Słowo na 21 kwietnia 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika
21 kwietnia 2022, Czwartek
Czwartek Oktawy Wielkiej Nocy (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)
● Msza i różaniec
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Dz 3, 11-26)
Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Gdy chromy, uzdrowiony, trzymał się Piotra i Jana, cały lud zdumiony zbiegł się do nich w krużganku, który zwano Salomonowym.
Na ten widok Piotr przemówił do ludu: «Mężowie izraelscy! Dlaczego dziwicie się temu? I dlaczego także patrzycie na nas, jakbyśmy własną mocą lub pobożnością sprawili, że on chodzi? Bóg Abrahama, Izaaka i Jakuba, Bóg ojców naszych wsławił Sługę swego, Jezusa, wy jednak wydaliście Go i zaparliście się Go przed Piłatem, gdy postanowił Go uwolnić. Zaparliście się Świętego i Sprawiedliwego, a wyprosiliście ułaskawienie dla zabójcy. Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami.
I przez wiarę w Jego imię temu człowiekowi, którego oglądacie i którego znacie, imię to przywróciło siły. Wiara wzbudzona przez niego dała mu tę pełnię sił, którą wszyscy widzicie.
Lecz teraz wiem, bracia, że działaliście w nieświadomości, tak samo jak zwierzchnicy wasi. A Bóg w ten sposób spełnił to, co zapowiedział przez usta wszystkich proroków, że Jego Mesjasz będzie cierpiał. Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy, co od wieków przepowiedział Bóg przez usta swoich świętych proroków.
Powiedział przecież Mojżesz: „Proroka jak ja wzbudzi wam Pan, Bóg nasz, spośród braci waszych. Słuchajcie Go we wszystkim, co wam powie. A każdy, kto nie posłucha tego Proroka, zostanie usunięty z ludu”. Zapowiadali te dni także wszyscy prorocy, którzy przemawiali od czasów Samuela i jego następców.
Wy jesteście synami proroków i przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy rzekł do Abrahama: „Błogosławione będą w potomstwie twoim wszystkie narody ziemi”. Dla was najpierw wskrzesił Bóg Sługę swego i posłał Go, aby błogosławił każdemu z was w odwracaniu się od grzechów».
Psalm (Ps 8, 2ab i 5. 6-7. 8-9 (R.: por. 2ab))
Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
albo: Alleluja
O Panie, nasz Panie, *
jak przedziwne jest Twoje imię po całej ziemi.
Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, *
czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?
Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
albo: Alleluja
Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów, *
uwieńczyłeś go czcią i chwałą.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich, *
wszystko złożyłeś pod jego stopy:
Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
albo: Alleluja
Owce i bydło wszelakie, *
i dzikie zwierzęta,
ptaki niebieskie i ryby morskie, *
wszystko, co szlaki mórz przemierza.
Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie!
albo: Alleluja
Można (fakultatywnie) odśpiewać Sekwencję:
Sekwencja
Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary
Składają jej wierni uwielbień swych dary.
Odkupił swe owce Baranek bez skazy,
Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy.
Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy,
Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy.
Mario, ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.
Żywego już Pana widziałam, grób pusty,
I świadków anielskich, i odzież, i chusty.
Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja,
A miejscem spotkania będzie Galilea.
Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy,
O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.
Aklamacja (Ps 118 (117), 24)
Alleluja, alleluja, alleluja
Oto dzień, który Pan uczynił,
radujmy się nim i weselmy.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 24, 35-48)
Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba.
A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!»
Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie Mnie i przekonajcie się: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi.
Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i spożył przy nich.
Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma.
I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jeruzalem. Wy jesteście świadkami tego».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Głęboki pokój serca
Nosimy w sobie głębokie pragnienie pokoju. Wspaniale, jeśli w zewnętrznym świecie nie ma wojny. Ale to nie wystarczy do zyskania pełni kojącej harmonii. Tak naprawdę najważniejszy jest stan ludzkiego wnętrza. Dawcą pokoju, który dociera do najgłębszych pokładów naszej egzystencji, jest tylko Jezus Chrystus. Zmartwychwstały Pan może udzielić tego daru, gdyż jest jednocześnie Bogiem i Człowiekiem.
W Ewangelii spotykamy Jezusa, który po swoim zmartwychwstaniu, staje pośród uczniów i wypowiada Boskie słowa ukojenia: „Pokój wam” (Por. Łk 24, 36-43). Ale Boskie nasączenie ludzkiego życia pokojem nie dokonuje się automatycznie. Ze strony człowieka niezbędne jest otwarcie, które umożliwi wchłonięcie w siebie Bożego Daru Pokoju. Otwarcie zaś zakłada usunięcie przeszkód blokujących. Taką wielką barierą jest niedowartościowanie cielesności. Pokój serca jawi się wtedy jako owoc porzucenia wszelkich materialnych odniesień.
Jest to radykalnie błędny kierunek. Przede wszystkim zostaje zakłamana fundamentalna prawda o człowieku jako istocie cielesno-duchowej. Lęk przed ciałem lub jego niedowartościowanie burzy możliwość głębokiego, trwałego pokoju serca. Jest to jednocześnie betonowa zapora, która uniemożliwia wchłonięcie Jezusowego pokoju, który emanuje z Jego Cielesnej Boskości.
Po swym zmartwychwstaniu, Jezus przykłada wielką wagę do tego, aby błędnie nie postrzegano Go jedynie w kategoriach ducha, widma lub cienia. Wyraziście pokazuje i tłumaczy, że zmartwychwstał i dalej żyje w rzeczywistym ludzkim ciele. To ciało ma nowe właściwości. Ale nic z istoty ciała jako ciała nie zostaje uronione. Rewelacyjnie pokazuje to wypowiedź i swoista autoprezentacja samego Jezusa. Ukazuje się uczniom i tłumaczy: „Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam”. Ale nie na tym koniec. Jezus pyta: „Macie tu coś do jedzenia?”. Otrzymawszy kawałek pieczonej ryby, „wziął i jadł wobec wszystkich”. Tak oto, na trzy sposoby, Jezus udowadnia tożsamość swej cielesnej obecności.
Najpierw Jezus zaprasza, aby na Niego popatrzeć. Najczęściej spoglądamy na twarz, aby rozpoznać czyjąś tożsamość. Tym razem ważniejsze są nogi i ręce. Dlaczego? Na nich bowiem znajdują się ślady ran zadanych w związku z ukrzyżowaniem. Rany te wskazują na tożsamość Ciała Ukrzyżowanego i Ciała Zmartwychwstałego. Zarazem „Ja jestem” wskazuje, że chodzi o cielesne trwanie samego Boga. Wszak sam Bóg nazywa siebie: „Jestem, który jestem”. Największą głębią nie jest istnienie „bez ciała”, ale wręcz przeciwnie, życie „w ciele”.
Od postrzeganego obrazu, dotyk pozwala z jeszcze większą oczywistością stwierdzić realność istnienia kogoś lub czegoś. Dlatego Jezus chcąc rozproszyć wszelkie wątpliwości, że nie jest tylko duchem, zachęca uczniów, aby się Go dotknęli. „Ciało” i „kości” opisują materialność osoby ludzkiej oraz wskazują na bliskie więzi międzyludzkie. Dotyk pozwala namacalnie doświadczyć, że osoba dotykana realnie i konkretnie istnieje. Obecność „odczuwana” poprzez dotyk pozwala przezwyciężyć poczucie samotności i zatrważającej pustki. Szczęście współobecności.
Aby definitywnie obalić wszelkie wątpliwości, Jezus prezentuje radykalny dowód swej cielesności, najzwyczajniej w świecie prosi o coś do zjedzenia i w obecności uczniów spożywa otrzymaną pieczoną rybę. Istotny jest tutaj swoisty akt naocznej demonstracji cielesnej czynności. „Zobacz, zwyczajnie jem”. Jezus pragnie maksymalnie unaocznić, że po zmartwychwstaniu nadal żyje w jak najbardziej rzeczywistym ciele. Niezmiennie jest to ciało, które „widzi”, „słyszy”, „czuje zapach”, „dotyka”, „czuje smak”. Zarazem ta cielesna obecność utożsamia się z Życiem, które już nigdy się nie skończy.
W ten sposób otrzymujemy drogowskaz, wskazujący drogę do pokoju serca. Najpierw trzeba ufnie przyjąć pełnię swego istnienia, które ma charakter duchowy i cielesny. Niezbędna jest świadomość swej cielesności. Następnie warto przyjąć Jezusa, który przychodzi z darem Pokoju jako Ucieleśniony Bóg.
24 kwietnia 2014 (Łk 24, 35-48)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Msza z Różańcem
Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.
Od 1 marca do 23 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.
Czwartek, 21 kwietnia 2022, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 15:00 – koronka 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Nowenna Pompejańska 52
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl