3 marca 2024. Słowo na 3 Niedzielę Wielkiego Postu w roku B. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
3 marca 2024, Niedziela
III Niedziela Wielkiego Postu (rok B) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na 3 niedzielę Wielkiego Postu (rok liturgiczny B)
1. czytanie – wersja dłuższa (Wj 20, 1-17)
Ogłoszenie przykazań Bożych
Czytanie z Księgi Wyjścia
W owych dniach mówił Bóg wszystkie te słowa:
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego Imienia w błahych rzeczach.
Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz się trudził i wykonywał wszystkie swoje zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem Pana, Boga twego. Nie będziesz przeto w dniu tym wykonywał żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani przybysz, który przebywa w twoich bramach. W sześć dni bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, siódmego zaś dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
Czcij twego ojca i twoją matkę, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje.
Nie będziesz zabijał.
Nie będziesz cudzołożył.
Nie będziesz kradł.
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
Nie będziesz pożądał domu twojego bliźniego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego».
Oto Słowo Boże
1. czytanie – wersja krótsza (Wj 20, 1-3. 7-8. 12-17)
Ogłoszenie przykazań Bożych
Czytanie z Księgi Wyjścia
W owych dniach mówił Bóg wszystkie te słowa:
«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego Imienia w błahych rzeczach.
Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić.
Czcij twego ojca i twoją matkę, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje.
Nie będziesz zabijał.
Nie będziesz cudzołożył.
Nie będziesz kradł.
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
Nie będziesz pożądał domu twojego bliźniego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 19 (18), 8-9. 10-11 (R.: por. J 6, 68c))
Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne
Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, *
świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.
Jego słuszne nakazy radują serce, *
jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.
Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne
Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki, *
sądy Pana prawdziwe, wszystkie razem słuszne.
Cenniejsze nad złoto, nad złoto najczystsze, *
słodsze od miodu płynącego z plastra.
Słowa Twe, Panie, dają życie wieczne
2. czytanie (1 Kor 1, 22-25)
Chrystus ukrzyżowany jest mądrością Bożą
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
Gdy Żydzi żądają znaków, a Grecy szukają mądrości, my głosimy Chrystusa ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla Żydów, a głupstwem dla pogan, dla tych zaś, którzy są powołani, tak spośród Żydów, jak i spośród Greków – Chrystusem, mocą Bożą i mądrością Bożą. To bowiem, co jest głupstwem u Boga, przewyższa mądrością ludzi, a co jest słabe u Boga, przewyższa mocą ludzi.
Oto Słowo Boże
Aklamacja (Por. J 3, 16)
Chwała Tobie, Słowo Boże
Tak Bóg umiłował świat,
że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.
Chwała Tobie, Słowo Boże
↑ Ewangelia (J 2, 13-25)
Zapowiedź męki i zmartwychwstania
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus przybył do Jerozolimy. W świątyni zastał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas, sporządziwszy sobie bicz ze sznurów, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Zabierzcie to stąd i z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: «Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie».
W odpowiedzi zaś na to Żydzi rzekli do Niego: «Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?» Jezus dał im taką odpowiedź: «Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzy dni wzniosę ją na nowo».
Powiedzieli do Niego Żydzi: «Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?»
On zaś mówił o świątyni swego ciała. Gdy zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus.
Kiedy zaś przebywał w Jerozolimie w czasie Paschy, w dniu świątecznym, wielu uwierzyło w Jego imię, widząc znaki, które czynił. Jezus natomiast nie zawierzał im samego siebie, bo wszystkich znał i nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (3 niedziela Wielkiego Postu, rok liturgiczny B I)
Boże zrozumienie
„Nikt mnie nie rozumie. A właściwie, to nawet sama siebie nie rozumiem; sam siebie nie pojmuję. I jak tu żyć?”… Jakże to ciężkie doświadczenie. Trud istnienia daje się wtedy bardzo mocno we znaki. Przed oczami staje obraz rozbitka na bezludnej wyspie. Ewentualnie anonimowy tłum, w którym wszyscy „gdzieś” pędzą, co rusz potrącając zagubionego biedaka. Na jedno wychodzi. Zewnętrzne stwierdzenia, „na innej fali”, niewiele pomagają. Wewnętrzny ból serca pozostaje niezrozumiany…
Na szczęście, zawsze i wszędzie jest Ktoś, kto doskonale wie, co przeżywamy. A któż to taki? Jezus Chrystus, który „nie potrzebował niczyjego świadectwa o człowieku. Sam bowiem wiedział, co się kryje w człowieku” (J 2, 13-25). Z tej prawdy wynika, że w trudnych chwilach warto zatrzymać się przy Jezusie i po prostu być. Trwanie z myślą: „On mnie świetnie rozumie” wyrywa z przygnębienia i pokusy obezwładniającego bezsensu. Świadomość bycia rozumianym daje poczucie jednoczącej więzi z „rozumiejącym mnie”. To zaś wyzwala w głębi serca doświadczenie współobecności, co kolei daje poczuć smak bezinteresownej miłości.
Jezus, Bóg i Człowiek, ma idealny wgląd w ludzkie wnętrze. Nieskończenie lepiej zna człowieka, aniżeli człowiek sam siebie. Pamięć o tym bardzo pomaga, gdy w głowie rodzi się myśl: „Właściwie to nie wiem, o co mi chodzi. Nie rozumiem, co ze mną się dzieje”. Najważniejsze jest to, że Jezus wszystko doskonale rozumie. Przebywanie z Jezusem pomaga coraz lepiej rozumieć samą siebie, siebie samego i drugiego człowieka. Bóg zna idealnie każde dwa ludzkie serca, będące we wzajemnej relacji, czy też uczestniczące w zwykłej rozmowie. Poprzez modlitwę udziela ze swej Mądrości daru poznania, dzięki czemu w nadprzyrodzony sposób jeden człowiek może otrzymać „wewnętrzne widzenie” tego, co jest w drugim człowieku.
Znakiem Bożego poznania jest to, że taka wiedza zawsze służy tylko i wyłącznie ku dobremu i zachowywana jest jako tajemnica serca. Służy jedynie do modlitwy, wzajemnej rozmowy lub do działań, które mają na celu jak najlepsze wsparcie potrzebującego. Nie znaczy to, że Boża wiedza jest jedynie podstawą do słów, które przypominają „słodkie ciasto”, nieraz wręcz mdłe na skutek przesłodzenia. Jeśli trzeba, znając duszę, Jezus bierze nawet „bicz ze sznurków”. Jest w stanie porządnie wszystko w naszym wnętrzu „powywracać” i co trzeba także „wypędzić”. Jeśli tak działa słowo Boże, to cieszmy się. Jezus zasadniczo postępuje w łagodny sposób. Ale jeśli poziom zagracenia wewnętrznego staje się śmiertelnie niebezpieczny, wtedy korzysta z radykalnych środków. Gdy na siłę zbliżamy się do krawędzi przepaści, Chrystus wręcz „odgania nas biczem”, aby uchronić przed wpadnięciem w otchłań bez wyjścia.
Ogromnie ważne, aby w takich sytuacjach nie ulec podszeptowi Złego Ducha. Widząc, że ofiara może być ocalona, będzie w akcie wściekłości wtłaczał oskarżające myśli na Jezusa i Jego proroków. Zły Duch nie ma dostępu do ludzkiego serca, ale dużo wie na podstawie tego, czym już skusił. Dla szatana posiadana wiedza o człowieku jest środkiem, aby go zniszczyć. Zniszczenie jest celem samym w sobie.
Jezus, wręcz przeciwnie, zawsze czyni dobro. Jeśli woła „weźcie to stąd”, to pragnie chronić ludzkie życie przed popadnięciem w stan „targowiska”. Zdecydowanie przemawia, aby „wypędzić” wszelkie niewierności wobec Woli Bożej. Chrystus poprzez śmierć na Krzyżu ofiarowuje swą drogocenną Krew, która jest w stanie usunąć każdy grzech. Grzech jest niejako rozpuszczony w Chrystusowej Krwi i unicestwiony. Śmierć zostaje pokonana. Dzięki temu otwiera się droga do uczestniczenia w Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.
8 marca 2015 (J 2, 13-25)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1282 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka