18 grudnia 2022. Słowo na 4 Niedzielę Adwentu w roku A. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia i nauka rekolekcyjna abp Rysia #1
18 grudnia 2022, Niedziela
IV Niedziela Zwykła (rok A)
SPIS TREŚCI:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia + Rekolekcje
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania (rok liturgiczny A)
1. czytanie (Iz 7, 10-14)
Panna pocznie i porodzi Syna
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Pan przemówił do Achaza tymi słowami: «Proś dla siebie o znak od Pana, Boga twego, czy to głęboko w Szeolu, czy to wysoko w górze!»
Lecz Achaz odpowiedział: «Nie będę prosił i nie będę wystawiał Pana na próbę».
Wtedy rzekł Izajasz: «Słuchajcie więc, domu Dawidowy: Czyż mało wam uprzykrzać się ludziom, iż uprzykrzacie się także mojemu Bogu? Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 24 (23), 1b-2. 3-4b. 5-6 (R.: por. 7c i 10b))
Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały
Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, *
świat cały i jego mieszkańcy.
Albowiem on go na morzach osadził *
i utwierdził ponad rzekami.
Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały
Kto wstąpi na górę Pana, *
kto stanie w Jego świętym miejscu?
Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, *
którego dusza nie lgnęła do marności.
Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały
On otrzyma błogosławieństwo od Pana *
i zapłatę od Boga, swego zbawcy.
Oto pokolenie tych, którzy Go szukają, *
którzy szukają oblicza Boga Jakuba.
Przybądź, o Panie, Tyś jest Królem chwały
2. czytanie (Rz 1, 1-7)
Chrystus jest potomkiem Dawida i Synem Bożym
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian
Paweł, sługa Chrystusa Jezusa, z powołania apostoł, przeznaczony do głoszenia Ewangelii Bożej, którą Bóg przedtem zapowiedział przez swoich proroków w Pismach świętych. Jest to Ewangelia o Jego Synu – pochodzącym według ciała z rodu Dawida, a ustanowionym według Ducha Świętości pełnym mocy Synem Bożym przez powstanie z martwych – o Jezusie Chrystusie, Panu naszym.
Przez Niego otrzymaliśmy łaskę i urząd apostolski, aby ku chwale Jego imienia pozyskiwać wszystkich pogan dla posłuszeństwa wierze. Wśród nich jesteście i wy, powołani przez Jezusa Chrystusa.
Do wszystkich przez Boga umiłowanych, powołanych świętych, którzy mieszkają w Rzymie: łaska wam i pokój od Boga, Ojca naszego, i Pana Jezusa Chrystusa!
Oto Słowo Boże
Aklamacja (Mt 1, 23)
Alleluja, alleluja, alleluja
Oto dziewica pocznie i porodzi Syna,
któremu nadadzą imię Emmanuel,
to znaczy Bóg z nami.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 1, 18-24)
Jezus urodzi się z Maryi zaślubionej Józefowi, potomkowi Dawida
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto Anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: «Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel», to znaczy Bóg z nami.
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Mężczyzna… współcześnie poszukiwany!
„Głębokie wewnętrzne przeświadczenie: taka jest Wola Boża. Oczywistość, która przeobraża się w wyrazisty drogowskaz dalszej życiowej drogi”. Tak! Nosimy głęboko w sercu pragnienie takiego Boskiego światła. Ale niestety, żyjemy w świecie, który charakteryzuje się wszechobecnym pędem i powierzchownością. Dlatego Boży Głos niejednokrotnie niknie w codziennym rozgwarze. Taki stan powoduje, że wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Poczucie zagubienia i nieokreśloności wyzwala wielorakie reakcje lękowe i obawy odnośnie przyszłości.
Bezcenną pomocą w tych trudnych zmaganiach może być sposób postępowania Józefa, którego spotykamy na kartach Ewangelii. Szczególnie cenny jest epizod, gdy po zaślubinach dowiedział się, że pomimo zachowanej czystości, jego oblubienica Maryja jest w stanie błogosławionym (Por. Mt 1, 18-24). Jedynym wytłumaczeniem wydawała się być niewierność. Niektóre apokryfy podają opisy wielkiego cierpienia, które Józef wtedy przeżywał. Powstał wielki problem. Co dalej robić? I tu odnajdujemy świadectwo prawdziwej męskości Józefa. Otóż jego serce wypełniała bezinteresowna miłość do Maryi. Nie kochał jej ze względu na „niebiański poziom czystości”, ale dlatego, że po prostu „Jest”. Dlatego w zaistniałej sytuacji konsekwentnie zaczął szukać, jak pomóc Maryi. Znalazł rozwiązanie, które pozwalało zażegnać niebezpieczeństwo ukamienowania i dawało jednocześnie Maryi możliwość swobodnego decydowania o dalszym życiu. Oto prawdziwy skarb: miłość, która nie zniewala, ale pokornie obdarza troską i wolnością.
Józef poprzez swą dobroć otworzył się na współpracę z Bożą łaską. Miał serce prawdziwie wrażliwe. Dzięki temu we śnie dostrzegł i usłyszał anioła Pańskiego, który powiedział mu: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi, Twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło”. To swoiste „zwiastowanie”, na wzór Maryjnego, dokonało się w trakcie snu. Prorocze sny mają wielką moc. Brak ograniczników świadomości, pozwala maksymalnie i wiernie zarejestrować Głos Boga! To przesłanie anioła sprawiło, że Józef jak najbardziej dosłownie został obdarzony nadprzyrodzonym Boskim światłem. Myśl o wzięciu Maryi do siebie nie była jedynie serdecznym pomysłem, ale głębokim wyrazem Bożej Woli. To bezcenna wiadomość dla Maryi! Mogła mieć pokój serca, że poprzez spotkanego człowieka otrzymuje propozycję ze strony samego Boga. Potężny argument, aby ufać Józefowi i czuć się absolutnie bezpiecznie.
Warto zauważyć, że zarówno Maryja, jak i Józef, otworzyli całkowicie swe pokorne serca na Boże obdarowanie Duchem Świętym. W ten sposób powstał pomiędzy nimi swoisty Pomost Ducha Świętego. Z nową mocą stali się sobie bliscy, wspólnie wpatrzeni w Boży cel. Wiele relacji międzyludzkich kończy się porażką, gdyż ograniczają się jedynie do egoistycznych celów i naturalnych możliwości.
Tak więc Józef zyskał wewnętrzne przekonanie, że podejmuje Boży Zamysł. W sercu odkrył, że sam Bóg zaprasza Go do dalszej opieki nad Maryją. Nie chodziło jedynie o pewną zewnętrzną pomoc, ale o głęboką współpracę w realizacji Bożych planów . Józef miał nadać imię-tożsamość Temu, Którego Maryja zrodzi. Pewny Bożej inspiracji w „Maryjnym powołaniu”, po przebudzeniu, Józef odważnie podjął dzieło realizacji Bożego wezwania: „uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie”. Maryja otrzymała w Józefie wielki dar; człowieka, który posłusznie podejmował Bożą Wolę. Konkretyzacją tej Woli było „wzięcie Maryi do siebie”. Jakże mocne stwierdzenie! Józef zrozumiał, że Bóg dał i zadał mu Maryję; że Wszechmocny zaufał mu i zaprosił, aby przyjął Ją do swojego życia i ogarnął dogłębną troską.
Józef odważnie podjął to zaproszenie i stał się narzędziem w rekach Boga. Dzięki temu Maryja zyskała troskliwego opiekuna na ziemi. I najważniejsze, owocem wzajemnej miłości, Pomostu Ducha Świętego pomiędzy Józefem i Maryją, stała się niezwykła duchowa przestrzeń, w której Jezus mógł się narodzić i wejść w strumień życia…
22 grudnia 2013 (Mt 1, 18-24)
Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 841 dostępny od 21:00 (~5-35′).
Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Poniżej dzisiejsza homilia Księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia a ponadto nauka rekolekcyjna łódzkiego metropolity wygłoszona w niedzielę 18 grudnia 2022 roku w Łódzkiej Archikatedrze w ramach pierwszego dnia adwentowych Rekolekcji dla Łodzi.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Rekolekcje 2022 #1
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka