Słowo na 6 listopada 2020. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.
6 listopada 2020, Piątek
Piątek XXXI tygodnia zwykłego, Rok A, II
. Kliknij poniżej i przejdź do:
- Ewangelii z dzisiejszej liturgii
- Komentarza do Słowa Bożego w trzech wersjach do wyboru:
- Zoom o. Remiego Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii – krótko i na temat
- Komentarz do Ewangelii Ojca Pustelnika z Eremu Maryi – wersja magis (bardzo życiowo i głęboko)
- Homilia Arcybiskupa Grzegorza Rysia – dla każdego (prosto i głęboko)
- Mszy Świętej na żywo, aż w czterech odsłonach do wyboru:
- 7:30 (czasu polskiego) – msza z abp Grzegorzem Rysiem.
- 17:30 – msza z różańcem w Sanktuarium Imienia Najświętszego Jezus
- Litania do Wszystkich Świętych.
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
Inne modlitwy, litanie i nowenny znajdziesz tutaj.
Ewangelia (Łk 16, 1-8)
Przypowieść o nieuczciwym rządcy
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek.
Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.
Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.
Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”.
Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości».
Oto Słowo Pańskie.
Wszystkie czytania znajdziesz TUTAJ.
Zoom
Od poniedziałku do piątku o 5:00 rano pojawia się króciutki komentarz do dzisiejszej Ewangelii o. Remigiusza Recława SJ:
Homilia Arcybiskupa Rysia
Poniżej koło południa pojawia się homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa.
- abp Grzegorz Ryś – homilia z 6.11.2020
- Powyższa homilia pochodzi z kanału YouTube Archidiecezji Łódzkiej
Komentarz z Pustelni
Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂
Twardy realizm
Piękne wizje rozbiją się często o konkretne trudności. Im wspanialszy pomysł w głowie, tym bardziej wzrasta pokusa „marzycielskiego odlotu”. Fantaści mają wręcz niebywałą zdolność do szybowania w przestrzeni wykreowanej przez wyobraźnię. Ale gdy trzeba przystąpić do wdrażania wyobrażeń w życie, twarde realia i prawa natury dają o sobie znać. W rezultacie z fantastycznych zamiarów nic lub niewiele wychodzi.
Trzeba bardzo uważać, aby chrześcijańskiej duchowości nie mylić z „bujaniem w obłokach”. Problemem takiej postawy nie są złe intencje i pragnienia. Wielką pułapką jest chęć „bycia dobrym” i „robienia dobrze” bardziej, niż jest to w rzeczywistości możliwe. To powoduje bezowocne odrealnienie, które ujawnia się na kilka sposobów.
Przede wszystkim ma miejsce brak konkretnego myślenia. Można przeprowadzać tysiące „duchowych medytacji” o „Bożej miłości”, z których potem dokładnie nic nie wynika. Pomiędzy „wydumaną teorią” i „szarą praktyką” występuje nieprzekraczalna przepaść. W rezultacie praktyczna skuteczność poznanej lub „wymedytowanej” teorii jest bardzo niska.
Następną zmorą jest brak realizmu w pięknych zamiarach. Chodzi o płomienne postanowienia, które na skutek praw fizyki i psychologii są po prostu niewykonalne. Ktoś po kolejnej nerwowej scysji pada na kolana przed Bogiem i woła: „Boże, obiecuję Ci całym sercem, że następnym razem już się nie zdenerwuję!”. Jest to trochę bez sensu, gdyż nie mamy władzy natychmiastowej przemiany reakcji emocjonalnych. Obrazowo można przyrównać to do sytuacji, gdy ktoś wchodzi na dach wieżowca i przed skokiem wygłasza płomienną mowę modlitewną: „Boże, całym sercem obiecuję Ci, że jak tym razem skoczę, to już na pewno nie spadnę…”.
Wreszcie wielkim zaniedbaniem jest brak stosowania metod i technik, które pozwolą maksymalnie skutecznie działać. Niejednokrotnie szczytne hasło „tylko Jezus zbawia” stanowi tak naprawdę przykrywkę dla lenistwa i ospałości. Oczywiście, tylko Bóg zbawia! Ale żeby te zbawcze łaski przyjąć, trzeba porządnie „rozbudzić serce” i „ruszyć głową”. Zdecydowanie zbyt mało szukamy konkretnych środków, które pozwolą uzyskać maksymalne owoce w drodze do Nieba.
Idealnie problem ten dostrzega Jezus, puentując przypowieść o nieuczciwym zarządcy słowami: „Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światła” (por. Łk 16, 1-8). Mistrz „pochwalił nieuczciwego zarządcę, że roztropnie postąpił”. Pozytywnie ocenił fakt, że ów człowiek „ruszył głową” i przy pomocy sfałszowanych zobowiązań sprytnie zadbał o swoją ziemską przyszłość na wypadek utraty dotychczasowej pracy. Jezus nie poparł oczywiście nieuczciwości i krętactwa. Istota przesłania jest taka, że „synowie światła” powinni brać przykład z „synów tego świata”, ucząc się od nich: roztropności w działaniu, rozsądnego myślenia, szybkiej orientacji w sytuacji oraz życiowej zaradności.
Warto przyglądać się metodom, jakie stosują ludzie osiągający dobre rezultaty w ziemskich interesach. Bólem jest to, że doczesny zysk staje się często jedynym i ostatecznym celem. Trzeba czerpać z tych rozwiązań, ale wykorzystywać je w taki sposób, aby ostatecznym celem podejmowanej pracy był Wieczny Zysk w Niebie. W ten sposób narzędzia, które sprawdzają się we współczesnych realiach, pięknie służą Ewangelii.
Tak więc Jezus zachęca nas, abyśmy „mając głowę w niebie”, twardo stąpali po ziemi. W tym świetle wszelkie postanowienia i decyzje powinny być poprzedzone super solidną analizą wstępną, czy w ogóle prawa natury umożliwiają realizację planowanych działań. Dopiero wtedy, gdy respektowana jest natura, łaska może się uaktywnić. Wreszcie znakiem realnej miłości do Jezusa jest pokorne uczenie się wszelkich technik, niesprzecznych z Dekalogiem, które pozwolą „duchowe prawdy” efektywnie przenosić z „teoretycznej przestrzeni” w „praktyczne obszary życia”. W ten sposób duchowa praca nie jest bezowocnym „chodzeniem w kółko”, ale staje się owocnym zdążaniem do Nieba.
7 listopada 2014 (Łk 16, 1-8)
Powyższy tekst w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
Koronka za zmarłych – kliknij tutaj
Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem
Poniżej transmisja na żywo Mszy Świętej z księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
Piątek, 6 listopada 2020, godzina 7:30.
- abp Grzegorz Ryś – msza święta 6.11.2020 godz. 7:30
Msza święta i różaniec w Sanktuarium
Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Różaniec o 17:30.
Przewodniczy ojciec Tomasz Rakowski SJ.
Piątek, 6 listopada 2020, godzina 17:30 i 18:00.
- Msza z różańcem – o. Olczyk, o. Recław, o. Rakowski 6.11.2020
- Transmisja z kanału youtube Mocni w Duchu Jezuici TV Live
Koronka za Zmarłych – kliknij tutaj
Litania do Wszystkich Świętych – kliknij tutaj
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl