Poniedziałek, 2 października 2023. Słowo na wspomnienie świętych Aniołów Stróżów. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
2 października 2023, Poniedziałek
Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na wspomnienie lub święto (u Paulinów) świętych Aniołów Stróżów
1. czytanie (Wj 23, 20-23)
Anioł strzeże w czasie drogi
Czytanie z Księgi Wyjścia
Tak mówi Pan:
«Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie. Mój anioł poprzedzi cię i zaprowadzi do Amoryty, Chetyty, Peryzzyty, Kananejczyka, Chiwwity, Jebuzyty, i Ja ich wygładzę».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 91 (90), 1-2. 3-4. 5-6. 10-11 (R.: por. 11))
Aniołom kazał, aby strzegli ciebie
Kto się w opiekę oddał Najwyższemu *
i mieszka w cieniu Wszechmocnego,
mówi do Pana: «Tyś moją ucieczką i twierdzą, *
Boże mój, któremu ufam».
Aniołom kazał, aby strzegli ciebie
Bo On sam cię wyzwoli z sideł myśliwego *
i od słowa niosącego zgubę.
Okryje cię swoimi piórami, *
pod Jego skrzydła się schronisz.
Aniołom kazał, aby strzegli ciebie
Wierność Jego jest puklerzem i tarczą; *
nie ulękniesz się strachu nocnego.
Ani strzały za dnia lecącej, †
ani zarazy, co skrada się w mroku, *
ani moru niszczącego w południe.
Aniołom kazał, aby strzegli ciebie
Nie przystąpi do ciebie niedola, *
a cios nie dosięgnie twego namiotu.
Bo rozkazał swoim aniołom, *
aby cię strzegli na wszystkich twych drogach.
Aniołom kazał, aby strzegli ciebie
Aklamacja (Por. Ps 103 (102), 21)
Alleluja, alleluja, alleluja
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie
i wszyscy słudzy pełniący Jego wolę.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 18, 1-5. 10)
Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
W tym czasie uczniowie przystąpili do Jezusa z zapytaniem: «Kto właściwie jest największy w królestwie niebieskim?»
On przywołał dziecko, postawił je przed nimi i rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim. I kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje.
Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów, rok liturgiczny A II)
Anielskie wsparcie
„Z sąsiadami warto dobrze żyć”. Gdy w codziennych zmaganiach możemy liczyć na ich życzliwe wsparcie to wielka sprawa. Świadomość, że sąsiedzi dobrze nam życzą, a nawet są pełni serdeczności, pozwala czuć się dobrze w swoim miejscu zamieszkania. Niestety w trudnych realiach życia różnie to bywa…
Istnieją jednak „wyjątkowi sąsiedzi”, którzy bez cienia wątpliwości zawsze pragną naszego największego dobra. Chodzi o „sąsiedztwo duchowe” Aniołów Stróżów. Sąsiad to ktoś, kto mieszka w pobliżu lub znajduje się obok. Można więc powiedzieć, że Anioł Stróż jest nie tylko sąsiadem, ale super najbliższym sąsiadem. Nieustannie jest „tuż obok”. Nie na tym koniec! Występuje także „podobieństwo duchowe” pomiędzy duszą i Aniołem, który ją strzeże. Jak to dokładnie rozumieć? Otóż, człowiek składa się z ciała i z duszy. Ciało, Bóg udziela poprzez pośrednictwo ludzkich rodziców. Stąd istnieje podobieństwo pomiędzy ciałem dziecka oraz ciałami rodziców. Duszy oczywiście nie otrzymujemy od rodziców. Ogólnie mówimy, że dusza jest stworzona przez Boga. Jest to w pełni słuszne, ale nie do końca precyzyjne. Otóż przy stwarzaniu duszy, Bóg zaprasza do współpracy wybranego anioła (byt czysto duchowy). Duch tego anioła staje się swoistym „wzorcem”, wedle którego Bóg kształtuje konkretną duszę ludzką. Nasza dusza jest niejako stwarzana na wzór ducha określonego anioła. Ten anioł staje się dla nas Aniołem Stróżem.
Tak więc „anielska bliskość” nie oznacza tylko współobecności „tu i teraz”, ale także swoiste „duchowe pokrewieństwo”. Pomiędzy duszą człowieka i jego Aniołem Stróżem istnieje ogromne podobieństwo. Dlatego Anioł Stróż świetnie nas rozumie w tym, co najgłębsze. Zarazem jest święty. Znaczy to, że wszelką wiedzą na nasz temat posługuje się wyłącznie dla naszego dobra. Jest reprezentantem Bożej Miłości w naszym życiu. Miłość szanuje wolność. Anioł Stróż nie wpycha się na siłę do naszego życia. Jeśli go nie zapraszamy, wtedy pomimo jego obecności i „pokrewieństwa”, marnujemy szansę „sąsiedzkiej” pomocy z jego strony.
Warto skorzystać z dzisiejszego wspomnienia Świętych Aniołów Stróżów, aby ożywić „anielską prawdę”. Jezus Chrystus stwierdza, że aniołowie „w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie” (Mt 18, 10). Anioł Stróż jest czystym duchem. Dlatego może bardzo nam pomóc w naszych duchowych zmaganiach. Ma także świetny intelekt. Wielu wierzących uczonych twierdziło, że najlepsze pomysły otrzymali od swych Aniołów Stróżów. Są także świadectwa, że Aniołowie pomagali w tłumaczeniu obcojęzycznych tekstów.
Można także posyłać swego Anioła tam, do osoby lub do miejsca, gdzie nie możemy dotrzeć. Św. o. Pio zachęcał: „Jeśli nie możesz przyjść do mnie, przyślij mi swojego Anioła Stróża. On może przynieść wiadomość od ciebie do mnie”. „Możesz przysłać swego Anioła Stróża o każdej porze dnia i nocy, ponieważ zawsze jestem szczęśliwy, przyjmując go”. Rewelacja! Ze swej strony zapewniam, że każdy posłany do mnie Anioł na pewno zostanie w Eremie przyjęty z wielką radością. Dzięki fizycznemu zamknięciu w Eremie jest pogłębiony klimat ciszy. W ten sposób o wiele łatwiej mogę usłyszeć przekazywane wiadomości przynoszone przez Aniołów Stróżów.
Ponadto, warto zaangażować swego Anioła, jeśli chodzi o kwestię relacji z innymi ludźmi. Trzeba zauważyć, że każdy anioł jest świętym Boga. Tak więc we wszystkich relacjach pomiędzy aniołami jest Boża miłość i jedność. Co z tego wynika? Np. gdy żona ma problem w dogadaniu się z mężem (i vice versa), może następująco modlić się do swego Anioła Stróża: „Proszę, porozmawiaj z Aniołem Stróżem mego męża. Niech na niego jakoś wpłynie, żebyśmy się lepiej wzajemnie rozumieli”. Aniołowie na pewno zrobią wszystko, co w ich mocy! Otwierajmy się na dar anielskiej pomocy.
Aniołowie Stróżowie, wspierajcie nas na ziemskiej drodze, abyśmy szczęśliwie dotarli do Nieba.
2 października 2014 (Mt 18, 1-5. 10)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1129 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka