Słowo-na-15-sierpnia-2022

15 sierpnia 2022. Słowo na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny: Czytania, Ewangelia i komentarz


15 sierpnia 2022, Poniedziałek

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (inne oficjum: tu)

● Czytania
● Ewangelia
● Rozważanie Ojca Pustelnika (lectio ~2-3′)
● Inne komentarze (video ~3-35′)

+   Czytania Mszy Wigilijnej – rozwiń

+   Czytania Mszy świętej w dzień – rozwiń

  Ewangelia (Łk 1, 39-56)


Bóg wywyższa pokornych

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w ziemi Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.

Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona głośny okrzyk i powiedziała:

«Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto bowiem, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jest, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana».

Wtedy rzekła Maryja:

«Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, a Jego imię jest święte. Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją. Okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich. Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych. Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił. Ujął się za swoim sługą, Izraelem, pomny na swe miłosierdzie. Jak obiecał naszym ojcom, Abrahamowi i jego potomstwu na wieki».

Maryja pozostała u Elżbiety około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Cud Wniebowzięcia


     „Boli mnie”, przeszywające ciało i duszę. Zwyczajnie idziesz i w pewnym momencie ból „ścina cię”. Musisz usiąść. Potem kładziesz się. Niewiele to pomaga, ale organizm szuka jakiejś ulgi. Ciało i dusza przybierają postać kłębka…

      Niebywałe! Malutki fragmencik ciała może spowodować taką erupcję bolesnej energii, że aż dusza doświadczy obezwładniającego promieniowania. Zarazem, gdy w głębi duszy pojawia się ból, emanuje często z taką intensywnością, że każdy skrawek ciała zachowuje się jak po uderzeniu biczem z metalowymi kulkami. Co robić w tych ciężkich chwilach, gdy każda nanosekunda sprawia wrażenie wieczności?

      Oczywiście, nieraz pewną pomocą mogą być środki przeciwbólowe. Ale przecież ból może zaistnieć nagle, bez żadnej uprzedniej zapowiedzi. Nie zawsze zaś nosimy przy sobie bardzo mocne środki przeciwbólowe. Oprócz wypadkowych zdarzeń są także długotrwałe bóle, których główna przyczyna niejednokrotnie jest trudna do zidentyfikowania. Wszelkie leki przestają już pomagać. Wreszcie istnieje duchowy ból, który jest jak sztylet bezwzględnie raniący serce. Ciało wpada w bolesny rezonans. Medycyna kapituluje…

      Czy istnieje jakiś sensowny sposób, który może uchronić przed pogrążaniem się w bolesnej otchłani, która coraz bardziej przypomina najbardziej wyrafinowane męki piekielne? Odpowiedź jest tak piękna, że aż wydaje się być jedynie bajkowym pocieszeniem. Dlatego tak wielu ludzi ignoruje tę odpowiedź. Ale czy warto być masochistą i poprzez niewiarę tracić „święty lek”, który jest niesamowicie skuteczny w każdej sytuacji? I nie chodzi tylko o uśmierzenie bólu. Ci, którzy stosują tę „świętą metodę”, odkrywają, że „bolesne piekło” przeobraża się w „niebiańską ulgę”. Ta metoda wyraża się w zdaniu, które Maryja na różny sposób wypowiadała przez całe życie. A jakież to zdanie?

      „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawcy moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej służebnicy” (Łk 1,46n.) . Otwórzmy na oścież serca, aby jak najpełniej wchłonąć ten Maryjny super-lek na „niebiańskie życie”. Droga do nieba zaczyna się już teraz na ziemi. Człowiek wchodzi na tę drogę, gdy na wzór Maryi w każdej sytuacji uwielbia Boga jako pokorny sługa; zwłaszcza w doświadczeniu bólu. Wielkim błędem są myśli w rodzaju „kiedy ten ból się skończy?”. To powoduje nawet fizyczne wzmocnienie bólu, gdyż do mózgu docierają dodatkowe bodźce z „bolesnego miejsca”. Takie ubolewanie jest jak dodatkowe naciskanie palcem na bolące miejsce. Brak pokornej zgody na ból powoduje dalsze pogrążanie się w duchowej otchłani.

      Maryja zaprasza nas, aby radykalnie inaczej podejść do sprawy. Zawsze, ale szczególnie wtedy, gdy boli, trzeba całym sercem uwielbiać Boga i dziękować Bogu. Gdy człowiek tak czyni, to już na poziomie neurofizjologicznym do mózgu docierają „radosne bodźce”. Zamiast informacji o dodatkowym ucisku na bolące miejsce, mózg otrzymuje wiadomość podobną do tej, gdy zachwycamy się cudownym zachodem słońca. Typowo fizyczny poziom bólu spada. Ale istotą jest oczywiście duchowa koncentracja na Bogu. Uwielbienie i dziękczynienie powodują, że psychicznie boleści zostają wyrugowane na dalszy plan. To skutkuje „dominacją” pozytywnych odczuć. „Brzuch boli, a ja zachwycam się na Adoracji pięknym widokiem Eucharystycznego Słońca. Uwielbiam Jezusa w Świętej Hostii”. Wreszcie na poziomie duchowym, „wielbiąca zgoda” powoduje doświadczenie wewnętrznego szczęścia. „Radość w Bogu”, na wzór Maryi, otwiera na Ducha Świętego, który zaczyna przenikać duszę i ciało. Dokonuje się cud. Nawet w sytuacji bólu, człowiek zaczyna doświadczać głębszego i mocniejszego szczęścia. A przecież niebo to właśnie uszczęśliwiająca obecność Boga w duszy i w ciele.

      Maryja w każdej sytuacji wielbiła Boga. Dzięki tej pokornej postawie uwielbienia, ostatecznie z ciałem i duszą została wzięta do Nieba. Maryja Wniebowzięta każdego z nas zaprasza, abyśmy obrali podobną drogę. W radości i bólu zawsze wołajmy… Wielbi dusza moja Pana…

15 sierpnia 2014 (Łk 1, 39-56)Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.   Inne komentarze1) Wieczorne wprowadzenie do Lectio Divina księży Salwatorianów, odcinek 716 (~5-35′).
Odpowiedni odcinek dostępny jest w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku) od godziny 21:00 dnia poprzedniego.

Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie


2) Zoom Mocnych w Duchu (dostępny od 5:00 rano ~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (dostępne od godziny 00.00 ~5-7′). Przycisk powinien wyświetlać najbardziej aktualny odcinek, czasem jednak trzeba go odszukać w rozwijanej playliście.

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


3) Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka