Słowo na 1 maja

Słowo na 1 maja 2021. Ewangelia i rozważanie, msza i różaniec online.


1 maja 2021, Sobota

Sobota IV tygodnia okresu wielkanocnego, Rok B, I, Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (J  14, 7-14)


Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście».

Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy».

Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła!

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Boże…błagam Cię


       „Boże, błagam Cię, wysłuchaj mnie”, wyszeptały usta i zawołało serce… Czy takie wołanie ma sens? Wszak Bóg jest nieskończoną Mądrością i Miłością. Jeżeli Bóg wszystko wie, to po co dodatkowo informować Go o swych potrzebach i pragnieniach? Czy konieczność takiej prośby nie jest poniżająca dla człowieka? Czy Bóg oczekuje naszego upokarzającego błagania?

         Tego typu sugestie są całkowicie błędne i nie dotykają sedna sprawy. Otóż Bóg nieustannie promieniuje łaskami. W tym strumieniu jest dokładnie wszystko, czego nam potrzeba. Bóg jednak szanuje naszą wolność. Nie chce na siłę narzucać tego, co dla nas najlepsze. Sens prośby polega na tym, żeby otworzyć się na to, czego Bóg pragnie nam udzielić. Nie można zamykać się tylko w sobie i we własnych pomysłach. Zarazem istnieje poważny problem rozpoznania tego, co zostało nam przygotowane. Prośba pomaga nam niejako zsynchronizować nasze pragnienia z pragnieniami Boga. Jezus Chrystus mówi: „A o cokolwiek prosić będziecie w imię moje, to uczynię, aby Ojciec był otoczony chwałą w Synu. O cokolwiek prosić Mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię”(J 14,13n.).

         Warto zwrócić uwagę na sformułowanie „w imię moje”. To klucz do zrozumienia, dlaczego wiele naszych modlitw nie jest wysłuchanych. Pokusa polega na tym, że prośby kierowane są niestety „w imię nasze”. Jezus Chrystus nie chce spełniać tego, co nie jest zgodne z Wolą Ojca w Niebie. Chrystus nieustannie wpatruje się w Ojca i przekazuje nam to, co od Niego otrzymuje. Nie chce udzielać czegoś, czego w Ojcu nie widzi. Dlaczego?

         Oczywiście nie chodzi o egoizm narzucania swoich myśli i poglądów. Istotą jest logika miłości. Bóg doskonale wie, co dla nas jest optymalne. Zarazem jest Miłością, która pragnie przekazać tylko to, co dla nas najlepsze. Wszystkie prośby o coś niezgodnego z Wolą Bożą, są wołaniem o „coś gorszego” lub wręcz „złego”. Nieraz nie zdając sobie sprawy, pragniemy jakiegoś dobra, które w rzeczywistości jest dla nas wielkim złem. Jezus, z troski o nas, nie udziela tego, aby nas uchronić przed krzywdą. Gdyby wszystkie ludzkie modlitwy zostały wysłuchane, to bylibyśmy bardzo nieszczęśliwymi ludźmi. Z perspektywy lat nieraz ewidentnie widać, że namiętny przedmiot naszych niewysłuchanych modlitw byłby wielką szkodą dla naszego życia. Są też sytuacje, gdy rzeczywiście modlimy się o coś właściwego, ale nie otrzymujemy. Tym razem sprawa dotyczy czasu. Zwłaszcza w przypadku głębokich spraw, gwałtowne uzyskanie czegoś mogłoby okazać się niszczące. Niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie. Tym razem potrzebna jest cierpliwość. Nasza modlitwa zostanie wysłuchana, ale nie od razu, lecz w przyszłości, po odpowiednim czasie przygotowania.

         W wielu sprawach nie jest jasne, jaka jest Wola Boża. Gdy ktoś prosi o zdanie egzaminu, może się okazać, że niezdanie jest w kontekście całości życia lepszym rozwiązaniem. Wszędzie jednak gdy modlitwa jest prośbą o odejście od grzechu, można być pewnym, że jest to „w imię” Jezusa. Na przykład człowiek przestał chodzić na Mszę św. Bóg na pewno pragnie powrotu i pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Ponadto trzeba pamiętać, że wiele modlitw nie jest wysłuchanych, nie dlatego, że Bóg nie chce czegoś udzielić. Treść modlitwy jest właściwa, ale niestety na przeszkodzie staje ludzka wolność. Człowiek odrzuca Boży dar.

         Najlepiej zgodnie z sumieniem kierować błagalne modlitwy do Jezusa. Następnie pokornie wsłuchiwać się i ufnie przyjmować to, co życie nam przynosi. Najważniejsze, aby spełniła się „nie-moja wola”, ale „w imię Jezusa” Wola Ojca w Niebie; to najlepsze życiowe rozwiązanie.

27 kwietnia 2013 (J 14, 7-14)Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (najwcześniej po transmisji mszy świętej) (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Abp Rysiem oraz Msza z Zawierzeniem Maryi


Transmisja dzisiejszej porannej mszy żywo z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o godzinie 7:30 (albo ostatniej dostępnej retransmisji) oraz wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00 z zawierzeniem Maryi. Bezpośrednio po mszy świętej modlitwa różańcowa.

Sobota, 1 maja 2021, godzina 7:30 oraz 18:00.


Abp Ryś – Msza poranna
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Msza z Zawierzeniem Maryi
Źródło: Mocni w Duchu LiveRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl