Słowo-na-13-stycznia-2023

13 stycznia 2025. Słowo na poniedziałek 1 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

13 stycznia 2025, Poniedziałek

Poniedziałek I tygodnia zwykłego (rok I; wspomnienie św. Hilarego z Poitiers, biskupa i doktora Kościoła) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

   Ewangelia (Mk 1, 14-20)

Jezus wzywa ludzi do nawrócenia i powołuje pierwszych apostołów

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.

Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (1 poniedziałek zwykły, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Przemiana myślenia ku dobru…

Każdego dnia budzisz się i wciąż na nowo usiłujesz zrobić coś ze swoim życiem. Mniej lub bardziej mgliste ideały zderzają się z rzeczywistością. Jakoś boli wewnętrznie, gdyż po raz kolejny trzeba zaliczyć porażkę, a nawet ich pasmo. Rodzą się wtedy dobre postanowienia. Następnym razem zrobię tak, jak trzeba. Podejmuję decyzję, która sprawia wrażenie wystarczająco silnej. Najczęściej jednak znów nic z tego nie wychodzi lub w szybkim czasie wszystko zaczyna wyglądać „po staremu”.

Byłoby wielkim błędem tkwić w takim „zaklętym kręgu”. Co robić, aby się nawrócić? Opłakiwanie jedynie swej słabej woli lub lenistwa niewiele wniesie. Kolejne porcje energii ładowane w „spinanie się” raczej znów będą zmarnowane. W tych zmaganiach największym problemem wcale nie jest bowiem słaba wola, ale prawidłowe rozumienie nawrócenia. W tym miejscu warto sięgnąć do greckiego źródłosłowu, który występuje w Ewangelii. Otóż polskie określenie „nawrócenie” jest tłumaczeniem greckiego „metanoia”. „Metanoia” zaś dosłownie oznacza „przemianę myślenia”, „zmianę myślenia”. To bezcenna sugestia! Kluczem do uzyskania realnej trwałej zmiany jest nawrócenie, ale rozumiane jako zmiana dotychczasowego sposobu myślenia. Chodzi o przeformułowanie aktualnego sposobu postrzegania otaczającego świata. Działania są konsekwencją istniejącego stanu umysłu, posiadanych rozumień. Jeśli człowiek zmieni myślenie, to wtedy czyny do tego się stopniowo dopasowują. Chcą niejako jechać po torach wyznaczonych przez myślenie. Nie chodzi o to, że ma się dokonać jakaś cudowna nagła zmiana. Najważniejsze, że podejmowany wysiłek ma solidną podstawę.

Jeśli człowiek będzie chciał robić coś, do czego nie ma przekonania, to zawsze będzie to ciężar. Kwestią czasu pozostaje wtedy, kiedy ten ciężar okaże się nie do uniesienia. Tak więc naprawdę warto inwestować energię przede wszystkim w przemianę swego myślenia. Mając prawidłowe myślenie, możemy z przekonaniem cierpliwie jechać w wyznaczonym kierunku. Na czym więc powinna polegać ta przemiana myślenia? Warto tu zainspirować się rewelacyjną formułą wypowiadaną przez Jezusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” (Mk 1, 15). „Ewangelia” etymologicznie oznacza „dobrą nowinę”, „dobrą wiadomość”. Czyli nawrócenie polega na tym, aby uwierzyć w dobrą nowinę. Problem polega na tym, że częściej wierzymy w złą nowinę.

Tak! Docierają do nas zarówno dobre jak i złe wiadomości. Choroba myślenia wyraża się bardzo często w tym, że człowiek jest wyznawcą „złych nowin”. Nie dostrzega się pozytywnych komunikatów, ale wciąż wyłapuje się te negatywne i ciemne wiadomości. Wówczas nawet w całkiem dobrym wydarzeniu, życiowej sytuacji, można odnaleźć słabe punkty i nasycać się tą dawką zła. Jeżeli takie dołujące myślenie przenika głębokie warstwy życia, to nawet obiektywnie dobre sytuacje interpretowane są jako złe. Jest to jednak droga po równi pochyłej, która prowadzi do samounicestwienia, do nicości.

Jeśli człowiek chce żyć, to sensowne jest tylko zdążanie do Pełni Istnienia, do Boga. Staje się to możliwe tylko poprzez przeorientowanie myślenia tak, aby było wrażliwe na dobre wiadomości. Tak rodzi się wiara w dobrą nowinę. Przy takim myśleniu, nawet w morzu rzeczywiście przygnębiających faktów, można odnaleźć dobrą wiadomość. Tak więc na drodze ku sensownemu życiu, nawrócenie polega na przemianie myślenia. Z kolei uzdrawianie myślenia wyraża się w przechodzeniu od wiary w złe wiadomości do wiary w dobre wiadomości. Największą dobrą wiadomością jest Jezus Chrystus.

14 stycznia 2013 (Mk 1, 14-20)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1598 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka