14 kwietnia 2023. Słowo na piątek Oktawy Wielkiej Nocy. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
14 kwietnia 2023, Piątek
Piątek I tygodnia Okresu Wielkanocnego (Oktawa Wielkiej; patron dnia: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na piątek w Oktawie Wielkiej Nocy
1. czytanie (Dz 4, 1-12)
Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Gdy Piotr i Jan przemawiali do ludu, po uzdrowieniu chromego, podeszli do nich kapłani i dowódca straży świątynnej oraz saduceusze oburzeni, że nauczają lud i głoszą zmartwychwstanie umarłych w Jezusie. Zatrzymali ich i oddali pod straż aż do następnego dnia, bo już był wieczór. A wielu z tych, którzy słyszeli naukę, uwierzyło. Liczba mężczyzn sięgała pięciu tysięcy.
Następnego dnia zebrali się ich przełożeni i starsi, i uczeni w Jeruzalem: arcykapłan Annasz, Kajfasz, Jan, Aleksander i ilu ich było z rodu arcykapłańskiego. Postawiwszy ich pośrodku, pytali: «Czyją mocą albo w czyim imieniu uczyniliście to?»
Wtedy Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział do nich: «Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek odzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka – którego wy ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych – że dzięki Niemu ten człowiek stanął przed wami zdrowy.
On jest kamieniem odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 118 (117), 1b-2 i 4. 22-24. 25-27a (R.: por. 22))
Kamień wzgardzony stał się fundamentem
albo: Alleluja
Dziękujcie Panu, bo jest dobry, *
bo Jego łaska trwa na wieki.
Niech dom Izraela głosi: †
«Jego łaska na wieki». *
Niech wyznawcy Pana głoszą: «Jego łaska na wieki».
Kamień wzgardzony stał się fundamentem
albo: Alleluja
Kamień odrzucony przez budujących †
stał się kamieniem węgielnym. *
Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach.
Oto dzień, który Pan uczynił, *
radujmy się nim i weselmy.
Kamień wzgardzony stał się fundamentem
albo: Alleluja
O Panie, Ty nas wybaw, *
pomyślność daj nam, o Panie!
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie, †
błogosławimy wam z Pańskiego domu. *
Pan jest Bogiem i daje nam światło.
Kamień wzgardzony stał się fundamentem
albo: Alleluja
Można odmawiać sekwencję: Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
SEKWENCJA
Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
Składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.
Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Mario, ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
Żywego już Pana widziałam, grób pusty,
I świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
A miejscem spotkania będzie Galilea.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.
Aklamacja (Ps 118 (117), 24)
Alleluja, alleluja, alleluja
Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się nim i weselmy.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (J 21, 1-14)
Ukazanie się Zmartwychwstałego nad Jeziorem Tyberiadzkim
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili.
A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus.
A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?»
Odpowiedzieli Mu: «Nie»
On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć.
Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci.
A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę.
To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Dar Zmartwychwstania
Piękne chwile… które odmieniły na lepsze wcześniejszy bieg życia. Nowe zaangażowania, podjęte z nadzieją i twórczą pasją. Osoby, które sprawiły, że szara codzienność nabrała radosnych kolorów. Ale potem wrażenie, jakby wspaniały okres dobiegł końca. Smutne, wręcz bolesne doświadczenie unicestwienia, tchnienie śmierci. Zamiast wspaniałej nowości, poczucie znalezienia się ponownie w punkcie wyjścia. To newralgiczny moment, w którym bardzo intensywnie działają dwie pokusy…
Pierwsza polega na tym, że człowiek całkowicie powraca do dawnego życia. Serce wypełnia ciężkie westchnienie: „Było, minęło”. Utrata nadziei, że zaistniałe wydarzenia lub spotkane osoby jeszcze kiedyś pojawią się i rozświetlą przyszłość. Zapada swoista kurtyna. Wrażenie, że piękny okres był tylko wzruszającym spektaklem, który bezpowrotnie się skończył. Nie pozostaje nic innego, jak dawna przeszłość…
Taka pokusa zaczęła ogarniać Piotra i innych uczniów po śmierci Jezusa (por. J 21, 1-14). Zaufali Mu. Zostawili „łowienie ryb” i wzięli się za „łowienia ludzi”. Miało być tak pięknie… Nie dziwi, że w takim stanie Piotr na nowo wziął się za łowienie ryb. Od ryb do ludzi, fascynujące. Od ludzi do ryb, przygnębiające. Ale cóż robić? „Idę łowić ryby”, zawyrokował podłamany Piotr. Inni podobnie uczynili. Ale jak się okazało, nic nie złowili. Mocna symbolika. Gdy człowiek, myśląc o sobie, usiłuje wrócić do przeszłości, skazuje się na przegraną. Dzieje się tak, gdyż dawnego czasu już teraz nie ma…
Druga pokusa łączy się z chęcią wymazania z pamięci najnowszej i dawniejszej przeszłości, aby rzucić się w przyszłość, w wir nowych zaangażowań lub relacji. Trudno, nic nie trwa wiecznie. Nie ma tu ciągłości, ale jest próba odcięcia się od przeszłości, aby wystartować z poczuciem „czystej karty”. Jest to „działanie rewolucyjne”, które usiłuje zerwać z tym, co było, aby zainicjować „świetlaną nowość”. Nawiązując do ewangelicznego epizodu, jest to działalność bez żadnego związku z wcześniejszym „łowieniem ryb” oraz „łowieniem ludzi”. Taka iluzoryczna ucieczka jest wstępem do głębokiego zagubienia swej życiowej tożsamości.
Cechą wspólną tych dwóch zachowań jest oparcie się na własnych ludzkich siłach i pomysłach odnośnie rozwiązania „smutnej sytuacji”. Lepiej wejść na drogę, która jest sensowną syntezą „przeszłego życia” i „aktualnej Bożej łaski”. Jak to działa, możemy zobaczyć we wspomnianym fragmencie Ewangelii. Otóż Jezus po zmartwychwstaniu ukazał się Piotrowi, ponownie w powiązaniu z rybami. Najpierw pomógł złowić ryby, a potem nakarmił nimi swych uczniów. To był dopiero początek „Bożego zmartwychwstania przeszłości”. Posłani przez Zmartwychwstałego Pana, któremu jeszcze bardziej zaufali, Piotr i uczniowie z nową mocą stali się „rybakami ludzi” …
Oto rewelacyjny drogowskaz. Cała sztuka po „pięknym okresie” polega na tym, aby odważnie połączyć „dawniejszą i najnowszą przeszłość” z Jezusem Zmartwychwstałym. Człowiek jest wtedy w teraźniejszości, owocnie kontynuując wcześniejsze życie. To umożliwia obfity połów „mnóstwa ryb”. Dzięki zaufaniu Jezusowi, piękny okres, po próbie śmierci, powróci w nowej odsłonie. To nie jest odtwarzanie przeszłości, ale zupełnie nowa forma aktualnej realizacji tego, co kiedyś się pojawiło. W przypadku podobnych zaangażowań lub tych samych osób, jest to swoiste uwiecznienie tego, co przeszło próbę śmierci i mocą łaski po wcześniejszym „błysku” utrwaliło swe istnienie. Jezus był, umarł i znów pojawił się jako Zmartwychwstały… Nieraz „oprawa zewnętrzna” życiowej sytuacji się zmieni, ale tak naprawdę będzie to kontynuacja Bożego planu, którego „przewodnikiem” jest Zmartwychwstały Pan.
Jeśli człowiek ufnie powierza się Jezusowi, wtedy odkrywa ciągłość swojego życia. W Bożym planie życie ludzkie nie jest chaotyczną zbitką epizodów, ale logicznym trwaniem specyficznego kolorytu miłości. Miłość w sercu otwiera oczy na obecność Chrystusa Zmartwychwstałego i pozwala zawołać: „To jest Pan!”. Jeśli z Chrystusem umieramy, z Chrystusem zmartwychwstaniemy… Piękna Wieczność, zaczynająca się już tu i teraz…
10 kwietnia 2015 (J 21, 1-14)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 958 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka