
24 maja 2025. Słowo na sobotę 5 tygodnia okresu wielkanocnego. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
24 maja 2025, Sobota
Sobota V tygodnia Okresu Wielkanocnego – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na sobotę 5 tygodnia okresu wielkanocnego
1. czytanie (Dz 16, 1-10)
Paweł zabiera z sobą Tymoteusza
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Paweł przybył także do Derbe i Listry. Był tam pewien uczeń, imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która przyjęła wiarę, i ojca Greka. Bracia z Listry i Ikonium dawali o nim dobre świadectwo. Paweł postanowił zabrać go z sobą w podróż. Obrzezał go jednak ze względu na Żydów, którzy mieszkali w tamtejszych stronach. Wszyscy bowiem wiedzieli, że ojciec jego był Grekiem. Kiedy przechodzili przez miasta, nakazywali im przestrzegać postanowień powziętych przez apostołów i starszych w Jerozolimie. Tak więc utwierdzały się Kościoły w wierze i z dnia na dzień rosły w liczbę.
Przeszli Frygię i krainę galacką, ponieważ Duch Święty zabronił im głosić słowo w Azji. Przybywszy do Myzji, próbowali udać się do Bitynii, ale Duch Jezusa nie pozwolił im, przeszli więc Myzję i zeszli do Troady. W nocy miał Paweł widzenie: jakiś Macedończyk stanął przed nim i błagał go: «Przepraw się do Macedonii i pomóż nam!» Zaraz po tym widzeniu staraliśmy się wyruszyć do Macedonii, w przekonaniu, że Bóg nas wezwał, abyśmy głosili im Ewangelię.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 100 (99), 2-3. 4-5 (R.: por. 1b))
Niech cała ziemia śpiewa swemu Panu
Służcie Panu z weselem, *
stańcie przed obliczem Pana z okrzykami radości.
Wiedzcie, że Pan jest Bogiem, †
On sam nas stworzył, jesteśmy Jego własnością, *
Jego ludem, owcami Jego pastwiska.
Niech cała ziemia śpiewa swemu Panu
W Jego bramy wstępujcie z dziękczynieniem, †
z hymnami w Jego przedsionki, *
chwalcie i błogosławcie Jego imię.
albowiem Pan jest dobry, †
Jego łaska trwa na wieki, *
a Jego wierność przez pokolenia.
Niech cała ziemia śpiewa swemu Panu
Aklamacja (Kol 3, 1)
Alleluja, alleluja, alleluja
Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze,
gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (J 15, 18-21)
Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie wpierw znienawidził. Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi.
Pamiętajcie o słowie, które do was powiedziałem: „Sługa nie jest większy od swego pana”. Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał».
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (sobota 5 tygodnia okresu wielkanocnego, rok liturgiczny C I)
Odpowiedź na miłość czy na zło?
„Boże, dziękuję, że mogę dla Ciebie znosić te cierpienia”. Gdy człowiek doświadcza raniących ciosów, łatwo robić z siebie męczennika. Tak, wielokrotnie jesteśmy przedmiotem prześladowań z powodu wierności zasadom Ewangelii. Ale wcale tak nie musi być. Wyrządzane nam zło może bowiem być po prostu odpowiedzią na zło, które sami wcześniej uczyniliśmy. Logika automatycznego traktowania siebie jako „męczennika za wiarę” jest przejawem pychy. Człowiek popada wtedy w iluzję, że jest niszczony z powodu miłości Boga. To wysublimowana pułapka, która zamyka oczy na „ciemne strony własnego życia”. Nie dostrzegam, że drugi sprawia mi ból dlatego, że wcześniej doświadczył bólu ode mnie. Doświadczany atak nie jest wcale odpowiedzią na moją „dobroć i Miłość Bożą”. Dokładnie odwrotnie, jest to reakcja na mój „brak dobroci i Miłości Bożej”. Poczucie „bycia męczennikiem” w niektórych sytuacjach nie jest przejawem „Chrystusowej pokory”, ale „szatańskiej pychy i zaślepienia”.
Mając świadomość tego wielkiego niebezpieczeństwa, wciąż trzeba przypominać sobie prawdę, że w życiu najważniejsza jest Wola Boża. Dopiero po dokładnym utwierdzeniu się, że zdążamy ewangeliczną drogą, można w pełni czerpać ze słów Jezusa: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować” (J 15, 20). Niestety wola Pana nie jest rodzajem czarnego wyrazistego napisu na białym tle. Wielką pomocą w rozpoznawaniu tej świętej woli są zdania wypowiedziane przez innych ludzi. W tym względzie warto wyróżnić trzy zasadnicze sposoby zachowania.
W pierwszym przypadku występuje zupełna blokada na poglądy drugiego człowieka. Jego zdanie traktowane jest jako zagrożenie dla mojej autonomii i świętości. Akcent pada na bezpośrednią relację z Bogiem. Nie ma potrzeby innych pośredników ludzkich w podejmowaniu decyzji odnośnie własnego postępowania. Zdanie drugiego człowieka jest tu traktowane jako kwestionowanie mych „świętych wartości”. Zapomina się także o istnieniu pokus, które przybierając postać rzeczywistości, są tylko iluzjami. Głos odbierany jako pochodzący od Boga, może tak naprawdę okazać się jedynie zaślepieniem, a nawet propozycją złego ducha, który przybiera postać anioła światłości i Bożego posłańca.
W drugim przypadku następuje popadnięcie w swoisty automatyzm. Człowiek bezmyślnie słucha drugiego człowieka, który mniej lub bardziej odbierany jest jako autorytet. Własna decyzja jest w rzeczywistości mechanicznym kalkowaniem opinii drugiego odnośnie określonego obszaru mojego życia. Nieraz taka postawa zyskuje nawet miano pokornego poddawania się Bożej Woli, która przychodzi poprzez drugiego człowieka. Niestety zapomina się tutaj o fundamentalnej prawdzie. Nawet największy i najwybitniejszy autorytet nie zna do końca mojego wnętrza.
Wreszcie istnieje trzecia droga, która stanowi odzwierciedlenie autentycznej postawy chrześcijańskiej. Otóż najpierw rzeczywiście słucham tego, co sensowni ludzie mają do powiedzenia. Uznaję, że mogę się mylić i grzeszyć. Nie traktuję poglądu drugiego człowieka jako potencjalnego zagrożenia, tylko jako pomoc w rozpoznaniu poszukiwanej drogi. Wszak Bóg bardzo często przemawia poprzez drugiego człowieka, który nieraz zupełnie nie jest nawet świadomy, że staje się wyrazicielem nadprzyrodzonej Mądrości. Dlatego naprawdę warto słuchać. Słuchanie nie oznacza tu jednak konieczności późniejszego postępowania wedle zasłyszanego poglądu. Po zebraniu pomocniczych zdań, podejmuję autonomiczną refleksję połączoną z wsłuchaniem się w głos własnego sumienia. Owocem modlitwy i refleksji staje się samodzielna decyzja, która powinna jak najpełniej odzwierciedlać Boży Głos. Jednocześnie tak podejmowana decyzja jest wyrazem pokory. Otwieram się bowiem na dobroć i mądrość, których Bóg pragnie udzielić poprzez drugiego człowieka.
Niech drugi człowiek i własny głos sumienia będą nam pomocą do jak najlepszego odczytywania i podejmowania Bożej Woli. Chrystusowe męczeństwo jest tylko na tej drodze… Jedynie zdążając tą wąziutką drogą Woli Bożej, przejdziemy nad przepaścią pokusy „pysznego cierpiętnictwa”.
4 maja 2013 (J 15, 18-21)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1729 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka