Słowo-na-11-kwietnia-2022

Słowo na 11 kwietnia 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika. Różaniec online i Msza Rekolekcyjna z Abp Rysiem


11 kwietnia 2022, Poniedziałek

Wielki Poniedziałek Wielkiego Postu (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (J 12, 1-11)


Namaszczenie w Betanii

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku.

Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano.

Na to rzekł Jezus: «Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie».

Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.

Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Szalona miłość


      „Jesteś szalona!”. Tak! Prawdziwa miłość ma w sobie przeogromne pokłady szaleństwa. Jest pełna ognistej energii życia i zawsze potrafi odnaleźć oryginalne i zaskakujące formy wyrazu. Serce prawdziwie kochające jest kreatywne i ma odwagę przezwyciężać pęta konwenansów i sztucznych ugrzecznień. Zarazem miłosna ekspresja nie oznacza wcale wejścia na jakąś bezbożną drogę. Wręcz przeciwnie, tylko Duch Święty może dać fascynujące inspiracje, o których ludzie niemoralni lub „zamrożeni” nawet nie są w stanie pomarzyć. Chrześcijanin to gorący płomień bezinteresowności, a nie zimny „kalkulator” strat i zysków. Jakże smutne, gdy takie „zimne kalkulujące serce” przybiera pozę dobroczynności.

      Postawa Marii i Judasza wobec Jezusa, w trakcie spotkania w Betanii, wyraziście obrazuje dwa całkowicie odmienne stany duchowe (Por. J 12, 1-11). Maria, przepełniona szczerymi uczuciami do Jezusa, dała wspaniałe świadectwo „miłości wyzwolonej”. Ewangelista notuje: „Maria zaś wzięła funt szlachetnego i drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi nogi, a włosami swymi je otarła”. Szalony czyn. Rozlany olejek stanowił równowartość zapłaty za cały rok pracy! Nard symbolizował to, co najszlachetniejsze i najwyższej jakości.

      Najbardziej ujmujący jest jednak gest namaszczenia nóg i otarcie ich włosami. Zwykle używano jedynie kilku kropel drogocennego olejku do pokropienia głowy. Maria radykalnie pada do nóg. Spontanicznie realizuje głębokie pragnienie w sercu, które polega na wykonaniu aktu jak najgłębszego uniżenia i całkowitej uległości. Miłość, wyrażająca się poprzez pokorną uległość i całkowite poddanie się, otwiera serce na doświadczenie Boskiego szczęścia. I nie na tym koniec! Maria posunęła się jeszcze dalej w swej pasji miłowania: swymi włosami otarła nogi Jezusa. Ten sam olejek znalazł się na jej włosach i na nogach Jezusa. Miłująca jedność. Zarazem rozpuszczone włosy są znakiem uwodzenia i zażyłości. Stanowią symboliczne zaproszenie do wejścia w pełną obietnic Przestrzeń Szczęścia.

      Osoba, która pysznie trwa w swej dumie i nie potrafi „namaścić nóg”, bardzo siebie krzywdzi. Nigdy nie dozna niepowtarzalnych emocji, uczuć i duchowych stanów, które doświadczyła pokornie uniżona Maria. Ale w tym wszystkim jest pewien fundamentalny warunek! Pokorny akt uległości jednego człowieka domaga się takiego samego zachowania z drugiej strony. Maria namaściła nogi Jezusowi. Jezus wkrótce obmył nogi swoim uczniom, dając przykład pokornej służby. Pomiędzy Marią i Jezusem zaistniała postawa głębokiego wzajemnego szacunku i pokory. Miłość to zdolność obmywania nóg i umiejętność namaszczania drogocennym olejkiem. Wcierany olejek to symbol obdarowywania Wieczną Boską Obecnością.

      W tym świetle jakże tragicznie wygląda postawa Judasza. Normalny człowiek byłby do łez wzruszony czule kreatywną postawą Marii. Niestety, Judasz zachował się jak typowy „interesowny człowiek”, który zamknął się na miłość i coś pokrętnego robi w ukryciu. Zamiast serdecznie ucieszyć się znakami dobroci, pod płaszczykiem religijnego zatroskania o biednych, zgorszył się oglądaną „rozrzutnością miłości”. W rzeczywistości, jak wyjaśnia Ewangelista, „był złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano”. Bezcenna jest reakcja Jezusa, który jednoznacznie broni Marii i wypowiada ostrą reprymendę wobec Judasza: „Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu”.

      W ten sposób Jezus tłumaczy sens namaszczenia, które było przygotowaniem na dzień Jego pogrzebu. Ta święta czynność dokonała się wcześniej, gdyż później rzeczywiście już nie było takiej możliwości. Maria, choć nie znała przyszłości, zrobiła dokładnie tak, jak trzeba. Odsłania się niezwykła prawda! Szczera miłość ma w sobie moc proroczą. Dzieje się tak, gdyż szczerze miłujące serce jest wypełniane Mądrością Ducha Świętego. Duch Święty obdarza niepowtarzalnymi uczuciami i zaskakującymi pomysłami, których ludzie „bez miłości” nigdy nie poczują i nie pojmą…

14 kwietnia 2014 (J 12, 1-11)


Aloha Lei Hawaje Mahalu


Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza homilia rekolekcyjna Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Rekolekcyjna Msza Święta z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem. Całość tegorocznych
rekolekcji wielkopostnych z księdzem Arcybiskupem – tutaj.

Od 1 marca do 23 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.

Poniedziałek, 11 kwietnia 2022
, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 15:00 – koronka 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.

Nowenna Pompejańska 42
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl