16 lutego 2023. Słowo na 6 czwartek okresu zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
16 lutego 2023, Czwartek
Czwartek VI tygodnia okresu zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Rdz 9, 1-13)
Przymierze Boga z Noem
Czytanie z Księgi Rodzaju
Bóg pobłogosławił Noego i jego synów, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i mnóżcie się, abyście zaludnili ziemię. Wszelkie zaś zwierzę na ziemi i wszelkie ptactwo podniebne niechaj się was boi i lęka. Wszystko, co się porusza na ziemi, i wszystkie ryby morskie zostały oddane wam we władanie. Wszystko, co się porusza i żyje, jest przeznaczone dla was na pokarm, tak jak rośliny zielone, daję wam wszystko. Nie wolno wam tylko jeść mięsa z krwią życia. Upomnę się o waszą krew przez wzgląd na wasze życie – upomnę się o nią u każdego zwierzęcia. Upomnę się też u człowieka o życie człowieka i u każdego – o życie brata. Jeśli ktoś przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga. Wy zaś bądźcie płodni i mnóżcie się; zaludniajcie ziemię i miejcie nad nią władzę».
Potem Bóg tak rzekł do Noego i do jego synów: «Oto Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem, które po was będzie; z wszelką istotą żywą, która jest z wami: z ptactwem, ze zwierzętami domowymi i polnymi, jakie są przy was, ze wszystkimi, które wyszły z arki, z wszelkim zwierzęciem na ziemi. Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię».
Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 102 (101), 16-17. 18-19. 20-21. 29 i 22-23 (R.: por. 20b))
Bóg z wyżyn nieba spogląda na ziemię
Poganie będą się bali imienia Pana, *
a Twej chwały wszyscy królowie ziemi,
bo Pan odbuduje Syjon *
i ukaże się w swym majestacie.
Bóg z wyżyn nieba spogląda na ziemię
Pan przychyli się ku modlitwie opuszczonych *
i nie odrzuci ich modłów.
Należy to zapisać dla przyszłych pokoleń, *
lud, który się narodzi, niech wychwala Pana.
Bóg z wyżyn nieba spogląda na ziemię
Spojrzał Pan z wysokości swego przybytku, *
popatrzył z nieba na ziemię,
aby usłyszeć jęki uwięzionych, *
aby skazanych na śmierć uwolnić.
Bóg z wyżyn nieba spogląda na ziemię
Synowie sług Twoich bezpiecznie mieszkać będą, *
a ich potomstwo będzie trwało w Twej obecności.
Aby imię Pana głoszono na Syjonie †
i w Jeruzalem Jego chwałę, *
kiedy zgromadzą się razem narody i królestwa,
aby służyć Panu.
Bóg z wyżyn nieba spogląda na ziemię
Aklamacja (Por. J 6, 63c. 68c)
Alleluja, alleluja, alleluja
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 8, 27-33)
Wyznanie Piotra i zapowiedź męki
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?» Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».
On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz».
Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.
Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Potęga pokornej ufności!
„Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. Powiedzenie to najczęściej wskazuje na potrzebę działania. Same chęci nie wystarczą. Ale w perspektywie duchowej jest jeszcze o wiele ważniejsze znaczenie. Chodzi o to, że niektóre „dobre chęci” nie prowadzą do „nieba”, ale do „piekła”. Szatan posługuje się pokusą „dobrych chęci”, aby zaspokoić egoistyczne oczekiwania miłości własnej oraz zniszczyć głębokie relacje między bliskimi osobami. Cała nadzieja w tym, że szatański plan zostanie uprzednio zdekonspirowany poprzez właściwe rozeznanie duchowe.
Wyrazisty przykład tego typu sytuacji znajdujemy w ewangelicznym opisie spotkania Jezusa z Piotrem pod Cezareą Filipową (Por. Mk 8, 27-33). Nie podlega wątpliwości, że dla Piotra Jezus był umiłowanym Mistrzem, do którego był bardzo mocno przywiązany. W żaden sposób nie chciał Go stracić. Co więcej, Piotr otrzymał szczególny dar zrozumienia, że w Jezusie ma do czynienia z samym Mesjaszem. I oto ten „Boski Król” zapowiedział, że będzie cierpiał, zostanie zabity i dopiero po trzech dniach zmartwychwstanie. Słysząc te słowa, Piotr „zaczął Go upominać”. Ależ tupet! Zapomniał biedaczek, że jest wciąż uczniem i zaczął odgrywać rolę Mędrca, który z przekonaniem poucza dotychczasowego Mistrza, co robić, a czego unikać. Słowem tragikomedia!
Oczywiście, Piotr miał jak najlepsze chęci, ale niestety zaprezentował smutne zadufanie w sobie. Zamiast pokornie i ufnie przyjąć wszystko, co Mistrz przekazuje, zaczął prezentować swe oczekiwania odnośnie tego, co najlepsze. W ten sposób, kierowany egoizmem, nie zdając sobie sprawy, tak naprawdę zaczął namawiać dokładnie do tego samego, do czego później perfidnie kusił Jezusa szatan w ogrodzie oliwnym i na Krzyżu. To znaczy do czego? Do rezygnacji z Bożego planu, który polega na wypełnieniu misji cierpienia, śmierci i zmartwychwstania. Piotr zrozumiał, że Jezus jest Mesjaszem religijnym. Ale po ludzku błędnie sądził, że chodzi o króla, który odniesie spektakularne zwycięstwo nad mocami zła, bez cierpienia i śmierci.
Porażające! Piotr stał się narzędziem w rękach szatana, śmiertelnego wroga Woli Bożej. Dlatego Jezus zdecydowanie zareagował i zastosował radykalną reprymendę. Specjalnie w obecności wszystkich uczniów, zgromił Piotra słowami: „Zejdź mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”. Od razu mocno zaakcentujmy! Jezusowe zruganie Piotra, to rewelacyjny znak czystej i głębokiej miłości. Jak ktoś, pysznie przekonany o swej słuszności, zaczyna robić głupoty, to trzeba go konkretnie potraktować, żeby jak najszybciej choć nieco zmądrzał!
Piotr chciał dobrze, a wyszedł na sługę Zła. Gdyby jego „przewspaniała” ludzka myśl została zrealizowana, wtedy dokonałaby się gigantyczna tragedia zniszczenia Bożego planu zbawienia! Nieskończona krzywda dla Jezusa, Piotra i całego świata! Ale przecież chciał dobrze? Ale co z tego? To nie ma żadnego znaczenia wobec zaistniałego niebezpieczeństwa, przed którym na szczęście prawdziwy Mistrz uchronił. Jak Piotr mógł uniknąć tej wyrafinowanej pokusy? Powiedzmy szczerze. Tylko poprzez uważne słuchanie, pokorne przyjmowanie i posłuszne realizowanie wszystkiego, co Mistrz mówi. Piotra zgubiła pycha, że wie lepiej. Szatan bezwzględnie to wykorzystał i podsunął mu swój szatański pomysł. Piotr od razu powinien był powiedzieć. „Nie rozumiem tego, co Jezus mówi. Ale skoro tak mówi, to widocznie jest to najlepsze. Jestem tylko uczniem, a On jest Mesjaszem”.
Tak! Autentyczny uczeń pokornie i ufnie słucha swego Mistrza. Wtedy szatan nic nie zrobi; nawet z pomocą swej super-wyrafinowanej broni w postaci „pokusy dobrych chęci”. Na szczęście, Piotr wyciągnął wnioski z otrzymanej twardej lekcji i później aż do przelania krwi trzymał się nauki Jezusa… Tym razem warto wziąć przykład…
20 lutego 2014 (Mk 8, 27-33)
Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 901 dostępny od 21:00 (~5-35′).
Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka