Słowo na 17 maja

17 maja 2023. Słowo na środę 6 tygodnia okresu wielkanocnego. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

17 maja 2023, Środa

Środa VI tygodnia Okresu Wielkanocnego (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)

Czytania i aklamacja przed Ewangelią    +

  Ewangelia (J 16, 12-15)

Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam objawi.

Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego weźmie i wam objawi».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika


*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (6 środa wielkanocna, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Wedle serca i umysłu

Powiedzieć czy nie?… Mądrość polega na tym, aby mówić tyle, ile miłość wymaga w danej sytuacji. Ideałem w rozmowie jest zgodność pomiędzy ilością podanych wiadomości i zdolnością ich przyjęcia przez słuchacza. Gdy prawda, zwłaszcza druzgocąca, zostanie nadmiernie odsłonięta, spotka się z natychmiastowym odrzuceniem, spowoduje ciężkie załamanie lub wyzwoli zło, jeszcze potężniejsze od pierwotnego. Miłość potrafi rozpoznać, jaka jest pojemność umysłu i serca u odbiorcy. W tym względzie znamienna jest wypowiedź Jezusa do uczniów: „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie” (por. J 16, 12-15). To pokazuje kierunek postępowania. Nie jest sztuką powiedzieć wszystko i… wywołać diabelski efekt. Chrześcijanin dawkuje prawdę, aby maksymalnie wziąć pod uwagę ludzkie słabości i ograniczenia. Celem nie jest osłabienie życia, ale jego ochrona i wzmocnienie.

Gdy np. najświeższe badania wskazują na rychłą śmierć, pacjent jednak wykazuje brak psychicznego i duchowego przygotowania na taką wiadomość, lekarz nie może brutalnie powiedzieć: „Najpóźniej za kilka dni pan umrze”. Taka wypowiedź mogłaby spowodować nawet natychmiastową śmierć. Z kolei gdy „wykatapultowana prawda” będzie zbyt trudna do przyjęcia, wtedy napotka mechanizmy obronne. W efekcie wszystko zostanie gwałtownie odrzucone, zaś autor wypowiedzi zyska miano „wroga i kłamcy”.

Wiele roztropności wymaga przypadek małżeńskiej niewierności; zwłaszcza gdy wcześniej relacja przebiegała dobrze. Natychmiastowe powiedzenie o wszystkim może przynieść tragiczne skutki. Legnie w gruzach całokształt zaufania i zdolność do dalszej wspólnej drogi. W planie szatana zdrada była jedynie wstępem. Dopiero powiedzenie miało za cel największe spustoszenie. Człowiek skrzywdzony zostaje zdruzgotany. Przypomina to nagłe rzucenie na plecy potężnego ciężaru, który łamie kręgosłup.

Po grzechu ciężkim człowiek wierzący najpierw nikomu nic nie mówi, lecz czym prędzej przystępuje do sakramentu pokuty. To jest miejsce, gdzie w pierwszym rzędzie powinna być odsłonięta bolesna prawda. Boże Miłosierdzie jest w stanie wszelkie zło unieść i unicestwić. Bóg oczyszcza człowieka, zarazem jest to bezcenna pomoc, aby z nową miłością i mądrością kontynuować relację ze skrzywdzoną osobą. Zarazem jest to bardzo dobra okazja, aby w ramach tajemnicy spowiedzi skonsultować kwestię, co dalej robić. Jeśli poważny upadek był epizodem, to najważniejsza jest zdecydowana wola dalszego trwania w wierności. Niech zaistniałe zło na wieki pozostanie znane tylko Bogu. Osoba zdradzona będzie uchroniona przed obciążeniem, które mogłoby ją zniszczyć na całe życie. Nie powstaje pokusa błędnych uogólnień. Zostaje także zachowany fundament wzajemnego zaufania.

Nieraz może powstać myśl, że jest to oszukiwanie drugiej osoby. Otóż jeśli jest szczera wola nawrócenia, poparta rzeczywistą dalszą wiernością, to taka myśl będzie pokusą. Diabeł bowiem będzie chciał poprzez ciężką prawdę totalnie zniszczyć zdradzoną osobę i związek małżeński. Niestety, niektóre małżeństwa rozpadły się przez takie nieroztropne obciążenie kogoś swym grzechem.

Jeśli ktoś deklaruje, że pragnie wszystko wiedzieć, nawet najokrutniejsze prawdy, i jest w stanie to znieść, to można dzielić się nawet najbardziej bolesnymi kwestiami. Ale lepiej uważać. Nie zawsze deklaracje pokrywają się z realną zdolnością do uniesienia miażdżącego ciężaru. Przy okazji warto doprecyzować, że sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy po zaistniałym upadku nie ma postawy nawrócenia. To całkowicie odmienna sytuacja. Wtedy niemówienie prawdy jest niszczącym złem i wpisuje się w grzech ciężki podwójnego życia.

W zmaganiach z prawdą, warto pamiętać o Duchu Prawdy, który „doprowadzi was do całej prawdy”. Duch Święty sprawia, że człowiek zyskuje w sercu i w umyśle w pełni prawdziwy obraz rzeczywistości. Dzięki temu człowiek rozpoznaje grzech i unika go lub po upadku postępuje wedle zasad Bożego Miłosierdzia. Jest to najlepsze dla grzesznika i wszystkich ofiar grzechu. Duchu Święty, Duchu Prawdy, prowadź nas wszystkich bezpieczną drogą do Nieba…

13 maja 2015 (J 16, 12-15)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 991 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka