Godzina Łaski – prośby i obietnice Matki Bożej


Godzina Łaski jest kolejną szansą ofiarowaną ludziom przez Najświętszą Maryję Pannę w ostatnim stuleciu. W pierwszej serii objawień, jakie miała włoska pielęgniarka Pierina Gilli w 1946 i 1947 roku, Maryja ukazała się smutna i z sercem przebitym trzema mieczami, wypowiadając początkowo tylko trzy słowa: „Modlitwa. Ofiara. Pokuta”. W ten sposób prosiła o wynagrodzenie za trzy rodzaje ciężkich grzechów i ratowanie przed wiecznymi mękami w piekle, które grożą przede wszystkim kapłanom i ochrzczonym osobom duchownym, żyjącym w grzechu śmiertelnym.

W czasie siódmego objawienia, 8 grudnia 1947 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Matka Boża ukazała się uśmiechnięta, już nie z mieczami ale z trzema różami na piersiach: białą, czerwoną i złotą i przedstawiła się słowami: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Następnie schodząc po białych schodach powiedziała do Pieriny:

„Jestem Maryja Łaski, to znaczy pełna łaski Matka mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. Przez to moje przybycie tu, do Montichiari, życzę sobie, abym była wzywana i czczona jako Róża Duchowna. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe, obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Poprzez to nabożeństwo ześlę niezliczone łaski dla ciała i duszy.”


Poprosiła wówczas o modlitwę w kościele:

„Nasz Pan, mój Boski Syn Jezus, udzieli swego przeogromnego miłosierdzia, o ile dobrzy ludzie będą w dalszym ciągu modlić się za swoich bliźnich. (…) Jeśli ktoś nie może o tej porze przyjść do kościoła, niechaj w południe modli się u siebie w domu, a wtedy otrzyma ode mnie łaski. Kto tu, na tym miejscu, będzie się modlił i wyleje łzy żalu, znajdzie pewną pomoc i uzyska z mojego Serca opiekę i łaski”.

Figura Matki Bożej z Montichiari


A pokazując na swoje Serce dodała:

„Spójrz na to Serce, które tak bardzo kocha ludzi, podczas gdy większość z nich napełnia je zniewagami! Jeśli i dobrzy, i źli połączą się w modlitwie, otrzymają z tego Serca miłosierdzie i pokój. (…) Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski”.


Symbolika trzech róż


Trzy róże, biała, czerwona i złota, widoczne w czasie objawień ponad głową Maryi lub u Jej stóp, najczęściej ozdobiały jednak, na sercu – ułożone w linii prostej – biały płaszcz Matki Bożej, będąc obrazem trzech form wynagrodzenia za grzechy, o które prosiła Maryja.

Biała róża wyobraża ducha modlitwy, której owocem są między innymi czystość oraz mądrość Boża.

Czerwona róża, będąca wynikiem ducha ofiary symbolizuje miłość i odkupienie grzechów przez Jezusa Chrystusa.

Złota róża, będąca obrazem królewskiej władzy i świętości Boga, jest natomiast prośbą o ducha pokuty.


Godzina Łaski – prośby Matki Bożej


1. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata.

2. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona.

3. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.


Godzina Łaski – obietnice Matki Bożej


1. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.

2. Będą masowe nawrócenia.

3. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.

4. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.

5. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.

Matka Boża, w objawieniach danych Pierinie Gilli, prosiła również o pokutę (tak jak w Fatimie, czyli przyjęcie swojego codziennego krzyża i pracy), modlitwę różańcową i komunię świętą wynagradzającą.


Zatwierdzenie kultu

W 2019 roku biskup diecezji Brescia ustanowił oficjalne sanktuarium Matki Bożej Rosa Mystica, w drugim głównym miejscu objawień Pieriny Gialli, czyli w Fontanelle. Ksiądz biskup wspomniał również, że diecezja Brescia oraz Kongregacja Nauki Wiary wznowiła dochodzenie oceny objawień. Wszystkie dekrety dotyczące kultu w Sanktuarium w Fontanelle (obecnie dzielnicy Montichiari) dostępne są na stronie Sanktuarium.


Bibliografia:

1. Storia di Maria Rosa Mistica, [w:] rosamisticafontanelle.it, rosamisticafontanelle.it/wp-content/uploads/documenti-italiano/brochure-storia-fontanelle-ITA.pdf, [dostęp: 07.12.2020, 17.17].
2. Maria Patynowska, Objawienia Maryi w Montichiari a Godzina Łaski, [w:] fronda.pl, fronda.pl/a/objawienia-maryi-w-montichiari-a-godzina-laski,32545.html, [dostęp: 07.12.2020, 16.10].
3. 8 grudnia o godz. 12.00 GODZINA ŁASKI dla całego świata, [w:] radioniepokalanow.pl, http://radioniepokalanow.pl/8-grudnia-o-godz-12-00-godzina-laski-dla-calego-swiata/, [dostęp: 07.12.2020, 16.27].
4. Objawienia w Montichiari, [w:] rosemaria.pl, 8grudnia.rosemaria.pl/sitemap-2/objawienia_w_montichiari/index.html2/objawienia_w_montichiari/index.html, [dostęp: 07.12.2020, 20.56].
5. Ojciec Zbigniew Leczkowski SJ, GODZINA ŁASKI, [w:] torun.jezuici.pl, https://torun.jezuici.pl/godzina-laski/, [dostęp: 07.12.2020, 14.11].
6. Decreti Vescovili, [w:] rosamisticafontanelle.it, https://www.rosamisticafontanelle.it/it/fondazione-rosa-mistica-fontanelle/#decreti, [dostęp: 07.12.2020, 17.11].