Sentymentalna mozaika różnościZainspirował mnie jeden ze starych brulionów, do których wklejałam w czasach nastoletnich, wycięte z czasopism anegdoty, porady, humor szkolny, wiersze, fotografie, opowiadania. Wszystko co mogło być interesujące dla nastolatki jaką wówczas byłam. Mozaika różności.
Wówczas nie mogłam jeszcze wiedzieć, że prowadzę raptularz 🙂
raptularz – księga lub brulion do odręcznego spisywania różnych wiadomości, zdarzeń , anegdot itp

Słownik Języka Polskiego PWNanegdotyW naszym domu czytało się mnóstwo czasopism. Choć oczywiście to książki były na pierwszym miejscu. Czytało się miesięczniki, tygodniki, dzienniki, kwartalniki i inne. Dla dorosłych, dla dzieci a potem także dla młodzieży. Kolejne tytuły prenumerowali dziadkowie.


Filipinka i humorystyczny dział „Filip”Co jakiś czas odnosiło się zbyteczne numery na makulaturę. Jednak aby zachować co ciekawsze artykuły lub fotografie, jedno z dzieci, dziś dorosłe i piszące tego bloga, wycinało i to co wycięło, wklejało do swoich brulionów. Jeśli wycięcie uszkodziłoby inne cenne wykopalisko po drugiej stronie kartki, wtedy to co krótsze trzeba było przepisać ręcznie.


Ściągawka co kupić na prezentJeden z raptularzy ku mojej późniejszej rozpaczy pożyczyłam i w tajemniczych okolicznościach zaginął. Utracone zostały przy tym wycinki z cudownymi ćwiczeniami rozciągającymi, które skrupulatnie chomikowałam ze Świata Młodych.


czaspomismo PłomykPrawdopodobnie w większości nie jestem w stanie ustalić z którego czasopisma pochodzą które wycinki. Istnieją reminiscencyjne poszlaki, że były to głównie: Płomyk, Świat Młodych i Filipinka, a w nich najwspanialszy niezapomniany „Filip” o kilku kolorach oczu i wyjątkowym poczuciu humoru.
Nie nie można przy tym wykluczyć ABC Techniki, Przekroju, Przyjaciółki czy Kobiety i Życia. Mogły się trafić jakieś wycinki z kilku tytułów czasopism budowlanych i wnętrzarskich.
Ach… Ten urok i czar wspomnień młodości!


alabastrowy dekoltWszystkie nasze najnowsze artykuły znajdziecie na stronie głównej fioletowemirabelki.pl

2 komentarze