25 września 2023. Słowo na poniedziałek 25 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
25 września 2023, Poniedziałek
Poniedziałek XXV tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
polscy patroni i patronki dnia: bł. Władysław z Gielniowa, prezbiter, kapłan
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na poniedziałek 25 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Ezd 1, 1-6)
Edykt króla perskiego w sprawie odbudowy świątyni
Czytanie z Księgi Ezdrasza
Aby się spełniło słowo Pańskie z ust Jeremiasza, pobudził Pan ducha Cyrusa, króla perskiego, w pierwszym roku jego panowania, tak iż obwieścił on, również na piśmie, w całym państwie swoim, co następuje:
«Tak mówi Cyrus, król perski: Wszystkie państwa ziemi dał mi Pan, Bóg niebios. I On mi rozkazał zbudować Mu dom w Jerozolimie, w Judzie. Jeśli jest między wami jeszcze ktoś z całego ludu Jego, to niech Bóg jego będzie z nim; a niech idzie do Jerozolimy w Judzie i niech zbuduje dom Pana, Boga Izraela – tego Boga, który jest w Jerozolimie. A co do każdego z pozostających jeszcze przy życiu – to współmieszkańcy wszystkich miejscowości, gdzie taki przebywa, mają go wesprzeć srebrem, złotem, sprzętem i bydłem – oprócz darów dobrowolnych dla domu Bożego w Jerozolimie».
Zatem głowy rodów Judy i Beniamina, kapłani i lewici, słowem każdy, którego ducha Bóg pobudził, wybrali się w drogę, aby zbudować dom Pański w Jerozolimie. A wszyscy ich sąsiedzi poparli ich wszystkim: srebrem, złotem, sprzętem, bydłem i kosztownościami – oprócz wszelkich darów dobrowolnych.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 126 (125), 1b-2b. 2c-3. 4-5. 6 (R.: por. 3a))
Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas
Gdy Pan odmienił los Syjonu, *
wydawało się nam, że śnimy.
Usta nasze były pełne śmiechu, *
a język śpiewał z radości.
Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas
Mówiono wtedy między narodami: *
«Wielkie rzeczy im Pan uczynił».
Pan uczynił nam wielkie rzeczy *
i radość nas ogarnęła.
Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas
Odmień znowu nasz los, o Panie, *
jak odmieniasz strumienie na Południu.
Ci, którzy we łzach sieją, *
żąć będą w radości.
Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas
Idą i płaczą, *
niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radością, *
niosąc swoje snopy.
Pan Bóg uczynił wielkie rzeczy dla nas
Aklamacja (Mt 5, 16)
Alleluja, alleluja, alleluja
Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi,
aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 8, 16-18)
Przypowieść o lampie
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus powiedział do tłumów:
«Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło.
Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (25 poniedziałek zwykły, rok liturgiczny C I)
Zwycięska rzeczywistość czy żałosny pozór?
„Żeby tylko jak najlepiej wypaść”. Oto główne zmartwienie wielu osób. Niejednokrotnie wielkie nakłady energii inwestowane są jedynie w uzyskanie możliwie najlepszego wizerunku. Dotyczy to zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i wartości moralnych. Aby jak najsensowniej odnaleźć się w tym wszechogarniającym trendzie, warto rozróżnić rzeczywistość i pozór. W tym świetle z kolei występują dwa charakterystyczne przypadki.
Pierwszy przypadek polega na tym, że najważniejszym celem wszelkiego działania jest tylko zewnętrzny wizerunek. Rzeczywistość, prawda i wewnętrzne bogactwo nie liczą się. Jedynym celem jest jak najlepsze pokazanie się przed ludźmi. Niektórzy są w tym względzie niemalże perfekcyjni. Tak naprawdę nie mają nic głębszego do ofiarowania, jednak jawią się jako bohaterowie walczący o najszczytniejsze wartości. Ktoś na przykład w świetle kamer broni godności osoby ludzkiej. Jednocześnie podstępnie, w ukryciu, prowadzi walkę, która ma na celu zniszczenie pogardzanego przeciwnika.
Niestety, w doczesnym świecie, człowiek czyniący zło, jest w stanie zyskać nawet wielorakie ordery w nagrodę za zasługi dla dobra ludzkości. Zarazem tak wiele wyroków sądowych, które obrazują smutną prawdę. Ofiara zostaje skazana, a winowajca w aureoli skrzywdzonej ofiary wygrywa. Nie ma co się dziwić, że niektórzy ludzie psychicznie nie wytrzymują i duchowo załamują się.
Ale wszelka inwestycja jedynie w zewnętrzny pozór to tragiczny życiowy błąd. Dlaczego? Odpowiedź daje sam Jezus Chrystus: „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło” (Łk 8, 17). Ostatecznie wszelkie pozory prysną jak mydlana bańka. Pozostanie tylko rzeczywistość; najczystsza prawda. Wszelkie zło, ukrywające się pod płaszczykiem dobra, zostanie ujawnione. Często dokonuje się to już w doczesności. Ostatecznie jednak pełnia prawdy zabłyśnie na Sądzie Ostatecznym.
Drugi przypadek charakteryzuje się tym, że najważniejszym celem działania jest uzyskanie rzeczywistego dobra, a nie jedynie jak najlepszych pozorów. Główną troską nie jest piękny zewnętrzny wygląd, ale wewnętrzne piękno w sercu. Człowiek, który głosi miłość i pokój, jest wtedy rzeczywistym świadkiem tych wartości. Najczęściej dokonuje się to w pokornej ciszy i bez blasku fleszy. Ostatecznie na Sądzie Ostatecznym to realnie istniejące bogactwo wnętrza w pełni się ujawni. W doczesności trzeba jednak uświadomić sobie możliwość istnienia dwóch odmiennych scenariuszy na tej dobrej drodze.
W pierwszym scenariuszu pojawia się przekłamanie ze strony innych ludzi. Bolesnym przykładem są tutaj na przykład epizody w życiu św. o. Pio. Był człowiekiem świętym, ale ileż razy został niestety oczerniony. Pomimo heroicznego umiłowania Jezusa, przez pewien czas miał nawet zakaz sprawowania Mszy świętej z powodu domniemanych wielkich grzechów. Także na etapie procesu beatyfikacyjnego, wiele trudności pojawiło się na skutek fałszywych oskarżeń odnośnie niemoralnych zachowań. Ale tym razem zacytowane wcześniej Słowo Jezusa ujawniło się w wymiarze Nadziei. W sercu o. Pio ukryta była miłość i pomimo oczernień i fałszywych ludzkich zeznań, ta dobroć pięknie się ostatecznie na zewnątrz ujawniła.
Wreszcie jest jeszcze drugi scenariusz, gdy człowiek szczerze troszczy się o dobroć serca i to wewnętrzne bogactwo ujawnia się na zewnątrz. Piękne promieniowanie światłości, które nie zostaje przysłonięte przez moce ciemności. Na przykład św. Jan Paweł II był człowiekiem, którego wewnętrzny blask już za życia mógł być z oczywistością rozpoznany. Miał wielkie sukcesy w sensie wspaniałej zewnętrznej prezentacji, która jednak w żaden sposób nie była dla niego celem. Światowa popularność stanowiła jedynie konsekwencję wewnętrznego bogactwa. Zarazem ta emanująca światłość wspaniale służyła budowaniu cywilizacji miłości i pokoju.
23 września 2013 (Łk 8, 16-18)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1122 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka