. Wcierany olejek to symbol obdarowywania Wieczną Boską Obecnością.
W tym świetle jakże tragicznie wygląda postawa Judasza. Normalny człowiek byłby do łez wzruszony czule kreatywną postawą Marii. Niestety, Judasz zachował się jak typowy „interesowny człowiek”, który zamknął się na miłość i coś pokrętnego robi w ukryciu. Zamiast serdecznie ucieszyć się znakami dobroci, pod płaszczykiem religijnego zatroskania o biednych, zgorszył się oglądaną „rozrzutnością miłości”. W rzeczywistości, jak wyjaśnia Ewangelista, „był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano”. Bezcenna jest reakcja Jezusa, który jednoznacznie broni Marii i wypowiada ostrą reprymendę wobec Judasza: „Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu”.
W ten sposób Jezus tłumaczy sens namaszczenia, które było przygotowaniem na dzień Jego pogrzebu. Ta święta czynność dokonała się wcześniej, gdyż później rzeczywiście już nie było takiej możliwości. Maria, choć nie znała przyszłości, zrobiła dokładnie tak, jak trzeba. Odsłania się niezwykła prawda! Szczera miłość ma w sobie moc proroczą. Dzieje się tak, gdyż szczerze miłujące serce jest wypełniane Mądrością Ducha Świętego. Duch Święty obdarza niepowtarzalnymi uczuciami i zaskakującymi pomysłami, których ludzie „bez miłości” nigdy nie poczują i nie pojmą…
14 kwietnia 2014 (J 12, 1-11)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Dzisiejsza homilia rekolekcyjna Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Msza z Różańcem
Rekolekcyjna Msza Święta z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem. Całość tegorocznych rekolekcji wielkopostnych z księdzem Arcybiskupem – tutaj.
Od 1 marca do 23 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.
Poniedziałek, 11 kwietnia 2022, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 15:00 – koronka 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Nowenna Pompejańska 42
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl