17 września 2024. Słowo na wtorek 24 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
17 września 2024, Wtorek
Wtorek XXIV tygodnia zwykłego (rok II) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: święty Marcin z Finojosa, biskup
polscy patroni dnia: święty Zygmunt Szczęsny Feliński, biskup
błogosławiony Zygmunt Sajna, kapłan i męczennik
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na wtorek 24 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (1 Kor 12, 12-14. 27-31a)
Mistyczne Ciało Chrystusa
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscy bowiem w jednym Duchu zostaliśmy ochrzczeni, aby stanowić jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscy też zostaliśmy napojeni jednym Duchem. Ciało bowiem to nie jeden członek, lecz liczne członki.
Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi Jego członkami. I tak ustanowił Bóg w Kościele naprzód apostołów, po wtóre proroków, po trzecie nauczycieli, a następnie tych, co mają moc czynienia cudów, potem tych, którzy uzdrawiają, którzy wspierają pomocą, którzy rządzą, którzy przemawiają rozmaitymi językami. Czyż wszyscy są apostołami? Czy wszyscy prorokują? Czy wszyscy są nauczycielami? Czy wszyscy mają moc czynienia cudów? Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy mówią językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć? Lecz wy starajcie się o większe dary.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 100 (99), 2-3. 4-5 (R.: por. 3c))
My ludem Pana i Jego owcami
Służcie Panu z weselem, *
stańcie przed obliczem Pana z okrzykami radości.
Wiedzcie, że Pan jest Bogiem, †
On sam nas stworzył, jesteśmy Jego własnością, *
Jego ludem, owcami Jego pastwiska.
My ludem Pana i Jego owcami
W Jego bramy wstępujcie z dziękczynieniem, †
z hymnami w Jego przedsionki, *
chwalcie i błogosławcie Jego imię.
Albowiem Pan jest dobry, †
Jego łaska trwa na wieki, *
a Jego wierność przez pokolenia.
My ludem Pana i Jego owcami
Aklamacja (Por. Łk 7, 16)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wielki prorok powstał między nami
i Bóg nawiedził lud swój.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 7, 11-17)
Wskrzeszenie młodzieńca z Nain
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus udał się do pewnego miasta, zwanego Nain; a podążali z Nim Jego uczniowie i tłum wielki. Gdy przybliżył się do bramy miejskiej, właśnie wynoszono umarłego – jedynego syna matki, a ta była wdową. Towarzyszył jej spory tłum z miasta.
Na jej widok Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz». Potem przystąpił, dotknął się mar – a ci, którzy je nieśli, przystanęli – i rzekł: «Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!» A zmarły usiadł i zaczął mówić; i oddał go jego matce.
Wszystkich zaś ogarnął strach; wielbili Boga i mówili: «Wielki prorok powstał wśród nas, i Bóg nawiedził lud swój». I rozeszła się ta wieść o Nim po całej Judei i po całej okolicznej krainie.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (24 wtorek zwykły, rok liturgiczny A II)
Błogosławione czarne chmury
„Czarne chmury na horyzoncie”. To niejednokrotnie wstęp do groźnej burzy i ulewy. Spokojny dzień może zamienić się w gwałtowną nawałnicę. Dlatego obraz ten zyskał sens przenośny jako zapowiedź zbliżającego się niebezpieczeństwa. Nie można jednak stosować absolutnych uogólnień. Tak naprawdę każda sytuacja stanowi niepowtarzalny bieg wydarzeń i zdarzeń. Bywa, że pozornie „wielka ciemność” niesie w sobie jeszcze „większą jasność”.
W pewnej sytuacji znad horyzontu zaczęła nadciągać potężna czarna chmura. Nie spowodowała jednak niczego złego, lecz wbrew przewidywaniom stała się nośnikiem dobra. Rzecz działa się na pustyni. Wczesnym popołudniem słoneczne promienie paliły niemiłosiernie. Nawet duże skały, prostopadle oświetlane, nie dawały zbawiennego cienia. Żar rozgrzanego powietrza i gorący piasek pustyni dawały poczucie bycia prażonym w głębokiej patelni. I oto w takiej sytuacji, po raz pierwszy od dłuższego czasu, nagle nadciągnęła wielka czarna chmura. Niczym gigantyczny parasol rozpostarła się nad częścią pustyni, w której przebywał pewien nieszczęśnik. Na pewien czas słońce zostało precyzyjnie zakryte. Wcześniejszy ukrop zamienił się w kojącą oazę cienia. Delikatna rześkość, z lekkim wietrzykiem.
W ten oto sposób potężna czarna chmura, kojarzona najczęściej ze złem, stała się nośnikiem i symbolem dobra. Zamiast zagrożenia dla zdrowia była bezcennym ratunkiem przed przegrzaniem i odwodnieniem, przekraczającym dopuszczalne limity. Przedziwne dobrodziejstwo czarnych chmur, które początkowo wzbudziwszy strach, okazały się być błogosławieństwem w obezwładniającym ukropie.
To fizyczne zdarzenie zawiera w sobie głębokie przesłanie duchowe. Warto wyprowadzić wnioski, które w poważnych życiowych sytuacjach mogą podtrzymać na duchu i umożliwić przebrnięcie poprzez kryzys do finalnej ulgi i radości. Tak więc byłoby błędem, życiowe „czarne chmury” zawsze interpretować jako niechciane zło, którego lepiej żeby nie było. W pewnych sytuacjach „czarne chmury” są „dobrodziejstwem wstępnym”. Bez tych „czarnych chmur”, początkowo wyzwalających lęk, ból i cierpienie, nie byłoby późniejszego błogosławieństwa.
Bardzo dobrze prawdę tę ilustruje ewangeliczne zdarzenie, gdy Jezus wskrzesza w miasteczku Nain młodzieńca, który był jedynym synem owdowiałej matki (por. Łk 7, 11-17). „Czarne chmury” są trafną metaforą, aby wyrazić życiowy stan owej kobiety. Zapłakana, towarzyszyła swemu synowi w ostatniej doczesnej drodze. I oto w tych „czarnych chwilach” pojawił się Jezus. Dotknął zmarłego i rzekł „Młodzieńcze, tobie mówię, wstań”. Efektem tych słów stał się cud wskrzeszenia: „Zmarły usiadł i zaczął mówić”. Następnie Jezus „oddał go jego matce”. Nie trudno sobie wyobrazić stan szczęścia owej matki, po odzyskaniu zmarłego syna. Wcześniejsze cierpienie zamieniło się w wielką radość.
Gdy głębiej spojrzymy, to dostrzeżemy, że „czarne chmury”, które nadeszły w tej konkretnej historii, nie są obrazem poburzowych zgliszczy, ale wyobrażeniem nowej budowli, jeszcze wspanialszej od pierwotnej; kolejny, bardziej błogosławiony etap na drodze życia. Jak to rozumieć? Otóż wskrzeszenie z pewnością sprawiło, że pomiędzy matką i synem pojawiła się jeszcze głębsza relacja. Gdy ktoś jest cały czas w domu, wtedy często nie doceniamy wartości, jaką ma jego obecność. Po prostu jest. Dopiero, gdy stracimy bliską osobę, budzi się w nas świadomość utraconego skarbu. Gdy jednak powrót tej osoby na nowo staje się możliwy, wtedy przy dojrzałym przeżywaniu, człowiek zaczyna żyć w poczuciu „zwielokrotnionej” wdzięczności za bliską osobę, którą utracił i odzyskał.
Śmierć młodzieńca z Nain była „błogosławioną czarną chmurą”. Gdyby cały czas żył, jego obecność byłaby zapewne „zwykłą” oczywistością. Dzięki temu, że Bóg odebrał mu życie, a potem w Jezusie to życie cudownie przywrócił, bez wątpienia, obecność syna stała się dla matki nowym etapem. Jej serce miało teraz jeszcze większą świadomość daru, jakim był otrzymany od Boga syn. „Czarne chmury” śmierci okazały się być wielkim błogosławieństwem nowego życia… Pozorne zagrożenie okazało się przeogromną łaską…
16 września 2014 (Łk 7, 11-17)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1480 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00). Dzisiejszy komentarz do liturgii franciszkańskiej święta Stygmatów świętego Franciszka z Asyżu.
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka