
14 kwietnia 2025. Słowo na Wielki Poniedziałek. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
Dzisiaj drugi dzień Rekolekcji Wielkopostnych dla Łodzi z kardynałem Grzegorzem Rysiem.
14 kwietnia 2025, Poniedziałek
Poniedziałek Wielkiego Tygodnia; 1058 rocznica Chrztu Polski; patron dnia: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia rekolekcyjna kard. Rysia
Czytania +
Czytania na Wielki Poniedziałek
1. czytanie (Iz 42, 1-7)
Sługa Boży ofiarowany za zbawienie świata
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Tak mówi Pan:
«Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na Nim spoczął; On przyniesie narodom Prawo. Nie będzie wołał ni podnosił głosu, nie da słyszeć krzyku swego na dworze. Nie złamie trzciny nadłamanej, nie zgasi ledwo tlejącego się knotka. On rzeczywiście przyniesie Prawo. Nie zniechęci się ani nie załamie, aż utrwali Prawo na ziemi, a Jego pouczenia wyczekują wyspy».
Tak mówi Pan Bóg, który stworzył i rozpiął niebo, rozpostarł ziemię wraz z jej plonami, dał ludziom na niej dech ożywczy i tchnienie tym, co po niej chodzą.
«Ja, Pan, powołałem Cię słusznie, ująłem Cię za rękę i ukształtowałem, ustanowiłem Cię przymierzem dla ludzi, światłością dla narodów, abyś otworzył oczy niewidomym, ażebyś z zamknięcia wypuścił jeńców, z więzienia tych, co mieszkają w ciemności».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 27 (26), 1bcde. 2. 3. 13-14 (R.: 1b))
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Pan moim światłem i zbawieniem moim, *
kogo miałbym się lękać?
Pan obrońcą mego życia, *
przed kim miałbym czuć trwogę?
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Gdy mnie osaczają złoczyńcy, *
którzy chcą mnie pożreć,
oni sami, moi wrogowie i nieprzyjaciele, *
chwieją się i padają.
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Nawet gdy wrogowie staną przeciw mnie obozem, *
moje serce nie poczuje strachu.
Choćby napadnięto mnie zbrojnie, *
nawet wtedy ufność swą zachowam.
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Wierzę, że będę oglądał dobra Pana *
w krainie żyjących.
Oczekuj Pana, bądź mężny, *
nabierz odwagi i oczekuj Pana.
Pan moim światłem i zbawieniem moim
Aklamacja
Chwała Tobie, Królu wieków
Witaj, nasz Królu i Zbawicielu,
Ty sam zlitowałeś się nad grzesznymi.
Chwała Tobie, Królu wieków
↑ Ewangelia (J 12, 1-11)
Namaszczenie w Betanii
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku.
Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano.
Na to rzekł Jezus: «Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie».
Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Wielki Poniedziałek, rok liturgiczny C I)
Czułe gesty miłości
„Nie powinniśmy bać się dobroci, czułości!”. Jakże dodające odwagi zaproszenie papieża Franciszka! Tak, w głębi serca pragniemy szczerych gestów czułości i dobroci. Zewnętrzne znaki, które wyrażają wachlarz jak najlepszych uczuć w sercu. Jakimż skarbem jest ciepło i bliskość serdecznego przytulenia. Jak wiele daje pełne miłości i czystości przygarnięcie, które może na nowo przywrócić pragnienie życia. Z niesamowitym wyczuciem głębi papież Franciszek ujmuje to wszystko w słowach: „Strzec stworzenia, każdego mężczyzny i kobiety, ze spojrzeniem czułości i miłości, to otworzyć perspektywę nadziei, to otworzyć promień światła pośród wielu chmur, to przynieść ciepło nadziei!”. Oto czysta, zdrowa wrażliwość serca.
Obraz Jezusa jako Boga pozbawionego ludzkich uczuć jest radykalnie nieprawdziwy. Tego typu ujęcia to historyczny skutek wpływu myśli stoickiej na interpretację Ewangelii. Dla stoików ideałem jest mędrzec kierujący się tylko rozumem i wolą. Uczucia zaś traktowane są jako choroba duszy, która obnaża słabość człowieka i obniża jego wartość moralną.
Spotkanie Jezusa z Marią, Martą i Łazarzem w Betanii, w ostatnich dniach przed śmiercią, z całą oczywistością demaskuje stoicki błąd. Wyraziście odsłania ludzkie oblicze naszego Mistrza. Oblicze, które tak pięknie przybliża nam papież Franciszek. Maria, Marta i Łazarz byli zwyczajnymi, serdecznymi przyjaciółmi Jezusa. Do nich mógł podejść, zatrzymać się, coś zjeść, napić się, porozmawiać.
W takim klimacie jesteśmy świadkami czułego gestu Marii wobec swego szczerego przyjaciela, Jezusa: „Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta posługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowe nogi, a włosami swymi je otarła” (J 12, 2n). Oczami wyobraźni ujrzyjmy tę scenę. Jezus leży przy stole (przy niskich stołach wtedy nie siedziano) i Maria olejkiem namaszcza mu nogi. Normalnie przyjęte było co najwyżej skropić kilkoma kroplami wonnego olejku głowę gościa. Tu zaś ręce Marii wyrażają miłość serca poprzez wcieranie całego funta, czyli ok. 328 gram olejku w ciało Jezusa. I nie jest to jakiś tam olejek, ale drogocenny nard, aromatyzowana oliwa sprowadzaną wówczas z Indii. Maria nie skąpi dla ukochanego przyjaciela, zużywa zawartość, której koszt równowarty jest rocznej pensji robotnika. I nie na tym koniec. Jak pisze Ewangelista, swymi włosami ociera nogi Jezusa. Zamiast schowania włosów pod chustę, gest ufnego poddania i bliskości, z włosami w roli głównej. Gdy przewrotny Judasz oburza się, Jezus staje w obronie Marii. Całym sercem przyjmując jej przyjacielski gest miłości, wypowiada zdecydowane: „Zostaw ją”. Po czym wskazuje na związek tej chwili namaszczenia z wiecznością.
Jezus zaprasza nas do wejścia na drogę miłości i przyjaźni. W oparciu o tak ubogacone serce, zachęca nas do odważnego wyrażania gestów czułości. Bardzo ważne, aby okazywać znaki miłości i bliskości, stosownie do życiowych sytuacji. Wielką moc daje pełne miłości serdeczne przytulenie. Bezcenne są znaki, które wyrażają szacunek wobec osoby.
Jakże ważne, aby np. mąż z żoną co pewien czas poszli na kolację do restauracji. Taka kolacja to świetny olejek nardowy wyrażający wzajemną miłość i szacunek. Stwierdzenie, że szkoda pieniędzy, to raczej pozbawione miłości Judaszowe oszczędzanie…
Wielki Tydzień. Niech ten Wielki Poniedziałek będzie okazją do odkrycia wielkiego znaczenia czułych gestów miłości i czystych znaków przyjaźni. Świadczą o żywej relacji z Jezusem Chrystusem. Dają ciepło nadziei.
25 marca 2013 (J 12, 1-11)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1689 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia, wygłoszona podczas drugiego dnia tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych dla Łodzi (dostępna dopiero po zakończeniu Rekolekcji dla Łodzi – dostępnych online o godzinie 18:00 TUTAJ).
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka