14 stycznia 2025. Słowo na wtorek 1 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
14 stycznia 2025, Wtorek
Wtorek I tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na wtorek 1 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (1 Sm 1, 9-20)
Narodzenie się Samuela
Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela
Gdy w Szilo skończono ucztę po ofierze, Anna wstała. A kapłan Heli siedział na krześle przed bramą przybytku Pańskiego. Ona zaś smutna na duszy zanosiła do Pana modlitwy i płakała rzewnie. Złożyła również ślub, mówiąc:
«Panie Zastępów! Jeżeli łaskawie wejrzysz na poniżenie służebnicy twojej i wspomnisz na mnie, i nie zapomnisz służebnicy twojej, i dasz mi potomka płci męskiej, to oddam go Panu po wszystkie dni jego życia, a brzytwa nie dotknie jego głowy».
Gdy tak żarliwie się modliła przed obliczem Pana, Heli przyglądał się jej ustom. Anna zaś mówiła tylko w głębi swego serca, poruszała wargami, lecz głosu nie było słychać. Heli sądził, że była pijana. Heli odezwał się do niej: «Dokąd będziesz pijana? Wytrzeźwiej od wina!»
Anna odrzekła: «Nie, panie mój. Jestem nieszczęśliwą kobietą, a nie upiłam się winem ani sycerą. Wylałam duszę moją przed Panem. Nie uważaj swej służebnicy za córkę Beliala, gdyż z nadmiaru zmartwienia i boleści duszy mówiłam cały czas».
Heli odpowiedział: «Idź w pokoju, a Bóg Izraela niech spełni prośbę, jaką do Niego zaniosłaś».
Odpowiedziała: «Obyś darzył życzliwością twoją służebnicę!» I odeszła ta kobieta: jadła i nie miała już twarzy tak smutnej jak przedtem.
Wstali o zaraniu i oddawszy pokłon Panu, wrócili i udali się do domu swego w Rama. Elkana zbliżył się do swojej żony, Anny, a Pan wspomniał na nią. Anna poczęła i po upływie dni urodziła syna, i nazwała go imieniem Samuel, ponieważ mówiła: «Uprosiłam go u Pana».
Oto Słowo Boże
Psalm (1 Sm 2, 1bcde. 4-5. 6-7. 8abcd (R.: por. 1b))
Całym swym sercem raduję się w Panu
Moje serce raduje się w Panu, *
dzięki Niemu moc moja wzrasta.
Szeroko otwarłam usta przeciw moim wrogom, *
bo cieszyć się mogę Twoją pomocą.
Całym swym sercem raduję się w Panu
Łuk potężnych się łamie, *
a mocą przepasują się słabi.
Syci za chleb się najmują, głodni zaś odpoczywają, *
niepłodna rodzi siedmioro, a matka wielu dzieci usycha.
Całym swym sercem raduję się w Panu
Pan daje śmierć i życie, *
wtrąca do otchłani i z niej wyprowadza.
Pan czyni ubogim lub bogatym, *
poniża i wywyższa.
Całym swym sercem raduję się w Panu
Biedaka z prochu podnosi, *
z błota dźwiga nędzarza,
by go wśród książąt posadzić *
i dać mu tron chwały.
Całym swym sercem raduję się w Panu
Aklamacja (Por. 1 Tes 2, 13)
Alleluja, alleluja, alleluja
Przyjmijcie słowo Boże nie jako słowo ludzkie,
ale jak jest naprawdę, jako słowo Boga.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 1, 21-28)
Jezus naucza jak ten, który ma władzę
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie.
Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga».
Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego!» Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego.
A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (1 wtorek zwykły, rok liturgiczny C I)
Uwierzyć prawdziwie…
Jezus Chrystus jest dla człowieka życiodajnym Dobrem. Nie oznacza to jednak, że automatycznie wywiera pozytywny wpływ na ludzkie życie. Ta święta obecność jest bowiem możliwością dobra. Możliwość zaś ma to do siebie, że jest podejmowana lub marnowana. Ogromnie dużo zależy od tego, czy prawidłowo rozumiemy wiarę w Jezusa Chrystusa. Istnieje pewne zdecydowanie błędne przekonanie, które wiarę utożsamia z wiedzą. Wierzyć, to wówczas uznać i przyjąć za słuszne określone prawdy, dogmaty, prawa. Wielu takie słuszne deklaracje traktuje jako materiał wystarczający do postrzegania siebie jako wierzącego. Skoro moje przekonania są zgodne w swej treści z wykładnią Kościoła, to znaczy że jestem głęboko wierzącym w Jezusa Chrystusa. Niestety taki pogląd jest bardzo powierzchowny i może być głęboko błędny.
W Ewangelii jesteśmy świadkami pewnego znamiennego zdarzenia. Oto duch nieczysty, który opętał człowieka, widząc Jezusa Chrystusa, stwierdza: „Czego chcesz od nas (dosłownie: „Co nam i tobie”), Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga” (Mk 1, 24). Uderzające! To nie jest deklaracja świętego, który uznaje w umiłowanym Jezusie Boga. Zawołanie to nie pojawia się na ustach dobrego, przenikniętego miłością człowieka, który w Jezusie dostrzegł Bożą Świętość. Ta jednoznaczna deklaracja o Bóstwie i świętości Jezusa Chrystusa sformułowana jest przez samego demona. Nieczysty duch nawet chlubi się tą wiedzą. To sygnał ostrzegawczy!
Z faktu prawidłowej deklaracji nie wynika jeszcze, że jej autor jest na drodze rzeczywistej wiary. To zaledwie tylko wiedza, którą złe duchy mają w stopniu bardzo wysokim. Można wygłaszać piękne prawdy o świętości i miłości Jezusa Chrystusa i jednocześnie być jego mniejszym lub większym wrogiem. Wspomniany demon uznał świętość Jezusa Chrystusa, ale zarazem potraktował Go jako zagrożenie i nie chciał mieć z Nim nic do czynienia. To jasno pokazuje, że wiedza jest tylko pewnym elementem składowym wiary.
Autentyczna wiara oznacza wejście w relację z Jezusem Chrystusem, którego obecność przeżywam jako Dobro. Na podstawie posiadanej wiedzy, ta relacja jest przeżywana z miłością. Pragnę być z ukochanym Jezusem i ufając Jego nauczaniu, podejmuję Jego Słowo w całokształcie swego życia. Ten epizod z demonem bardzo mocno uwrażliwia. Wiedza o Jezusie i realizacja różnych praktyk religijnych nie utożsamia się automatycznie ze świętością życia. Taka wiedza wcale nie musi pomagać, a nawet może rodzić lęk i chęć panicznej ucieczki. Dlatego, żeby przezwyciężyć pustkę czystej „demonicznej wiedzy”, niezbędne jest szczere pragnienie przylgnięcia do Jezusa. Taka autentyczna chęć bycia z Nim.
W głębi serca pragnienie realizacji Jego nauczania poparte konkretnymi czynami. Inaczej człowiek nie będzie mógł się napełniać wyzwalającą świętością Boga. Nie doświadczy kojącej obecności Boga. Od człowieka zależy, czy w głębi swego wnętrza dokona wyboru Boga czy Boga odrzuci. Jezus w spotkaniu z demonem nie prosi go już o miłość. Co więcej, zdecydowanie go wypędza. Wie, że demon na zawsze Go już odrzucił. W głębi naszych ludzkich serc toczy się bój na śmierć i życie. Niech posiadana wiedza będzie nam pomocą do najważniejszego życiowego aktu. To akt wiary w Jezusa Chrystusa. To wybór świętości Boga całym życiem: sercem, wolą, rozumem i uczuciami.
15 stycznia 2013 (Mk 1, 21-28)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1599 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka