4 sierpnia 2023. Słowo na wspomnienie świętego Jana Marii Vianneya w piątek 17 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
4 sierpnia 2023, Piątek
Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, kapłana
Piątek XVII tygodnia zwykłego (rok I) pierwszy piątek miesiąca (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
polscy patroni i patronki dnia: bł. Henryk Krzysztofik, kapłan i męczennik
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na piątek 17 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Kpł 23, 1. 4-11. 15-16. 27. 34b-37)
Święta Izraela
Czytanie z Księgi Kapłańskiej
Pan przemówił do Mojżesza tymi słowami: «Oto czasy święte dla Pana, zwołania święte, na które wzywać ich będziecie w określonym czasie. W pierwszym miesiącu, czternastego dnia miesiąca, o zmierzchu, jest Pascha dla Pana. A piętnastego dnia tego miesiąca jest Święto Przaśników dla Pana – przez siedem dni będziecie jedli tylko przaśne chleby. Pierwszego dnia będzie dla was zwołanie święte: nie będziecie wykonywać żadnej pracy. Przez siedem dni będziecie składali w ofierze dla Pana ofiarę spalaną, siódmego dnia będzie święte zwołanie, nie będziecie w tym dniu wykonywać żadnej pracy».
Potem Pan powiedział do Mojżesza: «Przemów do Izraelitów i powiedz im: Kiedy wejdziecie do ziemi, którą Ja wam dam, i zbierzecie plon, przyniesiecie kapłanowi snop jako pierwociny waszego plonu. On wykona gest kołysania snopa przed Panem, aby był przez Niego łaskawie przyjęty. Wykona nim gest kołysania w następnym dniu po szabacie.
I odliczycie sobie od dnia po szabacie, od dnia, w którym przyniesiecie snopy, aby wykonano nimi gest kołysania, siedem pełnych tygodni, aż do dnia po siódmym szabacie odliczycie pięćdziesiąt dni i wtedy złożycie nową ofiarę pokarmową dla Pana.
Dziesiątego dnia siódmego miesiąca jest Dzień Przebłagania. Będzie to dla was zwołanie święte. Będziecie pościć i będziecie składać Panu ofiary spalane.
Piętnastego dnia tego siódmego miesiąca jest Święto Namiotów, przez siedem dni, dla Pana. Pierwszego dnia jest zwołanie święte: nie będziecie wykonywać żadnej pracy. Przez siedem dni będziecie składać ofiary spalane dla Pana. Ósmego dnia będzie dla was zwołanie święte i złożycie ofiarę spalaną dla Pana. To jest uroczyste zgromadzenie. Nie będziecie wykonywać w tym dniu żadnej pracy.
To są czasy święte dla Pana, na które będziecie dokonywać świętego zwołania, aby składać ofiarę spalaną dla Pana: ofiarę całopalną, ofiarę pokarmową, ofiarę krwawą i ofiarę płynną, każdego dnia to, co jest na ten dzień przeznaczone».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 81 (80), 3-4. 5-6b. 10-11b (R.: por. 2a))
Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy
Zacznijcie śpiewać i w bęben uderzcie, *
w cytrę słodko dźwięczącą i lirę.
Zadmijcie w róg w czas nowiu, *
w czas pełni, w nasz dzień uroczysty.
Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy
Bo tak ustanowiono w Izraelu *
przykazania Boga Jakuba.
Ustanowił to prawo dla Józefa, *
gdy wyruszał z ziemi egipskiej.
Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy
Nie będziesz miał obcego boga, *
cudzemu bogu nie będziesz się kłaniał.
Ja jestem Panem, Bogiem twoim, *
który cię wywiódł z ziemi egipskiej.
Śpiewajcie Bogu, naszemu Obrońcy
Aklamacja (1 P 1, 25)
Alleluja, alleluja, alleluja
Słowo Pana trwa na wieki.
Właśnie to słowo ogłoszono wam jako Dobrą Nowinę.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 13, 54-58)
Jezus lekceważony w Nazarecie
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus, przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali:
«Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc u Niego to wszystko?» I powątpiewali o Nim.
A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». I niewiele zdziałał tam cudów z powodu ich niedowiarstwa.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (17 piątek, rok liturgiczny B I)
Życiowe dziękczynienie
Obraz Jezusa Miłosiernego… Jakże interesujący fakt, zarazem nośnik prawdy, która może być głęboką inspiracją życiową. Otóż początkowo szczególnie znane były trzy wersje. Obecnie jest ogrom reprodukcji i kopii. Na całym świecie największą popularnością cieszy się jednak wersja pędzla Adolfa Hyły. I tu rzecz znamienna…
Otóż malarz ten nie wykonał swego obrazu na płatne zamówienie. Sam zgłosił się do przełożonej klasztoru w Łagiewnikach. Zapragnął uczynić wotum dziękczynne za ocalenie rodziny w czasie działań wojennych. Otrzymał propozycję namalowania obrazu Jezusa Miłosiernego, na co chętnie przystał. Zapewne na myśl mu nie przyszło, że stanie się autorem jednego z najbardziej znanych obrazów na świecie. Jestem wewnętrznie przekonany, że w jego sercu było jedynie bezinteresowne pragnienie wyrażenia wdzięczności Bogu. Potrafił dostrzec otrzymane łaski w czasie wojny. Nie potraktował ocalenia swej rodziny jedynie jako szczęśliwego zbiegu przypadków. Otrzymał od Boga talent malarski. Tak więc z pomocą tego, co miał, postanowił uczynić gest dziękczynienia i bezinteresownego daru. Praca wymagała wiele czasu i wysiłku. Finansowo nic nie zyskał, a właściwie dołożył na zakup potrzebnych materiałów. Bóg jednak sowicie odpłacił za trud podjęty na Jego chwałę. Niezwykła owocność czystego, bezinteresownego daru.
Praca wykonana ze szczerego serca nie musi spełniać kryteriów najwyższej doskonałości w danej dziedzinie. Istotny jest jedynie fakt, aby pracować maksymalnie najlepiej, proporcjonalnie do posiadanych uzdolnień oraz technicznych i materialnych możliwości. Pierwszy obraz namalowany przez Hyłę musiał być zastąpiony drugim, ze względu na niewłaściwe kształty do wnęki ołtarzowej. Druga wersja też po latach została nieco poprawiona. Pierwotne tło w postaci łąki i krzewów zastąpiło ciemne tło i został domalowany kawałek gruntu, na którym stoi Jezus. To właśnie ta wersja stała się znana na całym świecie.
Bardzo ważne jest to, że namalowany obraz nie był jedynie formą realizacji własnego „genialnego pomysłu”. Malarz zrezygnował z „absolutnej wolności twórczej”, pokornie podejmując Boży zamysł, przekazany przez św. Faustynę. Najważniejsze znaczenie miała nie własna „wizja twórcza”, ale „Boże objawienie”, przekazane przez mistyczkę.
Całokształt sytuacji, w powiązaniu z powstaniem obrazu Jezusa Miłosiernego autorstwa Hyły, daje dużo do myślenia. Jest to cenne źródło duchowej inspiracji odnośnie życiowych priorytetów i programów. A jakie? Otóż fundamentalnie rzecz biorąc, nie chodzi o to, aby realizować własny projekt życiowy, ale ufnie podejmować wolę Bożą. Od absolutyzacji ekspresji własnego „ja”, cenniejsze jest odzwierciedlenie zamysłu Boga. Mądrość życiowa polega na tym, aby pokornie dziękować za otrzymane dary i na miarę swych zdolności czynić jak najwięcej „z serca”. Warto traktować życie jako wotum dziękczynne, a nie jako przestrzeń nieustannych roszczeń i pretensji. Oczywiście nie wyklucza to determinacji w dążeniu do uzyskania tego, co przeżywamy jako wolę Bożą. Istotne znaczenie ma to, aby w obszarach najgłębszych motywacji nie oczekiwać zapłaty, lecz trudzić się ze względu na miłość Boga i człowieka. Nawet w pracy o charakterze zarobkowym człowiek wiele straci, jeśli uzna pieniądz za „cel absolutny”. Zwłaszcza chodzi o dobra, będące „błogosławioną odpłatą”, których za żadną kwotę nie można uzyskać, lub ich zdobycie przekracza zakres posiadanych przez nas możliwości. Można być pewnym, że wszelka doraźna „strata” przeobrazi się w bez porównania większe późniejsze błogosławieństwo. Przy okazji trzeba być czujnym, aby ewentualnie nie przeoczyć lub nie odrzucić czegoś, co Bóg nam daje w odpowiedzi, biorąc pod uwagę obiektywne potrzeby, a nie nasze egoistyczne oczekiwania.
Warto pracować i tworzyć tak z serca, ufając, że Bóg wszystko widzi i odpowie optymalną formą błogosławieństwa. Panie Jezu, wypełniaj me serce miłością, abym wszystko czynił na Twoją chwałę i dla dobra ludzi…
31 lipca 2015 (Mt 13, 54-58)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1070 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka