
15 kwietnia 2025. Słowo na Wielki Wtorek. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
Dzisiaj ostatni dzień Rekolekcji Wielkopostnych z kardynałem Grzegorzem Rysiem.
15 kwietnia 2025, Wtorek
Wtorek Wielkiego Tygodnia (patron dnia: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia rekolekcyjna kard. Rysia
Czytania +
Czytania na Wielki Wtorek
1. czytanie (Iz 49, 1-6)
Ustanowię cię światłością dla pogan
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Wyspy, posłuchajcie Mnie! Ludy najdalsze, uważajcie! Powołał Mnie Pan już z łona mej matki, od jej wnętrzności wspomniał moje imię. Ostrym mieczem uczynił me usta, w cieniu swej ręki Mnie ukrył. Uczynił ze mnie strzałę zaostrzoną, utaił mnie w swoim kołczanie. I rzekł mi: «Tyś Sługą moim, w tobie się rozsławię».
Ja zaś mówiłem: «Próżno się trudziłem, na darmo i na nic zużyłem me siły. Lecz moje prawo jest u Pana i moja nagroda u Boga mego. Wsławiłem się w oczach Pana, Bóg mój stał się moją siłą».
A teraz przemówił Pan, który mnie ukształtował od urodzenia na swego Sługę, bym nawrócił do Niego Jakuba i zgromadził Mu Izraela.
I rzekł mi: «To zbyt mało, iż jesteś mi sługą dla podźwignięcia pokoleń Jakuba i sprowadzenia ocalałych z Izraela. Ustanowię cię światłością dla pogan, aby moje zbawienie dotarło aż do krańców ziemi».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 71 (70), 1-2. 3-4a. 5-6b. 15 i 17 (R.: por. 15a))
Będę wysławiał Twoją sprawiedliwość
W Tobie, Panie, ucieczka moja, *
niech wstydu nie zaznam na wieki.
Wyzwól mnie i ratuj w Twej sprawiedliwości, *
nakłoń ku mnie swe ucho i ześlij ocalenie.
Będę wysławiał Twoją sprawiedliwość
Bądź dla mnie skałą schronienia *
i zamkiem warownym, aby mnie ocalić,
bo Ty jesteś moją opoką i twierdzą. *
Boże mój, wyrwij mnie z rąk niegodziwca.
Będę wysławiał Twoją sprawiedliwość
Bo Ty, mój Boże, jesteś moją nadzieją, *
Panie, Tobie ufam od młodości.
Ty byłeś moją podporą od dnia narodzin, *
od łona matki moim opiekunem.
Będę wysławiał Twoją sprawiedliwość
Moje usta będą głosiły Twoją sprawiedliwość †
i przez cały dzień Twoją pomoc, *
bo nawet nie znam jej miary.
Boże, Ty mnie uczyłeś od mojej młodości *
i do tej chwili głoszę Twoje cuda.
Będę wysławiał Twoją sprawiedliwość
Aklamacja
Chwała Tobie, Królu wieków
Witaj, nasz Królu, posłuszny woli Ojca,
jak cichego baranka na zabicie zaprowadzono Ciebie na ukrzyżowanie.
Chwała Tobie, Królu wieków
↑ Ewangelia (J 13, 21-33. 36-38)
Zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
W czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi.
Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: «Panie, któż to jest?»
Jezus odparł: «To ten, dla którego umoczę kawałek chleba i podam mu». Umoczywszy więc kawałek chleba, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka chleba wstąpił w niego Szatan.
Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz uczynić, czyń prędzej!» Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł. A była noc.
Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.
Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie».
Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?»
Odpowiedział Mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz».
Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie».
Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz».
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Wielki Wtorek, rok liturgiczny C I)
Rozbite głowy
Często praktykujemy w życiu bardzo niebezpieczny sport. Aż dziw bierze, że cieszy się tak wielką popularnością. Otóż sport ten polega na tym, że bierzemy kamień, rzucamy dokładnie w górę, i potem czekamy, przekonani, że jakoś to będzie. A potem jak kamień spada i rozbija głowę, to jest wielkie zdziwienie. Nawet żal do Boga, że zamiast płatków miłości zrzuca z Nieba raniące kamienie. Brak brania pod uwagę, że jak kamień się do góry pionowo rzuci, to potem ten kamień spadnie. I jak w tym samym miejscu stoimy, to na własne życzenie dostajemy. Smutne niedostrzeganie relacji pomiędzy przyczyną i skutkiem.
Tymi rzucanymi kamieniami są wszelkie inicjatywy, które podejmujemy w życiu, pokładając ufność tylko w swych własnych siłach. Przedsięwzięcia w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym. Takie przedsięwzięcia „rzucone”, oparte na sobie, a nie na Bogu, po czasie powracają i rozbijają nam głowę. W Ewangelii widzimy Piotra, który pewny siebie mówi do Jezusa: „Życie moje oddam za Ciebie”. (J 13, 37) Mistrz podchodzi do tego buńczucznego wyznania ze spokojnym realizmem. Stawia dające do myślenia pytanie: „Życie swoje oddasz za Mnie?” (J 13, 38). Po czym przepowiada Piotrowi, że kur trzy razy nie zapieje, a zaprze się Go.
Pomimo śniegu idzie już wiosna. Okres roku dodatkowo sprzyjający miłosnym wyznaniom. Kolejne pary będą sobie w różnych konstelacjach wyznawać gotowość do wzajemnego oddania życia za siebie. Pełne przekonania słowa: „dla ciebie wszystko”. I co potem? Niestety w większości przypadków powtórka Piotrowego scenariusza. Najbardziej bolesne jest to w przypadku par, które wstępują na ślubny kobierzec. „ Ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci”. I co potem? Często po pewnym czasie sytuacja diametralnie ulega zmianie. „Oddam za ciebie życie” przeobraża się w „twoje życie mnie nie interesuje”, a nawet „zniszczę ci życie”. Rożne życiowe wersje Piotrowego zaparcia się w wykonaniu współmałżonków. Mąż zapiera się żony. Żona zapiera się męża. Spory, oskarżenia. W jakże wielu relacjach pomiędzy kobietą i mężczyzną początkowy „stan miłości” przemienia się w „stan obojętności” lub nawet w „stan nienawiści”. Rzucony nierozważnie kamień spada po pewnym czasie i boleśnie rozbija głowy.
Co jest tym bezmyślnie rzucanym w górę kamieniem? Jest nim skrajnie nierozsądna obietnica oparta tylko na własnych ludzkich siłach. Bóg nie jest brany na serio pod uwagę. Stanowi co najwyżej tradycyjny element wystroju. Życie jednak podlega oddziaływaniu Złego. Szatan realnie istnieje i niszczy miłość. Oparcie się tylko na sobie, brak szczerej modlitwy zawsze skończy się przegraną. Człowiek sam nigdy z szatanem nie wygra. Szatański atak może być przezwyciężony tylko przez Boga. Tylko z Nim człowiek jest w stanie zwyciężyć zło, grzech, śmierć. Dlatego Jezus Chrystus przychodzi i proponuje nam swoją zbawienną pomoc.
Gdy kamień spadnie i porządnie rozbije głowę, historia na szczęście się nie kończy. Jest szansa na otrzeźwienie. Warto wtedy odkryć, że potrzebna jest moc Boga. Piotr zapłakał i wyciągnął wnioski. Wszedł na drogę autentycznej miłości, która moc czerpie z Miłości. Chodzi o to, aby wszelkie życiowe inicjatywy poprzedzane były pokornym wołaniem o Boże Błogosławieństwo.
Wielki Tydzień. Niech ten Wielki Wtorek pomoże nam dostrzec własną kruchość. Niech otwarcie na Bożą obecność i pomoc nieustannie towarzyszy nam na drodze indywidualnego i wspólnego z innymi życia.
26 marca 2013 (J 13, 21-33.36-38)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1690 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia, wygłoszona podczas ostatniego dnia tegorocznych Rekolekcji Wielkopostnych dla Łodzi (dostępna dopiero po zakończeniu Rekolekcji dla Łodzi – dostępnych o godzinie 18:00 TUTAJ).
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka