Słowo na 17 lutego 2022. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika


17 lutego 2022,

Czwartek VI tygodnia zwykłego (rok C, II) inne oficjum: tu

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mk 8, 27-33)


Wyznanie Piotra i zapowiedź męki

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?» Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».

On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz».

Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.

Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».

Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Potęga pokornej ufności!


         „Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane”. Powiedzenie to najczęściej wskazuje na potrzebę działania. Same chęci nie wystarczą. Ale w perspektywie duchowej jest jeszcze o wiele ważniejsze znaczenie. Chodzi o to, że niektóre „dobre chęci” nie prowadzą do „nieba”, ale do „piekła”. Szatan posługuje się pokusą „dobrych chęci”, aby zaspokoić egoistyczne oczekiwania miłości własnej oraz zniszczyć głębokie relacje między bliskimi osobami. Cała nadzieja w tym, że szatański plan zostanie uprzednio zdekonspirowany poprzez właściwe rozeznanie duchowe.

         Wyrazisty przykład tego typu sytuacji znajdujemy w ewangelicznym opisie spotkania Jezusa z Piotrem pod Cezareą Filipową (Por. Mk 8, 27-33). Nie podlega wątpliwości, że dla Piotra Jezus był umiłowanym Mistrzem, do którego był bardzo mocno przywiązany. W żaden sposób nie chciał Go stracić. Co więcej, Piotr otrzymał szczególny dar zrozumienia, że w Jezusie ma do czynienia z samym Mesjaszem. I oto ten „Boski Król” zapowiedział, że będzie cierpiał, zostanie zabity i dopiero po trzech dniach zmartwychwstanie. Słysząc te słowa, Piotr „zaczął Go upominać”. Ależ tupet! Zapomniał biedaczek, że jest wciąż uczniem i zaczął odgrywać rolę Mędrca, który z przekonaniem poucza dotychczasowego Mistrza, co robić, a czego unikać. Słowem tragikomedia!

         Oczywiście, Piotr miał jak najlepsze chęci, ale niestety zaprezentował smutne zadufanie w sobie. Zamiast pokornie i ufnie przyjąć wszystko, co Mistrz przekazuje, zaczął prezentować swe oczekiwania odnośnie tego, co najlepsze. W ten sposób, kierowany egoizmem, nie zdając sobie sprawy, tak naprawdę zaczął namawiać dokładnie do tego samego, do czego później perfidnie kusił Jezusa szatan w ogrodzie oliwnym i na Krzyżu. To znaczy do czego? Do rezygnacji z Bożego planu, który polega na wypełnieniu misji cierpienia, śmierci i zmartwychwstania. Piotr zrozumiał, że Jezus jest Mesjaszem religijnym. Ale po ludzku błędnie sądził, że chodzi o króla, który odniesie spektakularne zwycięstwo nad mocami zła, bez cierpienia i śmierci.

         Porażające! Piotr stał się narzędziem w rękach szatana, śmiertelnego wroga Woli Bożej. Dlatego Jezus zdecydowanie zareagował i zastosował radykalną reprymendę. Specjalnie w obecności wszystkich uczniów, zgromił Piotra słowami: „Zejdź mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie”. Od razu mocno zaakcentujmy! Jezusowe zruganie Piotra, to rewelacyjny znak czystej i głębokiej miłości. Jak ktoś, pysznie przekonany o swej słuszności, zaczyna robić głupoty, to trzeba go konkretnie potraktować, żeby jak najszybciej choć nieco zmądrzał!

         Piotr chciał dobrze, a wyszedł na sługę Zła. Gdyby jego „przewspaniała” ludzka myśl została zrealizowana, wtedy dokonałaby się gigantyczna tragedia zniszczenia Bożego planu zbawienia! Nieskończona krzywda dla Jezusa, Piotra i całego świata! Ale przecież chciał dobrze? Ale co z tego? To nie ma żadnego znaczenia wobec zaistniałego niebezpieczeństwa, przed którym na szczęście prawdziwy Mistrz uchronił. Jak Piotr mógł uniknąć tej wyrafinowanej pokusy? Powiedzmy szczerze. Tylko poprzez uważne słuchanie, pokorne przyjmowanie i posłuszne realizowanie wszystkiego, co Mistrz mówi. Piotra zgubiła pycha, że wie lepiej. Szatan bezwzględnie to wykorzystał i podsunął mu swój szatański pomysł. Piotr od razu powinien był powiedzieć. „Nie rozumiem tego, co Jezus mówi. Ale skoro tak mówi, to widocznie jest to najlepsze. Jestem tylko uczniem, a On jest Mesjaszem”.

         Tak! Autentyczny uczeń pokornie i ufnie słucha swego Mistrza. Wtedy szatan nic nie zrobi; nawet z pomocą swej super-wyrafinowanej broni w postaci „pokusy dobrych chęci”. Na szczęście, Piotr wyciągnął wnioski z otrzymanej twardej lekcji i później aż do przelania krwi trzymał się nauki Jezusa… Tym razem warto wziąć przykład…

20 lutego 2014 (Mk 8, 27-33)


Aloha Lei Hawaje Mahalu


Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.

Czwartek, 17
lutego 2022, transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.

Strefa Świętości
Źródło: Mocni w Duchu LiveRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl