Słowo na Niedzielę 20 lutego 2022. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika


20 lutego 2022,

VII Niedziela Zwykła (rok C, II; świętych Franciszka i Hiacynty)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilia (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Łk 6, 27-38)


Przykazanie miłości nieprzyjaciół

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli zabiera ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Dawaj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie.

Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to należy się wam wdzięczność? Przecież i grzesznicy okazują miłość tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to należy się wam wdzięczność? I grzesznicy pożyczają grzesznikom, żeby tyleż samo otrzymać.

Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Miłość bez ograniczeń


        „Był najmilszym człowiekiem na świecie i troszczył się o nas. Pamiętam, jak razem jadaliśmy, bawiliśmy się w ogrodzie, jak czytał mi bajkę o Jasiu i Małgosi”. Jakże wspaniałe rodzinne wspomnienie. Na pewno do głębi szczere. Jest jednak pewne „ale”… Owym „najmilszym człowiekiem” był Rudolf Höss, komendant obozu koncentracyjnego Auschwitz; jeden z największych masowych morderców w historii ludzkości, odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi…

         „Cóż za przemiły człowiek. Po prostu do rany przyłóż. Zawsze chętnie służy pomocą”. Piękna opinia na temat innej osoby, podzielana przez liczne grono znajomych. Sęk w tym, że ów czarujący człowiek w rodzinnym domu był dla swych najbliższych pełen zimnej obojętności i trudno było się o cokolwiek doprosić. Zdarzały się nawet agresywne zachowania wobec żony i dzieci.

         Pierwszy z wymienionych prezentuje typ człowieka, który w rodzinnym gronie i pośród najbliższych jest pełen dobroci. Potrafi w rodzinie, pośród przyjaciół, obdarzać szlachetnymi i ciepłymi uczuciami. Jednocześnie ludzie z dalszych kręgów są już traktowani zupełnie inaczej. W skrajnych przypadkach są nawet sprowadzani do poziomu bezwartościowego przedmiotu. Oczywiście ktoś postrzegany jako nieprzyjaciel traci tu zupełnie prawo do miłości i wyższych uczuć. Najbliższy po złym uczynku może być nawet z miłością przytulony. Nieprzyjaciel za podobne zachowanie doświadczy nienawistnego spojrzenia, które może przekształcić się w raniący, a nawet śmiertelny cios.

         Drugi ze wspomnianych ludzi prezentuje „odwrotne” zachowanie. Tym razem ludzie z dalszego otoczenia mogą liczyć na przyjazne zachowania i ewentualną pomoc. Jak trzeba, to obca osoba może otrzymać nawet całe dziesiątki minut czasu na rozmowę przez telefon. Nie jest problemem poświęcenie całego popołudnia na wykonanie potrzebnych prac u kogoś. Jednocześnie mąż lub żona otrzymują „z łaski” co najwyżej kilka minut na rozmowę; najdrobniejsze prace w domowym gospodarstwie są nieraz odkładane całymi tygodniami, „z braku czasu”. Paradoksalnie, najbliższy jest traktowany jak nieprzyjaciel, zaś obcy jak przyjaciel.

         W pierwszym przypadku zasadniczo chodzi o to, że świat podzielony jest na bliskich (ludzi) i dalszych (nie-ludzi). To tłumaczy fakt, że własne dziecko jako ukochana osoba jest czule przytulane, zaś inne dzieci jako przedmioty są nawet bezpardonowo wykorzystywane i muszą niewolniczo pracować (np. fabryki wielu potężnych korporacji).

         W drugim przypadku najczęściej występuje zakładanie maski dobrego człowieka. Celem jest chęć uzyskania dobrej opinii. Takie chodzenie w faryzejskiej glorii wspaniałego, dobrego człowieka. W domu już nie da się tak grać i w konsekwencji ujawnia się cała prawda wnętrza. Dodatkowo, udawanie na zewnątrz zwiększa napięcie nerwowe, które potem rozładowywane jest na najbliższych.

         Te dwa zewnętrznie odmienne przypadki sprowadzają się w sumie do tego samego: prawo do miłości zyskuje tylko jedna grupa, zaś druga grupa otrzymuje niechęć czy wręcz nienawiść. W tym kontekście, warto pamiętać, że nawet najwspanialsze zachowania jedynie wobec „wybranych” nie dają prawa do nazywania się chrześcijaninem. Stajemy się chrześcijanami dopiero wtedy, gdy zgodnie z nauką Ewangelii kochamy wszystkich ludzi. Oczywiście w zależności od rodzaju relacji, istnieje zróżnicowanie w charakterze i w intensywności miłości. Ale nie na tym koniec.

         Jezus woła: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają” (Łk 6,27n.) . To często przekracza ludzkie siły, ale Bóg udziela potrzebnych łask. Jezus dał doskonałe świadectwo takiej miłości bez jakichkolwiek granic. Nie ograniczył się do jednej rodziny i narodu, ale oddał życie za ludzi ze wszystkich narodów. Umierał na krzyżu, kochając zarówno swą Matkę, jak i okrutnie poniżających Go oprawców. Panie, ucz nas Miłości bez ograniczeń…

12 września 2013 (Łk 6, 27-38)


Aloha Lei Hawaje Mahalu


Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.


Niedziela, 20 lutego 2022, transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.


Msza ostatniej szansy z ojcem Zygmuntem Kwiatkowskim SJ o godzinie 20:30, dostępna jest tylko w czasie rzeczywistym w ramach transmisji stałej – kliknij TUTAJ (nie ma możliwości retransmisji). Pozostałe nagrania mszy z ojcem Zygmuntem dostępne są TUTAJ.Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl