22 października 2023. Słowo na 29 Niedzielę zwykłą w roku A. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
22 października 2023, Niedziela
XXIX Niedziela zwykła (rok A; W Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Świdnicy, mieście i gminie Bodzentyn, Bełchatowie, Ełku, Ostrołęce, Obornikach Wielkopolskich, Zakliczynie, Szamocinie, Dęblinie, Staszowie, w powiecie tatrzańskim oraz w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim: Uroczystość świętego Jana Pawła II, papieża) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
polscy patroni i patronki dnia: św. Jan Paweł II, papież, papież
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na 29 niedzielę zwykłą (rok liturgiczny A)
1. czytanie (Iz 45, 1. 4-6)
Król Cyrus narzędziem Boga
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Tak mówi Pan o swym pomazańcu, Cyrusie: «Ja mocno ująłem go za prawicę, aby ujarzmić przed nim narody i królom odpiąć broń od pasa, aby otworzyć przed nim podwoje, żeby się bramy nie zatrzasnęły.
Przez wzgląd na mego sługę, Jakuba, Izraela, mojego wybrańca, nadałem ci twój tytuł, bardzo zaszczytny, chociaż Mnie nie znałeś. Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że poza Mną nie ma nic. Ja jestem Pan i nikt poza Mną».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 96 (95), 1 i 3. 4-5. 7-8. 9 i 10ac (R.: por. 3))
Pośród narodów głoście chwałę Pana
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
śpiewaj Panu, ziemio cała.
Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów, *
rozgłaszajcie Jego cuda pośród wszystkich ludów.
Pośród narodów głoście chwałę Pana
Wielki jest Pan, godzien wszelkiej chwały, *
budzi trwogę najwyższą, większą niż inni bogowie.
Bo wszyscy bogowie pogan są tylko ułudą, *
Pan zaś stworzył niebiosa.
Pośród narodów głoście chwałę Pana
Oddajcie Panu, rodziny narodów, *
oddajcie Panu chwałę i uznajcie Jego potęgę.
Oddajcie Panu chwałę należną Jego imieniu, *
przynieście dary i wejdźcie na Jego dziedzińce.
Pośród narodów głoście chwałę Pana
Uwielbiajcie Pana w świętym przybytku, *
zadrżyj, ziemio cała, przed Jego obliczem.
Głoście wśród ludów, że Pan jest królem, *
będzie sprawiedliwie sądził ludy.
Pośród narodów głoście chwałę Pana
2. czytanie (1 Tes 1, 1-5b)
Paweł dziękuje Bogu za wiarę, nadzieję i miłość Tesaloniczan
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan
Paweł, Sylwan i Tymoteusz do Kościoła Tesaloniczan w Bogu Ojcu i Panu Jezusie Chrystusie. Łaska wam i pokój!
Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich, wspominając o was nieustannie w naszych modlitwach, pomni przed Bogiem i Ojcem naszym na wasze dzieło wiary, na trud miłości i na wytrwałą nadzieję w Panu naszym, Jezusie Chrystusie.
Wiemy, bracia przez Boga umiłowani, o wybraniu waszym, bo nasze głoszenie Ewangelii wśród was nie dokonało się samym tylko słowem, lecz mocą i działaniem Ducha Świętego oraz wielką siłą przekonania.
Oto Słowo Boże
Aklamacja (Por. Flp 2, 15d. 16a)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jawicie się jako źródło światła w świecie,
trzymając się mocno Słowa Życia.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 22, 15-21)
Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie.
Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?»
Jezus przejrzał ich przewrotność i rzekł: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę, obłudnicy? Pokażcie Mi monetę podatkową!» Przynieśli Mu denara.
On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?» Odpowiedzieli: «Cezara». Wówczas rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga»
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (29 niedziela zwykła, rok liturgiczny A II)
Zastraszenie i pochlebstwo
„Zastraszenie i pochlebstwo”. Oto dwa ostrza tego samego niszczycielskiego miecza. Jeśli pragniemy być dobrymi ludźmi, na pewno doświadczymy tych dwóch diabelskich strategii. Pojawią się ludzie, poprzez których na własnej skórze poczujemy przewrotność zła.
W przypadku zastraszenia forma jest wprawdzie brutalna, ale przynajmniej mamy jasność sytuacji. Budowana jest psychoza strachu, aby wybić nam z głowy „święte zapędy”. Padają konkretne groźby: „Zamknij się”, „Stracisz pracę”, „Zniszczę cię”. Patron dzisiejszego dnia, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, zaprasza nas, aby nie ulec temu zniewalającemu terrorowi. Pomimo wielorakich mechanizmów zastraszenia, jak fabrykowanie kompromitujących materiałów i „zapowiedzi” morderstwa, nie uląkł się, ale jeszcze bardziej głosił ewangeliczne wartości. W sumie stosował „prostą metodę”. Jaką? Słyszysz: „Zabiję cię”, odpowiadasz: „Dzięki, jeszcze bardziej kocham Jezusa i ciebie”. W ten sposób ks. Jerzy przyjmował w sercu Ducha Świętego, który z kolei dawał mu dosłownie Boską moc, aby trwać w wolności, która „zło dobrem zwycięża”. Jakże nieszczęśliwi są ci, którzy dali się zastraszyć i pozbawieni Bożego Ducha boją się nawet własnego cienia. Szkoda ludzi, którzy przeobrazili się z wolnych osób w zniewolone marionetki. Ks. Jerzy pokazuje nam, że chrześcijanin jest człowiekiem, który odważnie woli wybrać nawet śmierć, aniżeli poddać się wymaganiom decydentów, którzy usiłują zastraszyć i trzymać „swego pieska” na niewolniczej smyczy.
Choć zastraszenie to brutalny mechanizm, trzeba pamiętać, że o wiele groźniejsza jest kusicielska strategia pochlebstwa. Początkowo tworzony jest „ciepły i uśmiechnięty klimat”. Padają „serdeczne” słowa i wyszukane komplementy, które „życzliwie” opiewają cnoty kuszonej osoby. Strategię tę możemy zaobserwować w jednym z ewangelicznych epizodów. Faryzeusze i uczeni w Piśmie, mając w planach zniszczenie Jezusa, w wyrafinowany sposób zwracają się do Niego: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz” (por. Mt 22, 15-18). Oto błysk pochlebczego ostrza!
Pochlebstwo charakteryzuje się tym, że komplementom na ustach towarzyszy zabójcza pogarda w sercu. Celem pochlebczych słów nie jest szczere wyrażenie szacunku. Jest to swoisty „zabieg narkozy”, aby uśpić czujność atakowanego człowieka i następnie we śnie zadać mu śmiercionośny cios. Jak się bronić? Przede wszystkim potrzebna jest pokora. Człowiek pyszny łatwo polegnie, gdyż wierzy w największe idiotyzmy, które cyniczni pochlebcy mu opowiadają. Następnie, warto postawić sobie pytanie: Autor dobrych słów jest szczerym przyjacielem czy fałszywym pochlebcą? Za przyjaciela można uznać tylko takiego człowieka, który w przeróżnych sytuacjach życiowych dał nam jednoznaczne świadectwo, że szczerze nas kocha. Przyjaciel mówi dobre rzeczy, aby z miłości dać nam życie. Pochlebca mówi dobre rzeczy, aby z nienawiści zabić nas.
Gdy zdiagnozujemy obecność „wirusa pochlebstwa”, wtedy najlepiej zastosować dwie reakcje obronne. Najczęściej, najlepiej jest milczeć i pochlebcę całkowicie zignorować. Każde słowo może bowiem oznaczać postawienie nogi na podstępnej minie o wielkiej sile rażenia. Jeśli mamy dużo doświadczenia życiowego, wtedy możemy ostro powiedzieć: „Obłudnicy! Czemu Mnie wystawiacie na próbę?”. Tak uczynił Jezus, wprowadzając swych adwersarzy w stan „zmieszania i ucieczki”. Ale powiedzmy szczerze: to już jest najwyższa półka, całkowicie w Duchu Świętym. Dzięki zjednoczeniu z Jezusem ks. Jerzy dał sobie radę także z pochlebstwami, obecnymi zwłaszcza w pierwszym okresie działalności, która doprowadziła go do męczeńskiej śmierci. Z reguły, jeśli człowiek jest wielkiego formatu, to najpierw jest kuszony pochlebstwami. Gdy nic z tego nie wychodzi, wtedy już „bez czarowania” agresor przechodzi do brutalnego zastraszania.
Najlepiej być „Bożym prostaczkiem”, który uważa się za nic i żyje w poczuciu, że nic nie ma. Wówczas pokornie idąc z Jezusem przez życie, na pewno przezwyciężymy wszelkie pokusy i szczęśliwie do Nieba dotrzemy.
Bł. ks. Jerzy, módl się za nami!
19 października 2014 (Mt 22, 15-21)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1149 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka