Słowo na 19 sierpnia

19 sierpnia 2023. Słowo na sobotę 19 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

19 sierpnia 2023, Sobota

Sobota XIX tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Edward Tolomei, opat

Czytania i aklamacja przed Ewangelią    +

  Ewangelia (Mt 19, 13-15)

Jezus błogosławi dzieci

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:

Przynoszono do Jezusa dzieci, aby położył na nie ręce i pomodlił się za nie; a uczniowie szorstko zabraniali im tego. Lecz Jezus rzekł: «Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie». Położył na nie ręce i poszedł stamtąd.

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (19 sobota zwykła, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Pobłogosław Boże!

Usiadł, aby pomedytować nad Słowem Bożym. Po chwili podeszło małżeństwo z malutkim dzieckiem, prosząc o modlitwę za nie. Chwilę potem, młoda mama poprosiła o błogosławieństwo dla trzymanej na rękach uroczej pociechy. Następnie zjawił się tata ze swymi wspaniałymi dzieciakami, aby pomodlić się za nie. W pewnej chwili ustawiła się cała kolejka rodziców z dziećmi, aby udzielić błogosławieństwa i pomodlić się wstawienniczo… W ten sposób, w zwyczajny powszedni dzień, przez prawie godzinę dokonywało się niezwyczajne promieniowanie Chrystusowego błogosławieństwa.

Można powiedzieć, że po raz kolejny powtórzyła się scena, która opisana jest w Ewangelii: „Przynoszono do Jezusa dzieci, aby włożył na nie ręce i pomodlił się za nie”. W tej ewangelicznej sytuacji uczniowie zaczęli jednak zabraniać, aby nie podchodzono z dziećmi do Mistrza. Zapewne uznali, że jest to niepotrzebne „zawracanie głowy” Panu, który cały czas wykorzystuje na realizację poważnej misji głoszenia Królestwa Bożego. Jezus zareagował jednak negatywnie wobec takiej postawy swych uczniów, którzy po raz kolejny pokazali, że czegoś istotnego jeszcze nie zrozumieli. Zawołał: „Dopuście dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie”.

Warto z tego epizodu wyciągnąć kilka ważnych wniosków. Przede wszystkim trzeba uważać, aby nie mieć zbyt wysokiego mniemania na swój temat. Polega to na tym, że uważamy się za ludzi bardzo przydatnych, a innych traktujemy jako stwarzających trudności; postrzegamy ich jako małżeńskich, rodzinnych, kościelnych lub społecznych szkodników. Nieraz prawda może być dokładnie odwrotna. Uczniowie szorstko odpędzali dorosłych z dziećmi, którzy prosili o modlitwę. Siebie uważali za przydatnych i właściwie postępujących; owych ludzi traktowali jako natrętów. Bardzo się mylili. Reakcja Jezusa pokazała, że to właśnie dzieci i troszczący się o nie są na dobrej drodze wiodącej do królestwa niebieskiego, zaś uczniowie zostali zdecydowanie zganieni.

Następnie pojawia się kwestia właściwego rozumienia królestwa niebieskiego. Uczniowie zapewne uznali, że takie podchodzenie z malutkimi dziećmi nie ma sensu. Dzieci nie tylko, że przeszkadzają, ale nie są w stanie zrozumieć i przestrzegać Słowa Bożego. Właściwie dopiero w wieku trzynastu lat, po odpowiednim przygotowaniu, mogli stać się bar-micwa, czyli synami przykazania. Wiara została tu utożsamiona z własną ludzką zdolnością rozumienia Bożych prawd. W tę pokusę wpadają niejednokrotnie osoby, które już coś o Bogu się dowiedziały. Jezus jasno wytłumaczył, że najlepszym obrazem człowieka idącego do królestwa niebieskiego nie jest dumny „uczony”, ale malutkie, pokorne dziecko. Właściwie to były nawet niemowlęta. Niemowlę nie jest w stanie samodzielnie przeżyć. Całą ufność pokłada w rodzicach. Takie malutkie dzieci pięknie obrazują prawdę, którą Jezus wypowiada: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić”. Prawda ta dotyczy każdego człowieka. Do królestwa niebieskiego zdąża tylko ten, kto tak właśnie przeżywa swe życie.

Wreszcie modlitewne nałożenie rąk przez Jezusa jednoznacznie pokazuje, że nie jest najważniejsze, co sam człowiek zrobi, ale co przyjmie od Boga. Dlatego tak ważne, aby prosić o modlitwę i błogosławieństwo. Wspaniale zaświadczyli o tym wspomniani na początku ludzie. Prosili o modlitwę i błogosławieństwo nie tylko dla swych dzieci, ale sami także schylali głowy jak „ewangeliczne dzieci”. Piękne świadectwo takiej postawy daje nam papież Franciszek, który nieustannie pokornie prosi, aby za niego się modlić. Ufnie otwiera się na dar Bożego błogosławieństwa…

17 sierpnia 2013 (Mt 19, 13-15)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1085 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka