Słowo na 2 kwietnia

2 kwietnia 2025. Słowo na środę 4 tygodnia Wielkiego Postu. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia bp Piotra Kleszcza

2 kwietnia 2025, Środa

Środa IV tygodnia Wielkiego Postu (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
święty pustelnik dziś wspominany:  św. Franciszek z Paoli, pustelnik

Czytania   +

   Ewangelia (J 5, 17-30)

Syn Boży ożywia tych, których chce

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat.

Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam».

Dlatego więc Żydzi tym bardziej usiłowali Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu.

W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Syn nie może niczego czynić sam z siebie, jeśli nie widzi Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili.

Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie pod sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia.

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Jak Ojciec ma życie w sobie samym, tak również dał to Synowi: mieć życie w sobie. Dał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym.

Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie do potępienia.

Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Sądzę tak, jak słyszę, a sąd mój jest sprawiedliwy; szukam bowiem nie własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (2 kwietnia, rocznica śmierci świętego Jana Pawła II, środa 4 tygodnia Wielkiego Postu, rok liturgiczny A II)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Ciekawe pomysły na życie

Pragnę oddychać wolnością. Szukam miłości coraz głębszej. Nie chcę odgrywać kogoś, kim nie jestem. Mam dość samych zakazów i nakazów. Ludzkie ciało jest piękną szansą pełną obietnic, a nie podejrzanym zagrożeniem. Czy uczeń Jezusa może mieć takie poglądy?

Oczywiście, że tak! Chrześcijańska wiara nie jest zestawem zniewalająco-katorżniczych kajdan. Chrześcijanin to człowiek wolny, będący sobą, mający pasję tworzenia, kochający ciało i duszę. Te stwierdzenia nie są jakimś „koncertem życzeń”. Taki obraz człowieka wierzącego wyłania się z życia bł. Jana Pawła II. W dziewiątą rocznicę jego odejścia do Domu Ojcu, w perspektywie kanonizacji 27 kwietnia, warto nieco zainspirować się myślami zawartymi w tekstach tego świętego myśliciela. Tak! To określenie świetnie pasuje do Karola Wojtyły, później Jana Pawła II. Same emocje to ulotna bańka mydlana. Wielka szkoda, jeśli w powiązaniu z tym świetnym człowiekiem ograniczymy się do akcji i zachwytów, z których potem nic konkretnego dla codziennego życia nie wynika. Zarazem nie chodzi o jakiś pełen patosu moralny obowiązek zgłębiania dziedzictwa intelektualnego wybitnego papieża. Tak po prostu warto skorzystać z kilku jego ciekawych pomysłów na życie.

Zestaw głównych myśli, które potem były rozwijane przez całe życie, znajdziemy przede wszystkim w książkach „Miłość i odpowiedzialność” oraz „Osoba i czyn”. Bezcenne znaczenie ma także zbiór katechez zatytułowany „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”.

W świetle papieskich refleksji człowiek wierzący jest przyjacielem wolności. Jan Paweł II kontempluje samego Jezusa Chrystusa, który zaświadcza: „nie szukam bowiem własnej woli, lecz Tego, który Mnie posłał” (J 5, 30). Syn Boży nie koncentruje się na sobie, ale na Ojcu! Znaczy to, że wolność nie jest „samo-wolą”, ale posłuszeństwem wobec Woli Boga. Przedziwny paradoks polega na tym, że robienie tylko tego „co mi się chce”, prowadzi do zniewolenia. Z kolei rezygnacja z siebie i ufne posłuszeństwo Bogu prowadzi do wewnętrznego wyzwolenia. Bóg może objawiać swą wolę poprzez własne sumienie lub poprzez drugiego człowieka. W świecie relacji Karol Wojtyła wskazuje na bezcenny „trójkąt”: wolność, miłość i odpowiedzialność. Te trzy wartości wzajemnie się przenikają i zawsze występują razem.

Zarazem wartości te nie krążą w powietrzu, lecz są osadzone w duchowym bogactwie osoby. Człowiek jest bowiem osobą, która podejmuje czyn. Bardzo ważne rozróżnienie. Niezależnie od tego, co robię, zawsze mam godność jako człowiek. Ludzkie opinie nie mają tutaj żadnego znaczenia. Nawet, gdy nazwą mnie „zerem”, i tak jestem „obrazem Boga”. Dlatego trzeba odważnie być sobą. Odgrywanie kogoś innego jest absurdalną stratą energii. Zarazem osoba objawia się i rozwija poprzez czyn. Jesteśmy zaproszeni do działania świadomego i wolnego. Najdoskonalszym przykładem świętego działania jest sam Jezus, który mówi o sobie: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam” (J 5, 17). To wielkie zaproszenie do działania pełnego pasji i kreatywności.

Ale sama świadomość bycia człowiekiem nie wystarczy do świętych czynów. Jan Paweł II pokazuje, że w pewien sposób „abstrakcyjny człowiek” nie istnieje; konkretnie występuje bowiem zawsze mężczyzna lub kobieta. Z tym łączy się rewelacyjna teologia ciała. Ciało ludzkie nie jest zagrożeniem, ale pięknym znakiem Boga. Chrześcijanin jest wielkim przyjacielem ciała, które zechciał przyjąć nawet sam Syn Boży. Relacja pomiędzy ciałem i duszą rozwija się harmonijnie pod trzema warunkami. Trzeba pamiętać o „początku”, że Bóg nas stworzył. Następnie niezbędne jest „patrzenie sercem”, a nie tylko zewnętrznymi oczami. Wreszcie bezcenną motywacją w codzienności jest perspektywa Zmartwychwstania. Dar uwielbionego ciała na wieki w Chrystusie.

Św. Janie Pawle II, pomóż nam czerpać z Twych świetnych pomysłów na życie!…

2 kwietnia 2014 (J 5, 17-30)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1677 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza homilia ojca biskupa Piotra Kleszcza.

Homilia
Bp Piotr Kleszcz
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.