Słowo na Środę Popielcową, 2 marca 2022. Msza z różańcem online. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika


2 marca 2022, Środa

Środa Popielcowa, Wielki Post (inne oficjum: )

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mt 6, 1-6. 16-18)


Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.

Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».

Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Pamiętaj, prochem jesteś


        Środa Popielcowa jest dniem wielkiej wagi. Ten pierwszy dzień Wielkiego Postu jest bezcennym środkiem do celu. Wiadomo, że chrześcijańskim celem i sensem życia jest Zmartwychwstanie w Chrystusie. Niestety, często próbujemy dać sobie radę tylko o własnych siłach. W Środę Popielcową otrzymujemy konkretne lekarstwo na leczenie naszego chorego „ja”: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”. Jesteśmy posypani prochem i słyszymy te jakże mocne słowa. Tak. Jesteśmy sami z siebie niczym. Wszelkie obrazy własnego życia jako stabilnej konstrukcji to, powiedzmy szczerze, głęboko oderwana od rzeczywistości literatura science fiction. Ostatecznie wszystko, co jest zbudowane na sobie, przemieni się w zgliszcza. Konkretnym przejawem takiego budowania na sobie jest życiowa filozofia „co ludzie powiedzą?”. Słowa, gesty, uśmiechy, wszystko z troską o jak najlepszą ludzką opinię.

         Życie iluzoryczne można zdefiniować jako skoncentrowanie na sobie. Człowiek podejmuje wysiłek ze względu na siebie samego, dla ludzkiej opinii. Czyny, słowa, modlitwy, wszystko tylko po to, aby dobrze wypaść. Wielka jest moc motywacji ze względu na własne „ja”. Żeby dobrze zaprezentować się, człowiek jest w stanie podjąć wiele wysiłku i wyrzeczeń. Nieraz są to wręcz czyny heroiczne. Niestety, tylko ze względu na własne życie. To absolutnie błędny kierunek. Taka motywacja, pozwala co najwyżej uzyskać doraźną odpłatę. Pochwała, dobre mniemanie o sobie. A Bóg? Wielkim wykluczonym! Cóż za przerażający absurd. Człowiek „pada z wysiłku na twarz” i nic z tego nie będzie. Godziny, miesiące, lata ciężkiej pracy przeobrażone w żałosny proch. Im większa budowla na sobie, tym na końcu więcej beznadziejnego prochu nicości. Totalne zmarnowanie daru Zmartwychwstania. Dlatego Środa Popielcowa niesie w sobie potężne przesłanie. To przypomnienie, że wszystko uczynione ze względu na własne „ja” jest prochem i „to, co ludzie powiedzą” w proch się obróci.

         Potrzebujemy znaków, które do nas przemawiają. Obrzęd posypania prochem trwa krótko. Zarazem nawet za bardzo tego prochu nie widzimy. Dlatego warto w domu posypać na stoliku trochę popiołu lub ziemi i posiedzieć z wpatrzonym wzrokiem. Oto obraz wartości rzeczy robionych z egoizmu. Banalna garstka prochu. Niezbyt to ciekawa perspektywa.

         Dlatego ze słowami „Pamiętaj prochem jesteś i w proch się obrócisz” ściśle związane jest druga formuła. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nawrócenie polega na zmienianiu orientacji swego życia z „ja”, „co ludzie?” na Boga. Jezus w pewnym fragmencie Ewangelii aż trzykrotnie zapewnia: „A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie” (por. Mt 6, 1-18). Istnieje Bóg, który widzi wszystko, co wypełnia nasze życie. Fakt, czy ludzie to widzą, nie ma największego znaczenia. Sensowny kierunek życia polega więc na tym, aby wszystko robić ze względu na Boga. Znaczy to, że uznajemy swą nicość i zaczynamy budować na Bogu i w kierunku Boga. W ten sposób pot nie przeobrazi się w proch. Wręcz przeciwnie, cały wewnętrzny świat pozostanie jako piękna budowla życia na wieki.

         Warto czerpać z przykładu świadków wiary. Decyzja Benedykta XVI o rezygnacji z urzędu papieskiego, to niezwykłe świadectwo głębokiego zrozumienia przesłania Środy Popielcowej. Pokornie uznał całym życiem, że jest tylko prochem. Zarazem wyraził przekonanie, że Bóg Ojciec widzi w ukryciu i wszystko odda. Odważnie uznał prawdę, którą sam wypowiedział: „nie jestem już w stanie wypełniać posługi Piotrowej z taką siłą fizyczną, jakiej ona wymaga. Wspiera mnie i oświeca pewność, że Kościół należy do Chrystusa, Który nigdy nie pozbawi go swego przewodnictwa i troski”. Wolny od ludzkich opinii, Benedykt XVI posłusznie poszedł za odczytanym w sumieniu głosem Jezusa Chrystusa. Tak! Warto uczyć się w tak pięknej szkole Bożej Mądrości!

         Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz. Kolejna szansa na drodze nawrócenia.

13 lutego 2013 (Mt 6, 1-6.16-18)Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza homilia oraz rozważanie z modlitwy ekumenicznej o pokój na Ukrainie Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Abp Ryś – rozważanie ekumeniczne
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.
Od 1 marca do 24 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.

Środa Popielcowa, 2
marca 2022, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta
.

Nowenna Pompejańska 2
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu

Msza z zawierzeniem Maryi
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl