Słowo na 11 stycznia 2021. Poniedziałek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.
Odpusty na Rok Świętego Józefa
11 stycznia 2021, poniedziałek
poniedziałek 1 tygodnia zwykłego, 11 stycznia, Rok B, I
Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
- Rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”
- Zielone Pastwisko – komentarz franciszkański i błogosławieństwo
- Zoom do Ewangelii – mini komentarz o. Remiego Recława SJ
- Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
- Msza z DA 5 w Łodzi – 7:30
- Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
↑ Ewangelia (Mk 1, 14-20)
Jezus wzywa ludzi do nawrócenia i powołuje pierwszych apostołów
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»
Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.
Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarze do Ewangelii
Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
↑ Komentarz z Pustelni
Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.
Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Realistyczna odpowiedź
„Właśnie idę do Ciebie. Jestem na linie rozpiętej pomiędzy wieżowcami Twojego i mojego życia. Nic nie mów teraz, bo najmniejsze drganie powietrza sprawi, że runę w dół. Wsłuchuj się uważnie swym sercem w bicie mojego serca. Tylko rezonans naszych serc gwarantuje równowagę. Inaczej spadnę i wtedy już nie dotrę”…
Ta historia rozgrywa się od nowa każdego dnia, w pewnych minutach lub całymi godzinami. Głos Boga subtelnie mówi: „Właśnie idę…”. Jezus nieustannie promieniuje falami, których częstotliwość można zapisać przy pomocy ewangelicznej formuły: „Pójdź za Mną”. W naszpikowanej wielorakimi falami współczesnej przestrzeni, stajemy przed dwoma wielkimi problemami: zagadywanie Boga bądź uznawanie za Boga kogoś, kto Bogiem nie jest…
Zagadywanie polega na tym, że człowiek wciąż „coś mówi”. To powoduje, że słowo Boże zostaje zagłuszone poprzez ludzkie słowo. W skrajnych przypadkach jest to głośny krzyk, agresywne wyładowywanie emocji, napastliwe wywieranie presji. Ale podobny efekt końcowy powstaje także przy pewnym typie postawy modlitewnej. Można być tak pochłoniętym przez odmawianie różnych modlitw o rozpoznanie Woli Bożej, że potem nie ma już wsłuchania w Bożą odpowiedź. Przypomina to sytuację, w której jeden człowiek trzymając twarz ukrytą w swoich dłoniach intensywnie woła do drugiego: „Proszę, powiedz mi, co mam robić?”. Słuchacz serdecznie odpowiada, ale niestety jego słowo zostaje całkowicie „strącone” poprzez wciąż powtarzane „jak katarynka”: „Co mam robić?, Co mam robić?” …. „Pójdź za mną” zostaje unicestwione.
W drugim przypadku człowiek jest przekonany, że otrzymał słowa, których autorem jest Bóg. Pewna dziewczyna po urodzeniu dziecka została sama, w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej. W stanie totalnego zdołowania, pośród różnych ofert znalazła pozornie „zbawienną” propozycję pracy w wynajętym mieszkaniu w innym mieście. Szybko podjęła decyzję „na tak”, dziękując Bogu, że zatroszczył się o jej ciężki los. Wedle obietnic, mogła dobrze zarobić i zarazem opiekować się dzieckiem. Niestety, po pewnym czasie „niewinnego oswajania”, okazało się, że autorem „opatrznościowej oferty” nie była Boża Opatrzność, ale Szatańska Bezwzględność. Tylko cudem została uwolniona z macek niebezpiecznej agencji towarzyskiej.
W tym świetle warto tak trzeźwo spojrzeć na ewangeliczny opis powołania pierwszych Apostołów. Gdy Jezus powiedział: „Pójdźcie za Mną”, Szymon, Andrzej, Jakub i Jan od razu wszystko pozostawili i natychmiast poszli za Jezusem (por. Mk 1, 14-20). „Ekspres” tej decyzji sam w sobie nie jest powodem do zachwytu. Niektórzy późniejsi „naśladowcy Apostołów w gorącej wodzie kąpani” zniszczyli swe rodziny i zaczęli służyć „chwale szatana”, myśląc, że działają na Bożą chwałę. W postawie Apostołów fascynujące są trzy inne cechy: zdolność słuchania, trzeźwy realizm, posłuszeństwo Bogu.
Zdolność do rzeczywistego słuchania charakteryzuje się tym, że potrafimy słuchać nie tylko siebie, ale także drugiego człowieka. Trzeźwy realizm, to styl życia, który nacechowany jest ciężką pracą oraz przynajmniej pewnym kontaktem z przyrodą. Człowiek zyskuje wtedy dar życiowej mądrości. Dobro zostaje nazwane dobrem, a wszelki pozór dobra zostaje od razu „odczarowany”. Warto zauważyć, że w systemach totalitarnych np. ludzie ciężko pracujący na roli z reguły bezbłędnie rozpoznawali odgórnie narzucane kłamstwa. „Zbawienne obietnice” od razu nazywali „diabelskim oszustwem”. Jednocześnie, niektórzy odrealnieni „wielcy intelektualiści” ideologie rodem z piekła opisywali jako „świetlaną przyszłość ludzkości”.
Pierwsi Apostołowie byli prostymi rybakami, którzy jako ludzie „z krwi i kości” twardo stąpali po ziemi i mieli bezpośredni kontakt z przyrodą. W Jezusowym „Pójdźcie za Mną” najwyraźniej doświadczyli mocy, która poraziła ich Rzeczywistą Boskością. Zarazem pozwolili Jezusowi wyrazić swe zdanie. Uważnie wsłuchali się w Jego Głos i w bicie Jego Serca. Dzięki temu usłyszeli w głębi swych serc słowo Boga, wobec którego zaprezentowali heroiczne posłuszeństwo.
12 stycznia 2015 (Mk 1, 14-20)
Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
↑ Zielone Pastwisko
Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Zoom
W ramach Zoomu krótki komentarz do Słowa Bożego prowadzony przez o. Remigiusza Recława SJ od poniedziałku do piątku. Dzisiejszy odcinek powinien być w poniższej playliście Mocnych w Duchu, czasem dostępny jest tylko TUTAJ.
11 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu
Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.
↑ Transmisje mszy świętych
Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:
↑ Transmisja Mszy Świętej z DA 5
Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Duszpasterstwa Akademickiego 5>!–Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem–>.
(pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Poniedziałek, 11 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.
11 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.
Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!
↑ Msza święta i różaniec w Sanktuarium
Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Jacek Olczyk SJ.
Poniedziałek, 11 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.
o. J. Olczyk SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tutaj.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl