10 września 2023. Słowo na 23 Niedzielę zwykłą w roku A. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
10 września 2023, Niedziela
XXIII Niedziela zwykła (rok A) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na 23 niedzielę zwykłą (rok liturgiczny A)
1. czytanie (Ez 33, 7-9)
Obowiązek upominania
Czytanie z Księgi proroka Ezechiela
Tak mówi Pan:
«Ciebie, o synu człowieczy, wyznaczyłem na stróża domu Izraela po to, byś słysząc z mych ust napomnienia, przestrzegał ich w moim imieniu. Jeśli do występnego powiem: Występny musi umrzeć – a ty nic nie mówisz, by występnego sprowadzić z jego drogi – to on umrze z powodu swej przewiny, ale odpowiedzialnością za jego śmierć obarczę ciebie. Jeśli jednak ostrzegłeś występnego, by odstąpił od swojej drogi i zawrócił, on jednak nie odstępuje od swojej drogi, to on umrze z własnej winy, ty zaś ocaliłeś swoją duszę».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 95 (94), 1-2. 6-7c. 7d-9 (R.: por. 7d-8a))
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Przyjdźcie, radośnie śpiewajmy Panu, *
wznośmy okrzyki ku chwale Opoki naszego zbawienia.
Stańmy przed obliczem Jego z uwielbieniem, *
z weselem śpiewajmy Mu pieśni.
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
klęknijmy przed Panem, który nas stworzył.
Albowiem On jest naszym Bogiem, *
a my ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku.
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
Obyście dzisiaj usłyszeli głos Jego: †
«Niech nie twardnieją wasze serca jak w Meriba, *
jak na pustyni w dniu Massa,
gdzie Mnie kusili wasi ojcowie, *
doświadczali Mnie, choć widzieli moje dzieła».
Słysząc głos Pana, serc nie zatwardzajcie
2. czytanie (Rz 13, 8-10)
Miłość jest wypełnieniem Prawa
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Bracia:
Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje drugiego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: «Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj» i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: «Miłuj bliźniego swego jak siebie samego!» Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.
Oto Słowo Boże
Aklamacja (Por. 2 Kor 5, 19)
Alleluja, alleluja, alleluja
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 18‚ 15-20)
Braterskie upomnienie
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.
Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwóch z was na ziemi zgodnie o coś prosić będzie, to wszystko otrzymają od mojego Ojca, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (23 niedziela zwykła, rok liturgiczny A II)
W cztery oczy
Raniące słowa. Niesprawiedliwe decyzje. Czyny sprawiające ból. Zdarzają się chwile, gdy mamy poczucie, że staliśmy się ofiarami czyjegoś niewłaściwego zachowania. W sercu rodzi się poczucie: „Zgrzeszył wobec mnie. Zgrzeszyła przeciwko mnie”. Dokonuje się zderzenie pomiędzy dobrem, którego oczekiwaliśmy, a złem, które realnie się wydarzyło. W człowieku wyzwala się pragnienie odreagowania.
Paradoks polega na tym, że często nie podejmujemy konstruktywnej rozmowy z osobą, która nas zraniła. Ma miejsce emocjonalna odpowiedź, jedynie nakręcająca spiralę zła, lub zapada gniewliwe milczenie. Brak szczerej rozmowy w cztery oczy łączy się z nieumiejętnością dialogowania lub motywowany jest lękiem. Duże znaczenie odgrywa także swoista niewytłumaczalność reakcji. Nie wiem dlaczego, ale nie mówię bezpośrednio sprawcy o doświadczonej od niego krzywdzie. Nie to jednak jest największym problemem. Sercem problemu jest ewentualne opowiadanie do innych o otrzymanych raniących razach. Koleżanki lub koledzy stają się słuchaczami opowieści o tym, jak wiele zła nosi w sobie mąż, żona lub inni znajomi. Niektórzy większą część swego życia spędzają na opisywaniu doświadczanego zła w domu lub w pracy. Ale czy to jest dobry sposób reagowania?
W Ewangelii znajdujemy bezcenną odpowiedź: „Gdy twój brat zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata” (Mt 18, 15). Tak więc sam Jezus doradza nam, aby zacząć od upomnienia w cztery oczy „grzesznika”. Dopiero w przypadku braku skuteczności takiego bezpośredniego „upomnienia” należy zaangażować innych ludzi. Przed taką trudną rozmową warto wcześniej przeanalizować, czy w ogóle mamy rację, czując się ofiarami czyjegoś złego postępowania. Pokorna refleksja pozwoli czasami dostrzec, że tak naprawdę zasadnicza wina leży „po mojej stronie”. Istnieje także „choroba”, która charakteryzuje się wysoką podatnością na bycie zranionym. Obiektywnie malutka niewłaściwość słowa wystarczy, żeby ktoś poczuł się „bardzo dotknięty”. Z takiej choroby, u źródeł której najczęściej jest pycha i brak uzdrowienia, trzeba się leczyć. Niesłuszne oskarżanie innych nie jest rozwiązaniem.
Gdy po tym pokornym przyjrzeniu się sobie nadal czujemy się poszkodowani, wtedy, zgodnie z radą Jezusa, trzeba zacząć od rozmawiania w cztery oczy. Ma to podwójny wielki sens. Jezus wyjaśnia, że możemy wtedy „pozyskać brata”, który dzięki nam uświadomi sobie swe niewłaściwe zachowanie i zacznie pracować nad sobą. Jeśli „upomniany” jest sensownym człowiekiem, to możemy być pewni, że będzie nas obdarzał szczerą wdzięcznością; będzie dziękował, że pomogliśmy mu dostrzec jakieś zło, którego wcześniej nie zauważał. Zarazem wszystko dokonuje się w dyskrecji, która pozwala mądrze chronić cenne relacje.
Ponadto, postępując zgodnie z zaleceniem Jezusa, unikamy dwóch negatywnych konsekwencji. Otóż, jeśli „obgadywana” osoba dowie się od „trzeciej osoby”, co na temat jej „grzeszności” opowiadamy, wtedy może wyniknąć z tego dużo zła. W przypadku sensownego człowieka będzie miał słuszne poczucie, że został oczerniony. „Nic mi nie powiedział, a opowiadał do innych!”. Można nawet zniszczyć piękną relację. Gdy „trafi na” człowieka, który jest arogancki, wtedy nastąpi jego akcja odwetowa, najczęściej z porządną nawiązką. Czy warto paść ofiarą takiej zemsty, która może nawet spowodować „śmierć cywilną?”. Brak posłuszeństwa Jezusowi powoduje, że zamiast zyskać brata”, „tracimy brata”. Szkoda, gdy przez nierozsądne rozmowy marnujemy piękne dobro lub ściągamy na siebie wielkie zło.
Warto też pamiętać, że jeśli nie potrafimy lub nie mamy odwagi czegoś powiedzieć w cztery oczy, to większym dobrem będzie zachowanie milczenia, aniżeli opowiadanie o swych krzywdach do postronnych osób. Takie ludzkie milczenie będzie szczególną pomocą w modlitewnej rozmowie z Bogiem. Bóg w swym Miłosierdziu każde nasze słowo, o nas lub o kimś, zawsze przeobrazi w łaski, których w danej sytuacji potrzebujemy.
7 września 2014 (Mt 18, 15-20)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1107 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka