Godzina Łaski – prośby i obietnice Matki Bożej


Godzina Łaski jest kolejną szansą ofiarowaną ludziom przez Najświętszą Maryję Pannę w ostatnim stuleciu. W pierwszej serii prywatnych objawień, jakie miała włoska pielęgniarka Pierina Gilli w 1946 i 1947 roku, Maryja ukazała się smutna i z sercem przebitym trzema mieczami, wypowiadając początkowo tylko trzy słowa: „Modlitwa. Ofiara. Pokuta”. W ten sposób prosiła o wynagrodzenie za trzy rodzaje ciężkich grzechów i ratowanie przed wiecznymi mękami w piekle, które grożą przede wszystkim kapłanom i ochrzczonym osobom duchownym, żyjącym w grzechu śmiertelnym.

W czasie siódmego objawienia, 8 grudnia 1947 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny Matka Boża ukazała się uśmiechnięta, już nie z mieczami ale z trzema różami na piersiach: białą, czerwoną i złotą i przedstawiła się słowami: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Następnie schodząc po białych schodach powiedziała do Pieriny:

„Jestem Maryja Łaski, to znaczy pełna łaski Matka mojego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa. Przez to moje przybycie tu, do Montichiari, życzę sobie, abym była wzywana i czczona jako Róża Duchowna. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia w południe, obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Poprzez to nabożeństwo ześlę niezliczone łaski dla ciała i duszy.”


Poprosiła wówczas o modlitwę w kościele:

„Nasz Pan, mój Boski Syn Jezus, udzieli swego przeogromnego miłosierdzia, o ile dobrzy ludzie będą w dalszym ciągu modlić się za swoich bliźnich. (…) Jeśli ktoś nie może o tej porze przyjść do kościoła, niechaj w południe modli się u siebie w domu, a wtedy otrzyma ode mnie łaski. Kto tu, na tym miejscu, będzie się modlił i wyleje łzy żalu, znajdzie pewną pomoc i uzyska z mojego Serca opiekę i łaski”.

Figura Matki Bożej z Montichiari


A wskazując swoje Serce dodała:

„Spójrz na to Serce, które tak bardzo kocha ludzi, podczas gdy większość z nich napełnia je zniewagami! Jeśli i dobrzy, i źli połączą się w modlitwie, otrzymają z tego Serca miłosierdzie i pokój. (…) Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski”.


Symbolika trzech róż


Trzy róże, biała, czerwona i złota, widoczne w czasie objawień ponad głową Maryi lub u Jej stóp, najczęściej ozdobiały jednak, na sercu – ułożone w linii prostej – biały płaszcz Matki Bożej, będąc obrazem trzech form wynagrodzenia za grzechy, o które prosiła Maryja.

Biała róża wyobraża ducha modlitwy, której owocem są między innymi czystość oraz mądrość Boża.

Czerwona róża, będąca wynikiem ducha ofiary symbolizuje miłość i odkupienie grzechów przez Jezusa Chrystusa.

Złota róża, będąca obrazem królewskiej władzy i świętości Boga, jest natomiast prośbą o ducha pokuty.


Godzina Łaski – prośby Matki Bożej


1. Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata.

2. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona.

3. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu.


Godzina Łaski – obietnice Matki Bożej


1. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.

2. Będą masowe nawrócenia.

3. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.

4. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.

5. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.

Matka Boża, w objawieniach danych Pierinie Gilli, prosiła również o pokutę (tak jak w Fatimie, czyli przyjęcie swojego codziennego krzyża i pracy), modlitwę różańcową i komunię świętą wynagradzającą.


Zatwierdzenie kultu

W 2019 roku biskup diecezji Brescia Pierantonio Tremolada ustanowił oficjalne sanktuarium Matki Bożej Rosa Mystica, w drugim głównym miejscu objawień Pieriny Gialli, czyli w Fontanelle. Ksiądz biskup wspomniał również, że diecezja Brescia oraz Kongregacja Nauki Wiary wznowiła dochodzenie oceny objawień prywatnych, które miała Pierina Gialli (obecny status objawień wyrażony został formułą non constat de supernaturalitate, co nie potwierdza, a równocześnie nie zaprzecza ich nadprzyrodzonemu pochodzeniu)*. Wszystkie dekrety dotyczące – zakorzenionego w wielowiekowej tradycji Kościoła – kultu Maryi jako Róży Mistycznej w Sanktuarium w Fontanelle (obecnie dzielnicy Montichiari) dostępne są na stronie Sanktuarium.


Bibliografia:

1. Storia di Maria Rosa Mistica, [w:] rosamisticafontanelle.it, rosamisticafontanelle.it/wp-content/uploads/documenti-italiano/brochure-storia-fontanelle-ITA.pdf, [dostęp: 07.12.2020, 17.17].
2. Maria Patynowska, Objawienia Maryi w Montichiari a Godzina Łaski, [w:] fronda.pl, fronda.pl/a/objawienia-maryi-w-montichiari-a-godzina-laski,32545.html, [dostęp: 07.12.2020, 16.10].
3. 8 grudnia o godz. 12.00 GODZINA ŁASKI dla całego świata, [w:] radioniepokalanow.pl, http://radioniepokalanow.pl/8-grudnia-o-godz-12-00-godzina-laski-dla-calego-swiata/, [dostęp: 07.12.2020, 16.27].
4. Objawienia w Montichiari, [w:] rosemaria.pl, 8grudnia.rosemaria.pl/sitemap-2/objawienia_w_montichiari/index.html2/objawienia_w_montichiari/index.html, [dostęp: 07.12.2020, 20.56].
5. Ojciec Zbigniew Leczkowski SJ, GODZINA ŁASKI, [w:] torun.jezuici.pl, https://torun.jezuici.pl/godzina-laski/, [dostęp: 07.12.2020, 14.11].
6. Decreti Vescovili, [w:] rosamisticafontanelle.it, https://www.rosamisticafontanelle.it/it/fondazione-rosa-mistica-fontanelle/#decreti, [dostęp: 07.12.2020, 17.11].