Słowo na 20 października

20 października 2023. Słowo na wspomnienie świętego Jana Kantego w piątek 28 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

20 października 2023, Piątek

Wspomnienie św. Jana Kantego, kapłana
Piątek XXVIII tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Syndulf, eremita
polscy patroni i patronki dnia: św. Jan Kanty, kapłan

Czytania   +

  Ewangelia (Łk 12, 1-7)

Głosić słowo Boże bez obawy

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Kiedy ogromne tłumy zebrały się koło Jezusa, tak że jedni cisnęli się na drugich, zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a co w izbie szeptaliście do ucha, głoszone będzie na dachach.

A mówię wam, przyjaciołom moim: Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, a potem nic już więcej uczynić nie mogą. Pokażę wam, kogo się macie obawiać: bójcie się Tego, który po zabiciu ma moc wtrącić do piekła. Tak, mówię wam: Tego się bójcie!

Czyż nie sprzedają pięciu wróbli za dwa asy? A przecież żaden z nich nie jest zapomniany w oczach Bożych. U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (28 piątek zwykły, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Bóg wszystko widzi

Nic nie może być absolutnie ukryte… Wszystko, co robimy, jest widziane przez Boga. Ten fakt dotyczy także najbardziej skrywanych myśli. W powiązaniu z taką rzeczywistością istnieją dwie bardzo niebezpieczne pokusy.

Pierwsza dotyczy zachowań, które są grzeszne. Szatan dyskretnie podsuwa złudne przekonanie, że niewłaściwe zachowanie na zawsze pozostanie owiane tajemnicą. „Nikt się nie dowie”. Pozorna niejawność zachęca, aby coraz bardziej brnąć w złym kierunku. Tak powstaje uwikłanie w różne grzeszne sytuacje. Poczucie bezkarności jeszcze bardziej wzmacnia błędne zaangażowanie w „podwójne życie”. Szatan „chętnie pomaga” człowiekowi maskować to, co chciałby ukryć. Proceder „ciemnych interesów” lub spotkania będące niewiernością dzięki temu mogą trwać i rozwijać się. Wówczas wiele energii jest inwestowane w zacieranie niewygodnych śladów. Jest to przemyślana strategia niszczenia moralnego i duchowego, prowadząca do powiększania zła. Ostatecznie jednak i tak wszystko zostanie ujawnione. „Nikt nie widzi” to rodzaj narkotyku, który najpierw pozornie uspokaja, ale potem zderzenie z rzeczywistością jest jeszcze bardziej dołujące. Najczęściej, skrywane zło zostaje ujawnione jeszcze w tym świecie przed ludźmi. Perwersja szatana charakteryzuje się tym, że najpierw pomaga ukrywać grzech, a potem dąży do tego, aby ośmieszyć i pogrążyć grzesznika ukazując jego słabości. Ale gdyby tak się nie stało, tym boleśniej skrywane „złe tajemnice” zostaną odsłonięte na Sądzie Ostatecznym.

Druga pokusa dotyczy dobrych uczynków. Brak wiary, że Bóg wszystko widzi, powoduje, że motywem podejmowanych zaangażowań staje się tylko „czynnik ludzki”. Dla niektórych ludzi wielkie znaczenie mają różne nagrody w pracy lub formy społecznego uznania. Gdy trud nie jest doceniony wedle oczekiwań, wtedy powstaje uczucie rozgoryczenia i utrata motywacji. Serce wypełnia ból z powodu istniejącej niesprawiedliwości. W dobie współczesnego materializmu wielkie znaczenie odgrywa także pieniądz. Gdy Bóg nie jest brany pod uwagę, wtedy wszystko jest przeliczane na poziom materialnej odpłaty. Wysiłek, który nie pozwala zarobić, traci wówczas sens. Niewiara w to, że Bóg wszystko widzi, podcina „korzenie bezinteresowności”. Zniszczeniu ulega także modlitwa. Wszystko zostaje sprowadzone do ludzkiej aktywności lub bezczynności.

Aby nie ulec tym zwodniczym przekonaniom, warto cyklicznie powtarzać sobie dwa zdania wypowiedziane przez Jezusa. A jak brzmią? „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach” (por. Łk 12, 1-7).

Z tych słów Jezusa wynikają dwie fundamentalne prawdy. Gdy doświadczamy pokusy „ukrytego grzechu”, warto od razu uświadomić sobie, że „sprawa się wyda”. Taka „otrzeźwiająca myśl” może wydatnie wspomóc, aby jak najszybciej zrezygnować z „nieczystych tajemnych planów”. Jednocześnie bezcenną wartość ma medytacja prawdy, że przed Bogiem nic nie można ukryć. To usuwa truciznę w postaci iluzji, że zło może pozostać anonimowe i bezkarne. Kto wjeżdża na drogę wiodąca do przepaści, dobrze zrobi, gdy na pierwszych metrach wyobrazi sobie, że właśnie zaczyna spadać w przepaść. Świadomość późniejszych konsekwencji może dać siłę, aby jak najszybciej zatrzymać się i zawrócić ze śmiertelnej drogi. Wielką nadzieję daje także szczere nawrócenie, gdy człowiek dał się przez pewien czas zwieść szatanowi. Bóg niezmiennie wszystko wie, ale w takiej sytuacji ludzka słabość pozostanie na wieki ukryta w Bożym Miłosierdziu.

W odniesieniu do dobra, wiara, że Bóg wszystko widzi, daje siłę, aby żyć ze względu na wieczną nagrodę. Zarazem w przypadkach niesprawiedliwych ludzkich opinii i osądów, ufność, że autentyczna prawda zostanie w wieczności ujawniona, daje pokój serca i duchową siłę do znoszenia nawet największych nieporozumień, oczernień i niesprawiedliwości.

Nie ma nic ukrytego. Jakże mocna prawda!…

16 października 2015 (Łk 12, 1-7)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1147 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka