17 stycznia 2025. Słowo na piątek 1 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
17 stycznia 2025, Piątek
Piątek I tygodnia zwykłego (rok I) wspomnienie świętego Antoniego (Wielkiego), opata (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Antoni, opat; św. Julian perski, pustelnik
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na piątek 1 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Hbr 4, 1-5. 11)
Śpieszmy do odpoczynku Bożego
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Bracia:
Lękajmy się, gdy jeszcze trwa obietnica wejścia do Bożego odpoczynku, aby ktoś z was nie mniemał, iż jest jej pozbawiony. Albowiem i my otrzymaliśmy dobrą nowinę, tak jak i tamci, lecz tamtym słowo usłyszane nie było pomocne, gdyż nie łączyli się przez wiarę z tymi, którzy je usłyszeli.
Wchodzimy istotnie do odpoczynku my, którzy uwierzyliśmy, jak to Pan powiedział: «Toteż przysiągłem w swym gniewie: Nie wejdą do mego odpoczynku», aczkolwiek dzieła były dokonane od stworzenia świata. Powiedział bowiem Bóg na pewnym miejscu o siódmym dniu w ten sposób: «I odpoczął Bóg w siódmym dniu po wszystkich dziełach swoich». I znowu tamże: «Nie wejdą do mego odpoczynku».
Śpieszmy się więc wejść do owego odpoczynku, aby nikt nie poszedł za tym samym przykładem nieposłuszeństwa.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 78 (77), 3 i 4bc. 6-7. 8 (R.: por. 7b))
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy
To, co usłyszeliśmy i poznaliśmy, *
i co nam opowiedzieli nasi ojcowie,
opowiemy przyszłemu pokoleniu, *
chwałę Pana i Jego potęgę.
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy
O tym ma wiedzieć przyszłe pokolenie, *
synowie, którzy się narodzą,
że mają pokładać nadzieję w Bogu †
i nie zapominać dzieł Bożych, *
lecz strzec Jego poleceń.
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy
A niech nie będą jak ich ojcowie *
pokoleniem opornych buntowników,
pokoleniem, którego serce jest niestałe, *
a duch nie dochowuje wierności Bogu.
Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy
Aklamacja (Por. Łk 7, 16)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 2, 1-12)
Chrystus ma władzę odpuszczania grzechów
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Gdy po pewnym czasie Jezus wrócił do Kafarnaum, posłyszano, że jest w domu. Zebrało się zatem tylu ludzi, że nawet przed drzwiami nie było miejsca, a On głosił im naukę.
I przyszli do Niego z paralitykiem, którego niosło czterech. Nie mogąc z powodu tłumu przynieść go do Niego, odkryli dach nad miejscem, gdzie Jezus się znajdował, i przez otwór spuścili nosze, na których leżał paralityk. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Dziecko, odpuszczone są twoje grzechy».
A siedziało tam kilku uczonych w Piśmie, którzy myśleli w sercach swoich: «Czemu On tak mówi? On bluźni. Któż może odpuszczać grzechy, prócz jednego Boga?»
Jezus poznał zaraz w swym duchu, że tak myślą, i rzekł do nich: «Czemu myśli te nurtują w waszych sercach? Cóż jest łatwiej: powiedzieć paralitykowi: Odpuszczone są twoje grzechy, czy też powiedzieć: Wstań, weź swoje nosze i chodź? Otóż, żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów – rzekł do paralityka: Mówię ci: Wstań, weź swoje nosze i idź do swego domu!»
On wstał, wziął zaraz swoje nosze i wyszedł na oczach wszystkich. Zdumieli się wszyscy i wielbili Boga, mówiąc: «Nigdy jeszcze nie widzieliśmy czegoś podobnego».
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (17 stycznia, wspomnienie św. Antoniego Wielkiego, opata i pustelnika,; 1 piątek zwykły, rok liturgiczny A II)
Głowa pełna różnych myśli
Inspirująca intuicja i obezwładniający paraliż. Woń niebiańskiego daru i odór piekielnej pokusy. Chwile błogiego spokoju i prawdziwa burza z błyskawicami. Natłok dręczących myśli, które doprowadzają do obłędu. Zarazem promyki ukojenia, które wcielają marzenia i piękne myśli. Aż dziw bierze, że tak wiele może się dziać w Twojej i mojej głowie.
Jezus doskonale zna całokształt naszych myślowych burz i wielorakich „filmów”. Nic nie zdołamy przed nim ukryć. U św. Marka (por. Mk 2, 1-12) czytamy: „Jezus poznał zaraz w swym duchu, że tak myślą i rzekł do nich: „Czemu nurtują te myśli w waszych sercach?”. Boża wiedza nie ogranicza wolności. Dlatego w naszych umysłach mogą pojawić się myśli zarówno od Ducha Świętego, jak i od złego ducha. Trzeba je precyzyjnie rozróżnić!
Pierwsze, będąc od Boga, są potencjalnym źródłem szczęścia. Przymiotnik „potencjalny” wskazuje, że coś może przeobrazić się w konkretne dobro, ale wcale tak nie musi się stać. Wszystko zależy od tego, czy pierwotne natchnienie zostanie dostrzeżone i właściwie podjęte. W Ewangelii o uzdrowionym paralityku widzimy ludzi, którzy przełożyli na czyn pierwotne natchnienie, aby przynieść do Jezusa pewnego chorego. Efekt okazał się rewelacyjny: „Jezus widząc ich wiarę”, dokonał uzdrowienia fizycznego i duchowego.
To świetna inspiracja. Trzeba bardzo uważać, aby nie przeoczyć sensownych myśli. Nieraz całe obszary życiowego nieszczęścia spowodowane są wcześniejszym zmarnotrawieniem dobrych natchnień. W dniu dzisiejszym wspominamy św. Antoniego Pustelnika (251-356), który genialnie pokazuje, jak uważnie wsłuchiwać się w swe serce oraz prawidłowo rozeznawać i odważnie realizować dobre myśli. W pewnym momencie życia usłyszał w sumieniu: „Idź, sprzedaj, co posiadasz, i daj ubogim … i chodź za Mną!” (Mt 19, 21). Nie zignorował tego wezwania, ale radykalnie je podjął. Sprzedawszy i rozdawszy wszystko, udał się na pustkowie, a potem coraz bardziej w głąb pustyni w Egipcie. Tak przeżył jako pustelnik ok. 85 lat. Owocem wierności natchnieniu stało się fascynujące życie. Antoni stał się także mistrzem w prowadzeniu walki duchowej, która rozgrywa się w umyśle i w sercu.
We wspomnianym fragmencie Ewangelii pojawiają się także uczeni w Piśmie, „którzy myśleli w duszy: Czemu tak mówi? On bluźni”. Myśli te dotyczyły wypowiedzi Jezusa, który realizował dzieło Boskie. Tak więc w umysłach ludzi pojawił się drugi rodzaj myśli; tym razem inspirowany i wtłaczany przez szatana. Dalsza historia pokazała, że ten świat złych myśli przeobraził się w morderczy czyn ukrzyżowania. Gigantyczne ostrzeżenie! Złe myśli, gdy są podejmowane i realizowane, przeobrażają się zawsze w niszczenie, a nawet uśmiercanie człowieka.
Dlatego tak ważne jest rozeznanie myśli, które wypełniają nasz umysł i serce. Potrzeba tu często drugiego człowieka, doświadczonego i zaprawionego w bojach duchowych. W ten sposób, za sprawą św. Antoniego Wielkiego, zrodziła się tradycja duchowego towarzyszenia. Ojciec pustelników i mnichów sam przeszedł na pustyni potężne zmagania duchowe, kiedy to doświadczał wielkich pokus. Św. Atanazy w „Żywocie św. Antoniego” umieszcza przerażające opisy szatańskich ataków oraz dręczących myśli ze strony diabła. Na szczęście, w odróżnieniu od uczonych w Piśmie, Antoni poprzez pokorę i posłuszeństwo Jezusowi świetnie dawał sobie radę z myślami i rewelacyjnie przezwyciężał różne wyrafinowane pokusy. W tych walkach w umyśle i w sercu odkrył bezcenną wartość odosobnienia, samotności, modlitwy i pokuty. W ten sposób pozostawił pustelniczą receptę, która od wieków pomaga prawidłowo rozróżniać dobre myśli, prowadzące ku życiu, od złych myśli, wiodących ku śmierci.
Św. Antoni stał się duchowym ojcem pustelników i mnichów, ale także wielkim nauczycielem dla wszystkich chrześcijan. Św. Antoni Pustelniku, módl się za nami…
17 stycznia 2014 (Mk 2, 1-12)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1602 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka