15 listopada 2023. Słowo na środę 32 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia

15 listopada 2023, Środa

Środa XXXII tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Dydak z Alcali, zakonnik

Czytania   +

  Ewangelia (Łk 17, 11-19)

Niewdzięczność uzdrowionych z trądu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei.

Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!» Na ten widok rzekł do nich: «Idźcie, pokażcie się kapłanom!» A gdy szli, zostali oczyszczeni.

Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin.

Jezus zaś rzekł: «Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?» Do niego zaś rzekł: «Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (32 środa zwykła, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Modlitewne zasady

W życiu niezbędna jest praca… Ale to nie wystarczy! Można się na śmierć zapracować, i tak nie uzyskując wszystkiego, co autentycznie potrzebne. Zwłaszcza w przypadku poważnych chorób i złożonych problemów, ludzki trud jest zdecydowanie niewystarczający. Wielkie znaczenie ma także modlitwa. Jest to bezcenne źródło, które dostarcza potrzebnych sił duchowych, psychicznych i fizycznych. Hojnym Dawcą jest sam Bóg, który zawsze odpowiada, jeśli człowiek do Niego się zwraca. Trzeba jednak respektować „modlitewne zasady”, aby być w stanie odebrać otrzymywane łaski.

Cóż więc czynić? Bezcennym punktem wyjścia jest rezygnacja z przekonania o swej samowystarczalności. Konieczne jest głębokie poczucie słabości, kruchości i ograniczoności. Pokorne uznanie swej choroby fizycznej lub duchowej nie jest powodem do wstydu, ale stanowi szlachetny przejaw mądrości. To może być nawet bardzo zaawansowany „trąd”, który poważnie niszczy ciało lub duszę. Im przypadek jest trudniejszy, tym mocniej emanuje Boże miłosierdzie. Aby je przyjąć, trzeba zacząć wołać do Boga z determinacją: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nade mną” (por. Łk 17, 11-19).

Tak właśnie postąpili trędowaci w jednym z ewangelicznych fragmentów. W odpowiedzi usłyszeli: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. To bardzo ważny moment na drodze modlitewnego wołania. Wielka pokusa polega na tym, że człowiek jest gotów wykonywać tyko to, co odpowiada posiadanemu wyobrażeniu odnośnie Bożej odpowiedzi. Wszystko inne jest ignorowane lub wykonywane bez przekonania. Trędowaci nie uzyskali od razu odpowiedzi zwrotnej w rodzaju: „Jesteście uzdrowieni”. Zamiast tego, otrzymali polecenie pozornie nie związane z wyrażoną prośbą. I tu możemy nauczyć się od nich czegoś bardzo ważnego. Otóż posłusznie wykonali oni to, co Jezus kazał im uczynić. Nie dyskutowali i nie argumentowali, że chcą być zdrowi, a nie tracić czas na „chodzenie gdzieś”. Owocem posłuszeństwa stało się oczyszczenie, które dokonało się w trakcie drogi. To bardzo ważna sugestia odnośnie „taktyki modlitewnego postępowania”.

Otóż po wyrażonej prośbie trzeba jak najlepiej podejmować to, co w realiach ma miejsce. Wielkim błędem jest bierne oczekiwanie na spełnienie posiadanych wyobrażeń. Istniejąca rzeczywistość jest pierwszą odpowiedzią Boga. Z reguły Bóg działa stopniowo, poprzez kolejne następujące po sobie etapy, mające wewnętrzną logikę. Brak oczekiwanej odpowiedzi nie oznacza bierności Boga. Bóg działa, ale nie wedle naszych powierzchownych i nierealistycznych wyobrażeń. Co z tego, gdyby natychmiastowa „oczekiwana reakcja” spowodowała duchowe szkody? Uzdrowienie bez odpowiedniego przygotowania może spowodować duchowy upadek w postaci pychy lub jakiegoś niewłaściwego zestawu pochopnych działań. Dlatego optymalne zachowanie polega na tym, aby gorąco prosić i potem zgodnie z sumieniem postępować w realiach, które mają miejsce. To pewny sposób zdążania w dobrym kierunku. W stosownym czasie będzie dokonywać się to, czego rzeczywiście potrzebujemy. Błędem byłoby oczekiwanie natychmiastowych pożądanych efektów lub rezygnacja z aktywności i totalna bierność. Ale to jeszcze nie wszystko.

Nie można pozostać na poziomie „prawnego posłuszeństwa”, gdy jakieś owoce modlitwy staną się dostrzegalnym faktem. Oczyszczeni trędowaci zgodnie z otrzymanym od Jezusa poleceniem udali się do kapłanów, aby otrzymać urzędowe potwierdzenie uzdrowienia. A jednak Jezus nie pochwalił tego zachowania, lecz wskazał na wzorcową postawę Samarytanina, który „widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu”. To ewidentne zaproszenie, aby dostrzec ścisły związek posłuszeństwa z Jezusem i uwielbieniem Boga. Nie można zatrzymać się na poziomie „anonimowego prawa”. Modlitwa jest serdecznym uwielbieniem Jezusa za otrzymane dobro. Uwielbienie sprawia, że dokonuje się także głębokie uzdrowienie wnętrza. Dziewięciu trędowatych doznało jedynie oczyszczenia ciała. Samarytanin usłyszał: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”. Dziękczynne uwielbienie jest ukoronowaniem modlitwy. Pięknym owocem takiej modlitewnej postawy jest to, że Bóg porządkuje zarówno sytuację zewnętrzną, jak i uzdrawia wnętrze.

11 listopada 2015 (Łk 17, 11-19)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1173 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia z okazji zbliżającego się wspomnienia świętej Cecylii, patronki muzyków.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka