Słowo na 14 maja

14 maja 2023. Słowo na 6 Niedzielę wielkanocną w roku A. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

Dziś VI niedziela wielkanocna a w kolejną niedzielę w Polsce zamiast VII niedzieli wielkanocnej będziemy obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, dlatego dzisiaj (na terenie Polski) można zastąpić dzisiejsze drugie czytanie i Ewangelię tymi z VII Niedzieli Wielkanocnej (TUTAJ).

14 maja 2023, Niedziela

VI Niedziela Okresu Wielkanocnego (rok A) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania i aklamacja przed Ewangelią    +

  Ewangelia (J 14, 15-21)

Będę prosił Ojca, a da wam Ducha Prawdy

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie.

Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję, i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.

Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie».

Oto Słowo Pańskie.

Czytania alternatywne    +

   Rozważanie Ojca Pustelnika


*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (6 niedziela wielkanocna (rok liturgiczny A II)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Duch Święty i przykazania

Na drogach umieszczone są drogowskazy oraz różne oznakowania. Jest to bezcenna pomoc, która pomaga prawidłowo poruszać się i chroni przed różnymi niebezpieczeństwami. Ten obrazek sytuacji drogowej stanowi bardzo dobrą metaforę życia ludzkiego. Można powiedzieć, że życie jest jedną wielką drogą. Niejednokrotnie pojawia się pytanie, jaki kierunek w danej sytuacji obrać; co można, a czego nie można robić? W tym poszukiwaniu, warto uświadomić sobie istnienie Jezusowych przykazań oraz miłości Ducha Świętego. To prawdziwie święte drogowskazy i oznakowania, które pomagają poruszać się po drodze życia zgodnie z Wolą Bożą. Pozostaje jednak wielka trudność właściwego „posługiwania się” tymi wskazaniami. Niestety, bardzo łatwo wpaść w dwa złudne uproszczenia. Wtedy zamiast dotrzeć do celu człowiek znajdzie się na bezdrożach lub po prostu nie tam, gdzie trzeba.

Pierwsze uproszczenie polega na sprowadzeniu wszystkiego jedynie do przykazań, które są postrzegane tylko jako formalne przepisy zakazowo-nakazowe. Nie ma tu miejsca na rozpatrywanie indywidualnych sytuacji. Na piedestale jest „myślenie sztampowe”, czyli raczej myślenia nie ma; w praktyce obowiązuje realizacja otrzymanego wdrukowania „dobrego postępowania”. Przykazania zostają utożsamione z zestawem „zimnych” reguł, które trzeba niewolniczo przestrzegać. Nie ma tu miejsca na przykazania rozumiane jako „wcielenie miłości”. Powoływanie się na Ducha Świętego, z założenia, traktowane jest jako wysoce podejrzane. Duch Święty funkcjonuje w tej postawie jako „puste pojęcie”, którego w konkretnych zachowaniach i decyzjach nie bierze się pod uwagę.

Druga redukcja jest wyrazem przeciwstawnej postawy. Tym razem odniesienie do Ducha Świętego zajmuje centralne miejsce. Często padają słowa: „Pan mi powiedział”. Silny akcent pada na konieczność „żywego rozeznawania” każdej sytuacji życiowej. Przykazania zyskują w praktyce negatywny status, jako abstrakcyjne zasady. Wysokie notowania ma postawa miłości, która wszystko usprawiedliwia. Miłość i Duch Święty są tu jednak rozumiane zasadniczo tylko jako „dobre uczucia i emocje”. Głos wnętrza staje się jedynym środkiem do odczytywania takiego „emocjonalnego” Ducha Świętego. Przykazania przeobrażają się w rozmazane widoki na horyzoncie lub w uciążliwe ograniczenia, które należy przezwyciężyć na drodze do wewnętrznej wolności.

Niestety te dwie postawy są sprzeczne z nauką Jezusa. Chrystus bardzo mocno wskazuje na ścisły związek miłości, przykazań i Ducha Świętego. Będziemy poruszać się prawidłową drogą życiową, jeżeli te trzy rzeczywistości będą stanowiły spójną jedność w całokształcie przeżyć i myśli. „Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze, Ducha Prawdy” (J 14, 15-17).

Na podstawie tej wypowiedzi, warto wyróżnić trzy etapy w odczytywaniu właściwego postępowania w życiu. Najpierw bardzo ważne jest, aby wyzwolić w sumieniu szczere pragnienie miłości. Chodzi o wypływającą z głębi serca szczerą motywację, która jest wołaniem: „Pragnę kochać”. W grę wchodzi jedynie czysta intencja. Drugim etapem jest spojrzenie na Jezusowe przykazania jako najwyższe kryterium dobra i zła. Chodzi o całokształt nauczania, zapisany w Piśmie Świętym. Oczywiście fundamentem jest Dziesięć przykazań. Szczególne światło płynie ze słowa Jezusa, które zapisane jest w Ewangelii. Troska o respektowanie Ewangelii otwiera serce na obecność Ducha Świętego, którego na prośbę Jezusa udziela Bóg Ojciec. Jest to trzeci etap, gdzie Duch Święty, jako Pocieszyciel i Dawca Prawdy, sprawia, że przykazania są właściwie interpretowane w konkretnej sytuacji. Ta sama ogólna zasada często może być bowiem różnie realizowana, w zależności od zewnętrznych uwarunkowań i wewnętrznego stanu człowieka.

Duch Święty daje doświadczenie wewnętrznego pokoju i radosne przekonanie o byciu na drodze Prawdy. Jest to głębokie przekonanie w sumieniu, które w zgodzie z przykazaniami prawidłowo odzwierciedla Wolę Boga.

25 maja 2014 (J 14, 15-21)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 988 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka