13 marca 2024. Słowo na środę 4 tygodnia Wielkiego Postu. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
13 marca 2024, Środa
Środa IV tygodnia Wielkiego Postu (patron dnia: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na środę 4 tygodnia Wielkiego Postu
1. czytanie (Iz 49, 8-15)
Przymierze Boga z Izraelem
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Tak mówi Pan: «Gdy nadejdzie czas mej łaski, wysłucham cię, w dniu zbawienia przyjdę ci z pomocą. A ukształtowałem cię i ustanowiłem przymierzem dla ludu, aby odnowić kraj, aby rozdzielić spustoszone dziedzictwa, aby rzec więźniom: „Wyjdźcie na wolność!”, a marniejącym w ciemnościach: „Ukażcie się!”
Oni będą się paśli przy wszystkich drogach, na każdym bezdrzewnym wzgórzu będzie ich pastwisko. Nie będą już łaknąć ani pragnąć, i nie porazi ich wiatr upalny ni słońce, bo ich poprowadzi Ten, co się lituje nad nimi, i zaprowadzi ich do tryskających zdrojów. Wszystkie me góry zamienię na drogę i moje gościńce wzniosą się wyżej.
Oto ci przychodzą z daleka, oto tamci z północy i z zachodu, a inni z krainy Sinitów. Zabrzmijcie weselem, niebiosa! Raduj się, ziemio! Góry, wybuchnijcie radosnym okrzykiem! Albowiem Pan pocieszył swój lud, zlitował się nad jego biednymi».
Mówił Syjon: «Pan mnie opuścił, Pan o mnie zapomniał». «Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie!»
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 145 (144), 8-9. 13-14. 17-18 (R.: por. 8a))
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Pan jest łagodny i miłosierny, *
nieskory do gniewu i bardzo łaskawy.
Pan jest dobry dla wszystkich, *
a Jego miłosierdzie nad wszystkim, co stworzył.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Królestwo Twoje królestwem wszystkich wieków, *
przez wszystkie pokolenia Twoje panowanie.
Pan podtrzymuje wszystkich, którzy upadają, *
i podnosi wszystkich zgnębionych.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Pan jest sprawiedliwy na wszystkich swych drogach *
i łaskawy we wszystkich swoich dziełach.
Pan jest blisko wszystkich, którzy Go wzywają, *
wszystkich wzywających Go szczerze.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Aklamacja (J 11, 25a. 26)
Chwała Tobie, Królu wieków
Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem,
kto wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.
Chwała Tobie, Królu wieków
↑ Ewangelia (J 5, 17-30)
Syn Boży ożywia tych, których chce
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat.
Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam».
Dlatego więc Żydzi tym bardziej usiłowali Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.
W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie może niczego czynić sam z siebie, jeśli nie widzi Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.
Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Jak Ojciec ma życie w sobie samym, tak również dał to Synowi: mieć życie w sobie. Dał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.
Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie do potępienia.
Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (środa 4 tygodnia Wielkiego Postu, rok liturgiczny C I, pisane drugiego dnia konklawe, po rezygnacji Benedykta VI, 13 marca 2013 roku)
Krawat i Konklawe
Czy zakup krawatu może mieć związek z konklawe? Powierzchownie patrząc, takie zestawienie to przejaw zainteresowań fantastyką. Gdy jednak dokonamy pewnych zestawień, rezultat okaże się czystym realizmem.
Otóż pewna żona z wielkim żalem wspominała epizod mający miejsce przed ślubem. Wraz z przyszłym mężem udała się do galerii, aby zakupić wspólnie ślubny krawat. Początkowo prosta sprawa okazała się w miarę upływu minut coraz trudniejsza. Finalizacją całego krawatowego przedsięwzięcia stała się wielka kłótnia. Konsensus w kwestii wyboru krawatu nie został zawarty. Ślub odbył się. Wkrótce związek zamienił się w piekło. Gorycz żony: „dlaczego wtedy bardziej tego nie przemyślałam? Ten krawat tak wiele pokazał”. Obecnie przeszywająca myśl: „wszystko mogło wyglądać inaczej”. Gdzie tkwił błąd?
W tych dniach, szukając odpowiedzi, wnikliwy obserwator bez trudu natrafi na ślad konklawe. Jak to? Co wspólnego może mieć nieszczęśliwa żona z dostojnym gronem kardynałów medytujących nad wyborem przyszłego papieża. A właśnie! Związek jest niezwykle praktyczny.
Jedni i drudzy, narzeczeni i kardynałowie, stanęli przed decyzją. Ale w przypadku kardynałów podejście do sprawy jest zupełnie inne. Co robią kardynałowie w tym newralgicznym czasie życiowej decyzji dla Kościoła? Począwszy od Mszy św. „O wybór papieża” trwają całkowicie odcięci od zewnętrznego świata. Bez telefonu, radia, telewizji, Internetu. Radykalne trwanie w ciszy. Dziwna asceza? Oczywiście że nie. Celem jest stworzenie maksymalnie optymalnej sytuacji, aby każdy kardynał mógł usłyszeć Wolę Bożą. Bóg każdemu daje potrzebne światło. Ale trzeba usunąć zagłuszające nadajniki, by usłyszeć i dostrzec głos i obraz Pana. Cisza jest niezbędna, aby wsłuchać się w głos Boga.
Kardynałowie właściwie czerpią z Mistrza Jezusa Chrystusa, który sam daje najdoskonalszy przykład: „Syn nie może niczego czynić sam z siebie, jeśli nie widzi Ojca czyniącego”. „Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał” (J 5, 19, 30).
Związek krawatu i konklawe zaczyna stawać się oczywisty. Jezus nie jest przykładem tylko dla kardynałów. Jezus ukazuje drogę dla każdego, kto podejmuje decyzje, zwłaszcza życiowe. Wielki błąd wspomnianej pary polegał na tym, że nie zaczerpnęli z kardynalskiej mądrości trwania w ciszy zasłuchania przed podjęciem życiowej decyzji. Wspomniany epizod z krawatem nie stał się przedmiotem głębszej refleksji. Gonitwa weselnych przygotowań, troska o doczesne pozory. Naiwne mniemanie, że jakoś się poprawi. Całkowity brak czasu ostatecznego wsłuchania w głos Pana.
Warto czerpać wodę z jak najczystszego źródła. Kardynalska cysterna czy codzienna szklaneczka? Nie ma istotnej różnicy. Ważne, aby wszędzie woda decyzji była czerpana z najczystszego Źródła Jezusa Chrystusa, wpatrzonego w Duchu Świętym w Ojca.
Warto uczyć się od kardynałów. Każdą decyzję, niezależnie od rangi, najlepiej podjąć zgodnie z Wolą Bożą. Do tego potrzeba czasu zatrzymania, aby w ciszy wsłuchiwać się w głos Ojca. Wielka jest mądrość tych, którzy znajdują czas na zatrzymanie przed ślubem.
Wspomniana małżonka stwierdziła, że gdyby wtedy głębiej przemyślała, to zrezygnowałaby ze ślubu. Tak! Warto wcześniej zatrzymać się i zrezygnować nawet tuż przed mszą ślubną. Czymże jest chwila konsternacji i ewentualna przejściowa chmurka ludzkich opinii, wobec tragedii rozwodu lub czarnych chmur spowijających kolejne dni nieszczęśliwie zawartego małżeństwa? „Zmarnowałeś mi życie”, „poszarpałaś mi nerwy”, rozgoryczona twarz, nieraz światło wnętrza zgaszone do końca życia.
Konklawe, to wielka szkoła decyzji w mocy Ducha Świętego. Niech mądrość kardynalskiego zatrzymania, wyciszenia i wsłuchania pomaga nam w podejmowaniu sensownych decyzji, zgodnie z Wolą Ojca w Niebie.
13 marca 2013 (J 5, 17-30)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1292 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka