Słowo na 12 stycznia 2021. Wtorek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.



Rok Świętej Rodziny

Rok Świętego Józefa

Odpusty na Rok Świętego Józefa


12 stycznia 2021, wtorek

wtorek 1 tygodnia zwykłego, 12 stycznia, Rok B, I

Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


   Ewangelia (Mk 1, 21-28)


Jezus naucza jak ten, który ma władzę

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.

Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga».

Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego! » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.

A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarze do Ewangelii


Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.


   Komentarz z Pustelni


Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.

Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.



Miłujące wyczucie chwili


            
„Męczące sprzeczki. Uciążliwe konflikty. Wzajemne pretensje”. Dlaczego tak się dzieje? Paradoksalnie, częstym powodem nieporozumień jest „szlachetna konfrontacja”. Przedziwne! Jedna strona troszczy się o prawdę, druga strona pragnie miłości, ale niestety efekt końcowy nie jest zbytnio ciekawy… Jak to możliwe?

Cały mechanizm dobrze pokazuje sytuacja, gdy na przykład jedna osoba krytykuje drugą za jej słabości i zaniedbania, które obiektywnie rzeczywiście występują. Autor zarzutów ma uzasadnione przekonanie, że mówi treści zgodne z faktami. Piętnowanie „dziadostwa”  jest postrzegane jako troska o wyegzekwowanie niezbędnych standardów.
W trakcie tych „troskliwych uwag”, u słuchacza powstaje często bolesne odczucie bycia atakowanym i niekochanym. Załącza się wtedy mechanizm obronny: „nie jestem chłopcem do bicia”. Może to być strategia „obrony przez atak”, zimna obojętność lub ostentacyjne lekceważenie. Do nieba wznosi się wołanie: „Dlaczego miłość nie jest kochana?”.

Prawda, miłość, a jednak przepaść… Dlaczego? „Bo do tanga trzeba dwojga”. Sama prawda bez miłości, lub sama miłość bez prawdy, to „katastrofa w życiowym tańcu”. Z perspektywy chrześcijańskiej trzeba mocno podkreślić, że samo wypowiadanie prawdy nie utożsamia się automatycznie z wolą Jezusa. Gdy pewnego razu Jezus wszedł do synagogi, duch nieczysty poprzez opętanego człowieka zawołał: „Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić.  Wiem, kto jesteś: Święty Boży”. Te trzy zdania w pełni odzwierciedlały prawdę. W synagodze rzeczywiście stał Jezus Nazarejczyk, Syn Boży, pogromca wszelkiego zła. A jednak Jezus nie pochwalił ducha nieczystego za jakże treściwą wypowiedź. Wręcz przeciwnie: „Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego”.  Mistrz tak zareagował,  gdyż w autorze wypowiedzi nie było miłości. Z kolei w powiązaniu z brakiem miłości uwyraźniła się fundamentalna kwestia czasu. Otóż nie był to jeszcze czas, aby w pełni ogłaszać tożsamość Jezusa. Ujawnianie „tajemnicy mesjańskiej” na tym etapie było niebywale szkodliwe i niebezpieczne.
Aby „tango miłości z prawdą” było możliwe, trzeba respektować kwestię czasu. W zależności od chwili wypowiedzenia, te same słowa mogą być pełne okrucieństwa lub miłosierdzia. Pewien człowiek po nagłej stracie pracy, w stanie załamania, wypił nadmierną ilość alkoholu, spadł ze schodów i potłukł się. Oznajmienie leżącemu: „Jak byś nie pił, to byś się nie potłukł” byłoby w pełni zgodne z prawdą. Ale taka „mądrość” wypowiedziana tuż po zdarzeniu byłaby zatrważającym brakiem miłości. Jezus takiemu „mędrcowi” zapewne powiedziałby: „Milcz!”.  
Miłość  wymaga, aby w takiej sytuacji najpierw udzielić potłuczonemu człowiekowi niezbędnej pomocy medycznej i duchowej. Mając dopiero taki „autorytet miłości”, gdyby ofiara nadal uciekała w alkohol, po pewnym czasie jak najbardziej można byłoby jej uzmysłowić: „Jak będziesz pił, to się potłuczesz, a nawet zabijesz”. Tym razem te twarde słowa byłyby znakiem odpowiedzialnej troski i miłości. To samo zdanie wypowiedziane w chwili „A” może spowodować wielką przepaść pomiędzy ludźmi, zaś w chwili „B” umożliwi zbudowanie solidnego pomostu przyjaźni.  

Powiedzieć prawdę,  to nawet szatan potrafi. Gdy człowiek zimno oznajmia prawdę bez miłości, wtedy nie jest narzędziem Bożym, ale przypomina ducha nieczystego, który targał opętanym człowiekiem. Sztuka Chrystusowej miłości polega na tym, aby wiedzieć kiedy i jak prawdę powiedzieć. Gdy człowiek prawdziwie kocha, to z reguły świetnie wyczuwa optymalny moment: nie za wcześnie i nie za późno.

Zauważmy, że Jezus Zmartwychwstały nie tylko pozwolił, ale wręcz posłał swych uczniów, aby całemu światu  ogłaszali prawdę, którą w sensie treści, pozbawionej miłości, duch nieczysty wcześniej wypowiedział. Stało się tak, gdyż odpowiedni czas nadszedł dopiero po Ukrzyżowaniu i Zmartwychwstaniu. Miłująca prawda, prawdziwa miłość i wyczucie chwili, to droga do budowania wzajemnej jedności i zrozumienia. Duchu Święty pomagaj nam, abyśmy potrafili mówić „tak, jak trzeba” i tylko wtedy, „kiedy trzeba”… 

13 stycznia 2015 (Mk 1, 21-28)


Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


   Zielone Pastwisko

Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

Zielone Pastwisko  12.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu krótki komentarz do Słowa Bożego prowadzony przez o. Remigiusza Recława SJ od poniedziałku do piątku. Dzisiejszy odcinek powinien być w poniższej playliście Mocnych w Duchu, czasem dostępny jest tylko TUTAJ.

o. R. Recław SJ – Zoom do Ewangelii
12 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.


   Transmisje mszy świętych


Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:


   Transmisja Mszy Świętej z DA5


Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Duszpasterstwa Akademickiego 5.
(pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

Wtorek, 12 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.

DA 5 – msza święta
12 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


   Msza święta i różaniec w Sanktuarium


Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Tomasz Ludwisiak SJ.

Wtorek, 12 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.


Msza z Różańcem   12.01.2021
o. T. Ludwisiak SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl