22 lutego 2023. Słowo na Środę Popielcową. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz dzisiejsza homilia abp Rysia

22 lutego 2023, Środa

Środa Popielcowa (rozpoczęcie Wielkiego Postu)

Czytania i aklamacja przed Ewangelią    +

  Ewangelia (Mt 6, 1-6. 16-18)

Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika


*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Prochem jesteś… Otwórz się!

Środa Popielcowa. Znak posypania popiołem. To rewelacyjny drogowskaz, w jakim kierunku zdążać w rozpoczynającym się okresie Wielkiego Postu. Warto jak najlepiej wystartować od pierwszego dnia. Czy mamy skoncentrować się na swych grzechach i pokutnych postanowieniach?

Zdecydowanie nie tędy droga! Znak popiołu nie jest wezwaniem do zatrzymania się na sobie. Dokładnie odwrotnie! Popiół jest jednym wielkim zaproszeniem do otwarcia swego wnętrza na Boga. Potężny problem polega na tym, że na różny sposób zamykamy się w sobie. Powodem tego może być zarówno dumna pewność siebie, jak i naszpikowana kompleksami niepewność siebie. Odniesione sukcesy, rzeczywiste lub pozorne, często powodują narcystyczne wpatrywanie się w „absolut swej doskonałości”. Z kolei poniesione sromotne porażki, realne lub wymyślone, przygniatają do ziemi i bezlitośnie wołają „jesteś zerem”.

Zamknięcie się w sobie przybiera dwie zasadnicze formy. Może oznaczać nasycanie się tylko samym sobą. Nikogo innego już nie potrzebuję, bo w sobie mam wszystko. W swych oczach staję się doskonałą pełnią, która „z góry” obdarowuje i którą inni wykorzystują. Nawet modlitwa, post i jałmużna są wtedy przeżywane jako środek do budowania swego wspaniałego wizerunku; w oczach własnych i innych. Jeśli człowiek jest zamknięty w sobie, to „pobożne uczynki” jeszcze bardziej od prawdziwego Boga oddalają. Wszystko bowiem służy do utwierdzania i promowania swego egoistycznego ja. Tragicznym owocem takiego Wielkiego Postu staje się wzrost pychy. Ubaw dla szatana, co nie miara!

Druga forma zamknięcia się w sobie polega na wołaniu „mnie już nic nie pomoże”. Niczego od nikogo nie chcę przyjąć, bo i tak to wszystko zmarnuję. Człowiek postrzega siebie jako kosmiczną „czarną dziurę”, która jest w stanie wchłonąć i zamienić w ciemność wszystko, włącznie z największym światłem. Gdy mimo wszystko pojawi się modlitwa, post i jałmużna, to i tak te święte czynności nie przybliżą do Boga. Wychwycone porażki w tych dziedzinach staną się powodem auto-linczu i „zdołowania do sześcianu”. Szatan ma świetny powód do piekielnej libacji.

Znak popiołu jest wielkim zaproszeniem do wewnętrznego otwarcia się. I rzecz wielkiej wagi! W punkcie wyjścia chodzi o zwyczajne ludzkie otwarcie się. Łaska buduje na naturze. Jak nie będzie tej ludzkiej podstawy, to nawet posługiwanie się „Bożym Imieniem” do niczego dobrego nie doprowadzi. Każdy ma jakieś rozumienie słów „zamknięty”, „otwarty”. Środa Popielcowa to świetna okazja, aby trochę pomedytować nad sensem tych określeń. Co dla mnie znaczy być otwartym? Kiedy czuję, że się zamykam? Nie można otworzyć się na niewidzialnego Boga, jeśli pozostaje się zamkniętym na widzialnego człowieka. Z kolei rzeczywiste otwarcie się na człowieka, naturalnie prowadzi do Boga. Wówczas modlitwa, post i jałmużna stają się autentycznymi środkami, które pomagają pogłębić relację zjednoczenia z Bogiem.

W tej zdrowej perspektywie, posypanie popiołem i słowa „Pamiętaj, ze jesteś prochem i w proch się obrócisz” nabierają głębokiego sensu. W biblijnym opisie stworzenia czytamy, że Bóg tchnął swego Ducha w proch ziemi i stał się człowiek. Cała wyjątkowość człowieka ma swe źródło w Bogu. Człowiek sam z siebie jest jak popiół. Ale popiół nie jest smutnym znakiem. To pełen nadziei symbol, który wskazuje na ludzką kruchość, aby tym bardziej otworzyć się na Moc Bożej Miłości. Posypanie popiołem jest dotykalnym zaproszeniem do otwarcia swego wnętrza na niezniszczalne Boże Błogosławieństwo. Popiół woła: „pozwól Bogu, aby Pełnią swej Miłości mógł wypełniać twą pustkę”.

Znak popiołu w Środę Popielcową jest pierwszym i zarazem koniecznym krokiem na drodze do przyjęcia Zmartwychwstałego Pana w Wielkanocny poranek. Na ile się otworzymy, na tyle Bóg nas sobą wypełni…

5 marca 2014 (Mt 6, 1-6. 16-18)


Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 907 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2023: kliknij tutaj).

Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka