Słowo-na-21-kwietnia-2022

21 kwietnia 2024. Słowo na 4 Niedzielę Wielkanocną (Dobrego Pasterza) w roku B. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia

21 kwietnia 2024, Niedziela

IV Niedziela Wielkanocna (Niedziela Dobrego Pasterza, rok B)
61. Światowy Dzień Modlitw o Powołania; patron dnia: tu

Czytania   +

   Ewangelia (J 10, 11-18)

Jezus jest dobrym pasterzem

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

Jezus powiedział:

«Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.

Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (4 Niedziela Wielkanocna, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Pasterz i życie

Poczucie zagubienia. Wrażenie stania w martwym punkcie. Swoiste zakleszczenie pomiędzy przeszłością i przyszłością. Zamiast radosnych „obłoków życia”, przygnębiające „chmury śmierci”. Oto świat wewnętrznych zmagań wielu ludzi… Dobrze, jeśli człowiek ma odwagę uznać istniejący stan rzeczy. Źle, gdy ma miejsce ucieczka od dręczących dylematów. To powoduje zsuwanie się po równi pochyłej: coraz niżej i coraz bliżej pustki. Tak rozpoczyna się dramat zniewalających nałogów, emocjonalnych uwikłań i wyborów moralnych, sprzecznych z Dekalogiem.

Najlepsza metoda odnajdywania odpowiedzi na egzystencjalne pytania, to modlitewne wsłuchiwanie się w głos sumienia, w klimacie ciszy i skupienia. Na każdej drodze życia można znaleźć potrzebne miejsce i niezbędny czas. Poprzez sumienie przemawia sam Jezus Chrystus, który mówi o sobie: „Ja jestem dobrym pasterzem (grec. ho poimen ho kalos). Dobry pasterz daje życie swoje za owce” (J 10, 11-18). Dobry pasterz jest kimś, kto prowadzi, ochrania i troszczy się o życie. Owca może być spokojna, bo jest pod czujną opieką i otrzymuje jasny kierunek odnośnie dalszej drogi. To wielka sprawa bezpiecznie zdążać w dobrą stronę; z radością posuwając się do przodu.

Trzeba podkreślić, że w zacytowanym zdaniu chodzi o dobroć we wszelkich możliwych aspektach i kolorytach. To coś bez porównania więcej niż zwykła ludzka dobroć, która zawsze łączy się z pewnymi obszarami zła. Ponadto „dobry” (kalos) jest tutaj synonimem „piękny”. Piękno wyzwala pragnienie współobecności i nieustannego nasycania się, bez końca. W sercu zostaje wyzwolona światłość, zachwyt i pasja istnienia. Dobro i piękno rodzą życie. Gdy życie jest składane w ofierze, wtedy dokonuje się miłość. Możemy być absolutnie pewni, że Jezus poprzez to, co nam powie, na pewno udzieli pomocy. On zawsze każdy otrzymany problem traktuje na serio i służy kompetentnym rozwiązaniem.

W autentycznej pomocy zawsze istnieją dwa etapy: diagnoza i terapia. Pierwsza część może być bolesna, ale w promieniach miłości wszystko da się znieść, nawet najcięższe prawdy. Częstym powodem życiowego zagubienia jest odcięcie się od pierwotnych źródeł swej tożsamości, trwanie w błędnych przekonaniach, brak duchowego pokarmu, absolutyzacja wolności. Kto postawi wolność na pierwszym miejscu, bardzo szybko zacznie „kręcić się” wokół siebie, tracąc sens życia. Warto pokornie uznać trudności, które Jezus w sumieniu pokazuje. Dzięki temu możliwa jest skuteczna terapia.

W terapii tej najważniejsze jest to, aby dogłębnie uznać Jezusa jako Pasterza swego życia. Efektem takiej decyzji jest kojące poczucie: „Idę za Kimś Dobrym”. Wtedy nawet jeśli człowiek sam nie widzi dalszej drogi, to jest spokojny, bo wie, że Pasterz tę drogę zna. Przyszłość nabiera jasnych kolorów. Mądra owca zdaje sobie też sprawę, że jak pasterz jest dobry, to zostanie zaatakowany przez wilki i najemników. Ci, którzy chcą pożreć lub wykorzystać owce, są wściekli na pasterza, który je chroni. Jezus, Dobry Pasterz został uśmiercony na Krzyżu jako „zły bluźnierca”. Prawdziwi chrześcijanie to ludzie, którzy nie dali się jednak zwieść temu oszustwu. Niezmiennie wierzą, że Jezus jest Dobrym Pasterzem. Co więcej, teraz jako Zmartwychwstały Pan.

Ufne posłuszeństwo owcy wobec Pasterza daje jej poczucie tożsamości. Ze wszech miar dziękuję Jezusowi, że mam w sobie głęboką świadomość otrzymanego powołania pustelniczego. Kto by chciał skrzywdzić pustelnika, staje do walki z samym Dobrym Pasterzem. Choć jestem nędzną i ubogą owieczką, czuję się bezpiecznie, będąc pod opieką Boskiego Pasterza. Wszak On jest Wiecznym Zwycięzcą piekła, śmierci, szatana i wszelkiego zła.

Owocem Jezusowej „terapii pasterskiej” jest także doświadczenie wzrastającej pełni życia. Dzieje się tak, gdyż człowiek „przesiąka” Jezusowym Życiem. To rodzi przekonanie: „Moje życie ma sens”. Życie staje się zharmonizowanym i dobrze ukierunkowanym zestawem etapów, które konsekwentnie prowadzą do Niebiańskiej Pełni. Panie Jezu Chryste, Dobry Pasterzu, prowadź…

26 kwietnia 2015 (J 10, 11-18)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1331 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia do dzisiejszej Ewangelii z mszy świętej sprawowanej 20 kwietnia 2024 w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka